Контакт

Топ

Отворена истрага за прилепчанецот кој со бејзбол палка ограби пошта

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Прилеп, на возраст од 35 години, за сторено кривично дело разбојништо. Осомничениот на ден 13-ти овој месец, во претпладневните часови, со употреба на сила и бејзбол палка украл 35.460 денари од „Македонска Пошта” во Прилеп.

Toj маскиран со качулка на главата влегол во поштата држејќи во рацете дрвена бејзбол палка и му се заканил на вработениот дека ќе го нападне, па подавајќи му хартиена кеса му рекол да му ги предаде парите што биле во касата. Потоа осомниченото лице со бејзбол палката го скршил шалтерското стакло кое се распрскало на парчиња и едно од стаклените парчиња удрило во лицето и десното око на вработениот.

На осомничениот му е определен притвор во траење до 30 дена.​

Македонија

Заев повика на лидерска средба во петок

Објавено пред

Премиерот, Зоран Заев, на прес-конференција повика на лидерска средба во петок во 14 часот во Клубот на пратениците.

На средбата ги повика Христијан Мицкоски, Али Ахмети и Зијадин Села, а најави разговори и со други парламентарни партии.

Темите кои ги предлага се измени на изборниот законик, закон за јавно обвинителство и попис.

За условот на ВМРО-ДПМНЕ да има лидерска средба само ако се разговара за предвремени избори, Заев вели дека целта е сите партии и власта и опозоцијата да се договорат за клучни прашања и важни одлуки за државата до октомври кога се очекува датум за препорака за старт на преговори со ЕУ.

„Подготвени сме за избори напролет наесен или било кога, но државата е приоритет. Останувам на ставот за редовни избори. Брзи избори видовме до каде ја донесоа државата само заради политички калкулации. Ако требаше да се оди на парламентарни избори ќе одевме заедно со претседателските, редовните се декември 2020, но може да разговараме и за октомври идната година“, рече премиерот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Кривичен го одби барањето на Кочан, в среда треба да се појави во затвор

Објавено пред

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО

Кривичниот суд во Скопје ја одби жалбата на Сеад Кочан за одложување на затворската казна од четири години и осум месеци која му беше изречена од страна на судот за случајот „Труст“ за злоупотреба на постапката за јавен повик, доделување договор за јавна набавка или јавно-приватно партнерство. Според пресудата Кочан со лажни документи учестувал и добил тендери за ископ на јаглен и јаловина во РЕК „Битола“ на АД ЕЛЕМ вреден 17 милиони евра.

Од Кривичен информираат и дека Кочан доставил ново барање за одложување на затворската казна. По барањето ќе одлучува судија откако претходно ќе биде извршен увид во барањето и околностите.

Осудениот бизнисмен Сеад Кочан на 17 јули треба да се појави на капијата во КПУ Идризово од кога ќе започне со издржување на затворската казна.

„Кај судија за извршување на санкции доставено е ново барање за одлагање на извршувањето на затворската казна за кое е потрбно да се извршат неопходни извиди по што судија ќе одлучува, а по донесеното решение странките и јавноста ќе бидат навремено известени“, стои во соопштението на судот.

Прикажи повеќе...

Економија

Поскапуваат горивата

Објавено пред

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат 1,5, односно 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,5 денар и со тоа новата цена на „евросупер БС-95“ ќе изнесува 70,5 денари за литар, а на „евросупер БС-98“ – 72,5 денара за литар.

Дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство од полноќ ќе се зголемат 1 денар и со тоа новата цена на дизелот ќе изнесува 62 денара за литар, а на екстра-лесното масло за домаќинство – 51,5 денар за литар.

Малопродажната цена на мазутот „М-1 НС“ се зголемува 1,342 денар на 36,081 денари за килограм.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Заев повика на лидерска средба во петок

Премиерот, Зоран Заев, на прес-конференција повика на лидерска средба во петок во 14 часот во Клубот на пратениците. На средбата...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија44 минути

Кривичен го одби барањето на Кочан, в среда треба да се појави во затвор

Кривичниот суд во Скопје ја одби жалбата на Сеад Кочан за одложување на затворската казна од четири години и осум...

