Контакт

Црна хроника

Отфрлени кривичните пријави за КУБУС

Објавено пред

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на кривичната пријава поднесена од МВР БЈБ, Центар за сузбивање организиран и сериозен криминал, оддел за финансиски криминал, единица за борба против перење пари и економски организиран криминал, против едно лице за кривично дело –  злоупотреба на службената положба и овластувањето од чл. 353 ст. 4 вв ст. 3 вв ст. 1 вв чл. 45 ст. 1 од КЗ и за кривично дело – измама од чл. 247 ст. 4 вв ст. 1 вв чл. 45 ст. 1 од КЗ.

Со решението отфрлена е и кривичната пријава на приватен подносител од Скопје против пет физички лица за кривично дело – злоупотреба на службената положба и овластувањето од чл. 353 ст. 4 вв ст. 3 вв ст. 1 вв чл. 22 вв чл. 45 ст. 1 од КЗ и за кривично дело – измама од чл. 247 ст. 4 вв ст. 1 вв вв чл. 22 вв чл. 45 ст. 1 од КЗ и кривично дело – фалсификување службена исправа од чл. 361 ст. 2 вв ст. 1 вв чл. 22 од КЗ, како и против две правни лица што беа пријавени за кривично дело – злоупотреба на службената положба и овластувањето од чл. 353 ст. 4 вв ст. 3 вв ст. 1 вв чл. 45 ст. 1 од КЗ, кривично дело – измама од чл. 247 ст. 8 вв ст. 4 вв ст. 1 од КЗ и кривично дело – фалсификување службена исправа од чл. 361 од КЗ.

Обвинителството го донесе решението по обемно направените проверки врз основа на обезбедената писмена документација и обезбедените вербални докази, испитувања на оштетени и сведоци, а пред сѐ, врз основа на економско-финансиското вештачење, проверките во Народната банка на РСМ и во Управата за финансиско разузнавање.

Имено, сите направени проверки и вештиот наод упатуваат дека пријавените физички лица не ја искористиле својата службена положба и овластувањето, ниту ги пречекориле границите на своето службено овластување, а со крајна цел предизвикување штета на правните лице „Кубус“ и „Кубус инженеринг“. Исто така, не е исполнето ниту битието на кривичното дело измама бидејќи не може да се даде верба на тврдењето дека пријавените го навеле и го држеле во заблуда претставникот на оштетените правни лица да зема кредити на штета на имотот на овие правни лица, уште повеќе што како управител, кој притоа треба да биде деловно способен, во согласност со законските обврски определени во Законот за трговските друштва, тој е должен да презема работи во интерес на правното лице, како и работи што се целисходни за остварување на интересот на друштвото, а не во континуитет да го задолжува, без притоа да преземе соодветни дејства за кои се предвидени механизми во сферата на граѓанската постапка за наплата на своите побарувања, тренд што се проткајувал во период од неколку години, а за сметка на оштетените правни лица. Како договорен однос заемите претставуваат договорна волја на две или повеќе страни и како правен инструмент е предвиден во Законот за облигационите односи, поточно на оној што го дава заемот и оној што го прима и тие произведуваат како права за страните така и обврски.

Во ваква ситуација кога се одобрени парични средства како кредити по кои не се вршени редовно уплати од страна на предметните правни лица во банките, а во спротивно тие средства од страна на истите правни лица понатаму се давани како заем за кои биле склучени и договори, во кои била предвидена и определена каматна стапка, односно предвидена заработка, оди во корист на непостоење на елементот на штета кај пријавените кривични дела.

По однос на кривичното дело фалсификување службена исправа за чие постоење потребно е службено лице во службена исправа, книга или спис да внесе невистинити податоци, односно во согласност со став 2 од истиот член, таквите исправи ќе ги употреби во службата како да се вистинити, не произлезе дека од страна на осомничените се преземени дејства, без да му бидат познати на претставникот на оштетеното правно лице, а кои се однесуваат на поднесените барања за кредит, склучените договори, исплатата.

Што се однесува, пак, до пријавените правни лица, решението за отфрлање на кривичната пријава е донесено бидејќи постојат околности што го исклучуваат кривичното гонење од причина што кривично одговара правното лице кога тоа е определено во Кривичниот законик. Имено, за кривичните дела злоупотреба на службената положба и овластувањето од чл. 353 од КЗ и кривичното дело фалсификување службена исправа од чл. 361 од КЗ, не е предвидена кривична одговорност за правното лице, што од кривично-правен аспект претставува околност што го исклучува кривичното гонење, а за кривичното дело измама од КЗ, во Кривичниот законик објавен во „Службен весник“ бр.19/04, кој важел во тоа време, не е предвидена одговорност за правното лице, која е воведена со измената од 2009 година, па оттука, во согласност со чл. 3 ст. 2 од КЗ, ако по извршување на кривичното дело е изменет законот еднаш или повеќепати, ќе се примени законот што е поблаг за сторителот, од кои причини се одлучи како во диспозитивот на решението.

Оштетениот има право во рок од 8 дена по приемот на решението, во смисла на чл. 288 ст. 2 од Законот на кривичната постапка, да поднесе жалба до Вишото јавно обвинителство Скопје.

Поради обемноста на направените проверки за утврдување на фактичката состојба, образложението на донесеното решение со детален увид во сите преземени дејства можете да го пронајдете на следниов ЛИНК.

Црна хроника

Вработена во Општина Гази Баба пријавила дека ја нападнал советник

Објавено пред

Вработена во Општина Гази Баба пријавила дека ја нападнал советник.

Според информациите на МВР, вчера, во 20.20 часот, во Полициската станица Гази Баба, Б. М. (42) од Скопје пријавила дека на 29 април, околу 14.30 часот, на нејзиното работно место во објектот на Општина Гази Баба, А. Т., советник од една политичка партија, ѝ упатил закани, а се обидел и физички да ја нападне, но бил спречен од присутните советници.

Од МВР велат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Неексплодирана граната пронајдена во нива во Охридско

Објавено пред

Неексплодирана граната била пронајдена во нива во охридското село Лескоец.

Според информациите на МВР, вчера, во 17 часот, во полиција било пријавено дека во нива во охридското село Лескоец била пронајдена граната.

Од извршениот увид било констатирано дека се работи за неексплодирана артилериска граната во калибар од 55 милиметри, која потекнува од периодот на Првата светска војна.

Гранатата била безбедно подигната од стручно лице од Центарот за управување со кризи.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведено лице барано од турската полиција за убиство

Објавено пред

47-годишно лице од Р.Турција со престојувалиште во Скопје е приведено откако претходно по него турската полиција имала распишано меѓународна потерница за убиство.

Според МВР, вчера во 17 часот од полициски службеници од СВР Скопје на подрачјето на Карпош бил лишен од слобода З.С.(47) од Р Турција со престојувалиште во Скопје, кој се барал по меѓународна потерница за сторено крвично дело убиство.

Тој бил задржан во полициската станица Карпош за понатамошна постапка, информираат истражните органи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија15 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија16 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа16 часа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија17 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија18 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион19 часа

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет19 часа

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет20 часа

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет20 часа

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет21 час

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија1 ден

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија2 дена

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија2 дена

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија2 дена

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија2 дена

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија2 дена

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет2 дена

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион2 дена

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет2 дена

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Досие