Контакт

Црна хроника

Педесетгодишен таксист силувал 15-годишно девојче во Битола

Објавено пред

Полицијата поднесе кривична пријава против педесетгодишниот П.К. од Битолско поради сомнеж дека силувал петнаесетгодишно девојче од Битола.

МВР соопшти дека настанот се случил во близина на улицата Раштанска во Битола во такси-возило, кое било управувано од страна на осомничениот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Обвинение за разбојник кој на драматичен начин ограбил мобиларница на Бит-пазар

Објавено пред

Основното јавно обвинителство од Скопје поднесе обвинение против едно лице кое се товари дека сторило кривични дела разбојништво и тешка кражба.

Како што информираат од обвинителството, на 23 јануари годинава во придружба на уште едно лице, разбојникот влегол во продажен салон на оператор на мобилна телефонија во близина на Бит-пазар и со употреба на сила и сериозна закана по животот на еден од вработените, одзел 96.500 денари.

Обвинетиот претходно ја разгледал поставеноста на безбедносните камери и проверил колку вработени се присутни во продажниот салон, а потоа се обидел да украде изложен мобилен телефон, по што се вклучил безбедносниот звучен аларм.

Во тој момент разбојникот излегол од продавницата и го натерал другиот кој бил со него да ги заменат јакните.

Дополнително маскиран со качулка и марама, се вратил во салонот и извадил пиштол со кој му се заканил на вработениот, побарал од него да ја отвори касата и ги одзел парите.

По овој настан, на 25 јануари годинава во непосредна близина на казино во Бутел обвинетиот со употреба на сила и сериозна закана по животот на една жена ѝ одзел на истата паричник во кој имало лични документи и 200 денари. Притоа вербално ѝ се заканувал за да ја принуди да му ги даде парите и сторил кривично дело тешка кражба.

Ценејќи дека и натаму се исполнети законските основи, надлежен јавен обвинител предложил на обвинетиот да му биде продолжена претходно определената мерка притвор, а лицето кое било со него во првиот настан е ослободено бидејќи не биле пронајдени докази дека е соизвршител во разбојништвото.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Пронајдено 16-годишното девојче од Кисела Вода што беше пријавено за исчезнато

Објавено пред

Полицијата го пронајде 16-годишното девојче од Кисела Вода кое вчера мајка му го пријави дека е исчезнато, соопшти Министерството за внатрешни работи.

„Вечерва, од страна на полициски службеници, е пронајдена 16-годишната О.П. за која нејзината мајка Б.П. (47) вчера во 22 часот во Полициската станица Кисела Вода пријави дека се оддалечила од домот“, соопшти МВР.

Од таму додаваат дека во текот на вечерта девојчето ќе му биде предадено на семејството. Од полицијата не откриваат повеќе детали за настанот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Битола: Со автомобил удрил во пешак и избегал

Објавено пред

Непознато лице со автомобил удрило во пешак во Битола. Според информациите на полицијата, пешакот е тешко повреден, а возачот избегал.

Несреќата се случила вчера во 18.55 часот на улицата Солунска кога непознато возило управувано од непознато лице удрило во пешакот С.Т. (74) од Битола и избегало.

Пешакот со тешки телесни повреди бил пренесен во болницата во Битола, каде што му била укажана лекарска помош. Извршен бил увид и се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Јакимовски: Не им се плашиме

Ексградоначалникот на општина Карпош и лидер на партијата ГРОМ, Стевчо Јакимовски, при излез од старата во новата зграда на Кривичниот...

Македонија2 часа

(Видео) Како Јакимовски им овозможувал на фирми да добиваат државно земјиште по багателни цени

Во периодот од 2011 до 2017 година вработени во Општина Карпош на чело со тогашниот градоначалник Стевчо Јакимовски  легализирале бараки...

Свет3 часа

(Видео) Моќен говор на премиерката на Нов Зеланд: Никогаш нема да го изговорам името на терористот кој уби 50 луѓе

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, во својот прв говор во националниот парламент по терористичкиот напад што се случи во...