Економија2 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат 1,5, односно 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините „евросупер...

Македонија4 часа

Када на дното на Охридското Езеро

Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави фотографии на кои се гледа када на дното на Охридското Езеро помеѓу Срјшче и Мостот на...

Забава4 часа

На Гренланд откриени повеќе од 50 нови езера, досега се знаеше само за четири

Под мразот на Гренланд научниците откриле повеќе од 50 нови езера, а досега се знаело за само четири. Антарктикот под...

Свет4 часа

Трамп ги навреди обоените жени демократи во Конгресот

Претседателот на САД, Доналд Трамп, критикува група обоени демократски претставнички во Конгресот нарекувајќи ги предизвикувачи на нереди родени во странство...

Свет6 часа

Нетанјаху им се закани на Либан и Хезболах: Ќе ве уништиме

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, се закани дека ќе ги уништи Либан и Хезболах ако ова либанско движење ги реализира сите...

Регион6 часа

Макрон во посета на Србија

Францускиот претседател, Емануел Mакрон, денеска ќе пристигне во дводневна посета на Србија со намера да покаже дека Париз сè уште...

Спорт15 часа

(Видео) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ ексклузивно за Макфакс: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

По епското финале во Вимблдон, во кое славеше старо-новиот шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференцијата одговори и на две прашања...

Европа17 часа

(Видео) Приведени повеќе од 150 лица по воената парада во Париз 

Вкупно 152 лица се приведени денеска во Париз, на маргините на воената парада која се одржа по повод националниот празник...

Спорт18 часа

Федерер: Незаборавно финале, ќе се обидам што е можно побргу да го заборавам

Роџер Федерер беше премногу блиску до својата 21. гренд слем титула, но не успеа да го доведе мечот до крај,...

Свет18 часа

(Видео) Авион успева да избегне катастрофален пад врз населено место

На видео снимка направена од автомобил овековечен е драматичен момент кога тајландски воен пилот го насочува својот авион далеку од...

Спорт18 часа

Трилер на Вимблдон! Ѓоковиќ по пет часа тенис го „собори“ Федерер

Новак Ѓоковиќ по петти пат ја освои титулата од Вимблдон, откако во едно историско финале со 7:6(5)/1:6/7:6(4)/4:6/12:12(3) го совлада освојувачот...

Регион19 часа

Ердоган: Испораката на С-400 системите ќе заврши в година

Испораката на руските ракетни системи С-400, Турција би можела да ја заврши до април следната година, изјави денеска турскиот претседател,...

Регион19 часа

Јулски снег во Бугарија

На планината Рила во Бугарија, падна снег, објави Метео Балканс. Лошите временски услови ја зафатија Бугарија, а метеоролозите најавуваат обилни...

Македонија22 часа

Лидерската средба е неизвесна, власта и опозицијата не можат да ги усогласат темите

Неизвесно е дали ќе има лидерска средба помеѓу првите луѓе на најголемите политички партии, а несогласувања постојат во оснос на...

Култура23 часа

(Видео) Огнен и Марина ја крунисаа љубовта на 46-тата Галичка свадба

Во Галичник денеска се одржа 46-то издание на традиционалната културно-сценска манифестација „Галичка свадба“, која повеќе од 4 децении ги негува...

Европа23 часа

На парадата во Париз се појави „летачки војник“

По повод францускиот национален празник Ден на падот на Бастиља во Париз, вниманието го привлече поранешниот џет-ски шампион Фреки Запата...

Македонија23 часа

Два земјотреси ја стресоа Грција, почувствувани и во делови од земјава

Македонската телеметриска сеизмолошка мрежа денескa регистрира два земјотреса чиишто епицентри се наоѓаат на 220 километри јужно од Скопје во соседна...

Македонија1 ден

,,Како не ти е срам” му порача Милчин на Адеми поради дивоградбите во Охрид

,,Како не ти е срам” му порача професорот, Владимир Милчин  статус на Фејсбук на министерот без ресор, Едмонд Адеми, по...

Досие