Контакт

Топ

Притвор за скопски дилер во чиј дом било пронајдено и оружје

Објавено пред

Единицата за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Скопје поднесе кривична пријава против 30-годишен скопјанец кај кого при рутинска проверка најпрво била пронајдена дрога, а потоа при претрес на неговиот стан биле пронајдени два пиштола и поголема количина муниција.

Како што информираат од МВР, на 9 октомври околу 1:00 часот по полноќ полицајци на булеварот Крсте Мисирков во близина на трговскиот центар Мавровка сопреле автомобил во кој како совозач патувал пријавениот.

При прегледот, кај него била пронајдена марихуана и дрогата му била одземена. Истиот ден, по издадена судска наредба, полициска екипа извршила претрес на домот на пријавениот во Скопје.

При претресот во подрумските простории пронајдени биле: пиштол марка „берета“ со една празна рамка за истиот, револвер со натпис „Збрно“ модел „гранд“, шест куршуми кратко зрно, 15 куршуми, 322 куршуми долго зрно и марихуана.

Скопјанецот е приведен и од страна на судија на претходна постапка му е одредена мерка притвор.

Против него е поднесена кривична пријава поради сомнение дека сторил две кривични дела, недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи и неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Карпош и годинава ќе доделува субвенции за велосипеди, електрични тротинети, фасади и лифтови

Објавено пред

Од понеделник, 3 февруари, ќе стартува субвенционирањето на нови велосипеди и електрични тротинети за граѓаните на Општина Карпош.

Карпошани ќе можат да аплицираат за добивање на субвенции и тоа со 30 % од вредноста, но максимум до 3.000 денари, додека електричните тротинети ќе бидат субвенционирани исто така со 30 % од вредноста, но максимум до 5.000 денари од вредноста. За оваа акција се предвидени вкупно 500.000 денари од буџетот на локалната самоуправа, со вклучен данок во субвенцијата. Овие мерки се во насока на намалување на аерозагадувањето, а акцијата ќе се спроведе по принципот „прв дојден-прв услужен“.

Исто така, со одлука на Советот се предвидува и субвенционирање на проектот „енергетски ефикасни домови“ на станбени згради за колективно домување во Општина Карпош.

Субвенцијата што ќе ја дава Општината по објект ќе изнесува 30%, но не повеќе од 600.000 денари од вкупната инвестиција. Вкупниот износ на финансиската поддршка на овој проект изнесува 3.000.000 денари. Преку овој проект, освен промена на фасадата со енергетски нова, е предвидено и промена или поставување на енергетски ефикасен покрив. Пртиоа Општината субвенционира 30%, но не повеќе од 150.000 денари од поправката и санацијата на оштетена покривна конструкција и кровен покривач.

Условите кои станарите треба да ги исполнуваат за да аплицираат за енергетско ефикасни фасади се: станбените згради за колективно домување да бидат постари од 25 години, заедницата на сопственици да има донесено Одлука дека сопствениците на посебните делови се согласни да учествуваат со сопствени средства за дел од вкупниот износ за да се изработи енергетски ефикасна фасада, заедницата на сопственици да има донесено Одлука за избор на најповолна понуда за изведувач за да се изработи енергетски ефикасна фасада, како и да има донесено Одлука за избор на најповолна понуда за надзор на изведбата за да се изработи енергетски ефикасна фасада.

Советот на Карпош даде „зелено светло“ и на предлогот на локалната самоуправа да се субвенционира и поправка и санација на лифтовите во зградите во Карпош и тоа со 30% учество, но не повеќе од 200.000 денари од вкупниот износ на вредноста на поправката или санацијата на постоечкиот лифт. За оваа намена се предвидени еден милион денари, колку што ќе се издвои од Буџетот и за покривните констукции.

Советниците дадоа согласност и за аплицирање по проектот за добивање на финансиски средства за замена на стари куќни водомери со нови ултразвучни водомери и интеграција на истите во системот за далечинско отчитување на ЈП „Водовод и Канализација – Скопје“. Притоа намерата е со оваа активност да бидат зафатени домовите на сите граѓани во Влае 1 и делумно Влае 2.

Прикажи повеќе...

Топ

Скопјани изградиле куќа во заштитена зона во Националниот парк „Галичица“

Објавено пред

Двајца скопјани изградиле куќа на државно земјиште во Трпејца во зоната на строга заштита, која е дел од Националниот парк „Галичица“.

СВР Охрид поднесе кривична пријава против М. Х. (29) и М. Х. (25), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело узурпација на недвижности.