Македонија3 часа

(Видео) Таксистите до Шилегов: Тргнете ги дивите таксисти, доста ни го јадат лебот

Нелиценцирани возила без таксиметри, преполни такси-станици од нелегални таксисти, непријавени такси-возачи, лебот на таксистите им го земаат пензионирани полицајци, пожарникари...

Свет5 часа

Уапсени уште две лица за нападот во Утрехт

Холандската полиција уапси уште две лица за нападот во трамвајот во Утрехт, во кој беа убиени три, а повредени пет...

Крвав четврток5 часа

Семејствата на притворените за 27 април со гаранции се жалат кај народниот правобранител

Семејствата на осудените и притворени со гаранција ќе поднесат претставка до Народниот бранител затоа што при активна гаранција им бил...

Македонија6 часа

Локализиран пожарот на Скопска Црна Гора

Пожарот што вчера попладнето избувна на Скопска Црна Гора, кај местото викано Влаин Гроб, во село Матејче, утринава е локализиран,...

Европа7 часа

Сите жртви во Утрехт се државјани на Холандија

Сите три жртви во нападот што се случи вчера во Утрехт се Холанѓани, соопшти холандското Министерство за внатрешни работи. „Министерството...

Македонија17 часа

(Видео) Власта и опозицијата без договор за СЈО

Петчасовната работна средба во Министерството за правда на која се разгледуваа амандманите на опозициската ВМРО – ДПМНЕ за Законот за...

Свет21 час

Уапсен осомничениот за нападот во трамвајот во Утрехт

Холандските власти го уапсиле осомничениот за нападот во Утрехт, во кој беа убиени три лица. Станува збор за триесет и...

Топ24 часа

Собранието ќе потроши речиси половина милион евра на авиобилети и хотели

Засилена меѓународна соработка, средби, конференции, семинари, специјални гостувања поврзани со ЕУ и НАТО-интеграцијата, како и редовни активности на пратениците, спаѓаат...

Македонија24 часа

Кај „Чинарот“ во Охрид се ѕида со одобрение за поставување урбана опрема

Општина Охрид ги одобрила градежните активности на плоштадот Чинар во Охрид, каде што минатата недела охриѓани алармираа за нова дивоградба....

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот со премногу овластувања во новата агенција за разузнавање, реагираат експертите

Една од главните забелешки на експертската јавноста на јавната расправа за формирањето на новата агенција за разузнавање која ќе ја...

Свет1 ден

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение...

Свет1 ден

Напаѓачот од Нов Зеланд сам ќе се брани пред судот

Терористот кој во петокот во новозеландскиот град Крајстчрч нападна две џамии и уби 50 луѓе, а рани над 40, планира...

Владо Бучковски Владо Бучковски
Македонија1 ден

Бучковски ми кажа дека „Маѓар телеком“ е политички монтиран случај, рече сведокот

Професорот од Правниот факултет Дејан Мицковиќ во сведочењето за случајот „Маѓар телеком“ на прашање на обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова,...

Македонија1 ден

Мицковиќ: На Зврлевски му пријавив дека добивам закани да сведочам за „Маѓар телеком”

Дејан Мицковиќ, професорот од Правниот факултет во Скопје, сведочеше на денешното рочиште за случајот „Маѓар телеком”, како поранешен претседател на...

Топ1 ден

Двајца мотоциклисти загинаа во сообраќајни несреќи

Дваесет и едногодишен гостиварец вчера загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат меѓу Гостивар и село Вруток, додека возел мотоцикл...

Свет1 ден

Австралиската полиција ги претресе куќите на сестрата и мајката на Брентон Тарант

Австралиската полиција извршила претрес во две куќи на подрачјето на Нов Јужен Велс во потрагата по материјал што би можел...

Регион1 ден

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово бидејќи, како што...

Досие