Според информациите од МВР, пријавените, на катастарска парцела на државно земјиште, лоцирана во населбата Трпејца во Охрид, во зоната на строга заштита, која е дел од Националниот парк „Галичица“, изградиле станбен објект.

Тоа го направиле без одобрение за градба, со што извршиле узурпација на земјиште во државна сопственост.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Кина: Носат шишиња за вода на главата, а ги завиткаа и децата во пластика

Објавено пред

Во Кина, каде што е жариштето на коронавирусот, постои голема побарувачка за маски кои речиси воопшто ги нема на пазарот, па луѓето се снаоѓаат како знаат и умеат.

Цели семејства се завиткани во пластика, откако во Кина и најголемиот дел од светот завладеа паника околу опасниот коронавирус, за кој некои научници велат дека сè повеќе потсетува на САРС.

На социјалните медиуми се шират фотографии и видеа од Кинези кои речиси целосно се завиткани во пластика, некои направиле маски дома користејќи пластични шишиња за вода и направиле две дупки за воздух.

Стотици нови заразени со коронавируси се појавуваат секој ден.

На аеродромот Ванкувер во Канада едно кинеско семејство е забележано речиси целосно завиткано во пластика, дури и бебето коешто го носат во количка.

Во Шангај, маж пристигнал на аеродромот со импровизирана кацига, која ја пренаменил како заштитно средство против коронавирусот. Друг земал шише со вода и го прилагодил и така шета по аеродромот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Карпош и годинава ќе доделува субвенции за велосипеди, електрични тротинети, фасади и лифтови

Од понеделник, 3 февруари, ќе стартува субвенционирањето на нови велосипеди и електрични тротинети за граѓаните на Општина Карпош. Карпошани ќе...

Топ16 минути

Скопјани изградиле куќа во заштитена зона во Националниот парк „Галичица“

Двајца скопјани изградиле куќа на државно земјиште во Трпејца во зоната на строга заштита, која е дел од Националниот парк...

Свет2 часа

(Видео) Кина: Носат шишиња за вода на главата, а ги завиткаа и децата во пластика

Во Кина, каде што е жариштето на коронавирусот, постои голема побарувачка за маски кои речиси воопшто ги нема на пазарот,...

Македонија4 часа

(Видео) Евакуиран цел „Сити мол“ по дојава за бомба

Поради дојава за бомба, вработените и посетителите во трговскиот центар „Сити мол“ попладнево беа евакуирани. Им било соопштено да го...

Македонија4 часа

Затворена порнографската група на „Телеграм“, избришани се сите членови

Повеќе не постои порнографската група на „Телеграм“ во која имаше над 7.000 членови, а се постираа фотографии и видеа од...

Македонија4 часа

Обвинение против негувателката која малтретираше дете во игротека во Аеродром

Скопското основното јавно обвинителство поднесе обвинение против негувателката која на 21 ноември минатата година беше забележана како малтеретира двегодишно дете...

Македонија5 часа

(Видео) Лила Филиповска дала 25 илјади евра донација и 8 илјади евра позајмица за 1ТВ

„Не сме скарани, но не сме повеќе пријатели со Боки 13”. Вака го почна сведочењето водителката Лила Филиповска за случајот...

Македонија5 часа

Судијка сведочи во „Рекет“: Боки 13 доаѓа од просечно семејство, но неговата финансиска состојба брзо се подобри

Апелациската судијка Мери Дика-Георгиевска сведочи пред судот за случајот „Рекет“ каде што обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата на СЈО,...

Македонија6 часа

Напладне запираат вонредните мерки за загадувањето, се укинува и бесплатниот јавен превоз

Град Скопје ги известува граѓаните дека денеска од 12 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои сe и бесплатниот јавен...

Свет6 часа

Австралиски научници на чекор од откривање вакцина против коронавирусот

Научници од Австралија соопштија дека во лабораторија успешно развиле верзија на новиот коронавирус, што би можело да го забрза создавањето...

Регион7 часа

Српски стилист уапсен поради педофилија

Полицијата во Нови Сад го уапсила стилистот и диџеј Срѓан Швељо под сомнение дека сексуално вознемирувал и злоупотребувал малолетни лица,...

Свет8 часа

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја....

Регион8 часа

Сасоли: Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, итно е потребен нов поттик за проширување

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за...

Регион8 часа

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија8 часа

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните податоци...

Македонија19 часа

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Македонија21 час

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Македонија21 час

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија23 часа

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт23 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Досие