Контакт

Топ

Пожар во „Неуромедика“, штетата сѐ уште не е утврдена

Објавено пред

Пожар избувнал ноќеска во болницата „Неуромедика“ во центарот на Скопје. Како што информираат од Противпожарната бигада на град Скопје, пожарот избувнал во 2.53 ноќеска во машинското одделение на „Неуромедика“ на улицата Јордан Мијалков во Скопје.

Пожарникарите интервенирале на терен до 4.15 часот изутринава.

Според првичните информации од Пожарната, опожарени се 10 квадратни метри, а материјалната штета сѐ уште не е утврдена. На терен било интервенирано со две возила и пет пожарникари.

Спорт

(Видео) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ ексклузивно за Макфакс: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

Објавено пред

По епското финале во Вимблдон, во кое славеше старо-новиот шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференцијата одговори и на две прашања на известувачот на ,,Макфакс”.

Прашан дали вечерва ќе се слави слично како по победата над Полјакот Хуркач и може ли да се очекува повторно да запее некоја македонска песна и да ги поздрави неговите навивачи во Македонија, Ноле одговори:

,,Многу поздрави до Македонија, до Скопје! Ви благодарам многу. Не ми е тука кумот Невен, тој беше соучесник на таа забава, кога пеевме по победата против Хуркач. Ќе видиме какво ќе биде расположението, сега е веќе доцна, децата ќе спијат. Веројатно жена ми и јас ќе запееме некоја балада”.

Запрашан од нашиот известувач дали ја видел јавната покана упатена од премиерот на државата, Зоран Заев да ја посети Македонија, Ѓоковиќ рече:

,,Ја видов поканата и го прифаќам повикот, но не знам кога тоа ќе се случи, но сигурно ќе дојдам во Македонија, бидејќи Охрид морам да го видам”, порача вимблдонскиот шампион.

Видеото од прес – конференцијата може да се види на следниов линк, а одговорите на прашањата на ,,Макфакс” се на 16,15 минути.

Ненад Живановски

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Приведени повеќе од 150 лица по воената парада во Париз 

Објавено пред

Вкупно 152 лица се приведени денеска во Париз, на маргините на воената парада која се одржа по повод националниот празник на Франција, Денот на падот на Бастилја паѓа, пренесе радиото Франс Инфо.

Меѓу уапсените се водачите на граѓанското движење ,,Жолти елеци” – Ерик Друе, Жером Родригез и Никол Максим. Француските власти соопштија дека тие се приведени од различни причини – поради илегално носење на оружје,  нарушување на јавниот мир и поради непријавени собири.

Медиумите пренесоа дека немирите избиле по воената парада, која традиционално се одржува во авенијата Елисејските полиња. Полицијата употребила солзавец за да ја растера толпата.

Во Париз, се ‘уште е напнато по неколкумесечните протести на движењето ,,Жолти елеци” против државната политика.

Неколку групи од движењето успале да се смешаат со насобраната публика и свиркале по францускиот претседател, кој поминувал во отворен автомобил пред почетокот на воената парада.

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер: Незаборавно финале, ќе се обидам што е можно побргу да го заборавам

Објавено пред

Роџер Федерер беше премногу блиску до својата 21. гренд слем титула, но не успеа да го доведе мечот до крај, за на крајот да загуби од Новак Ѓоковиќ во историското финале на Вимблдон.

Сепак, многумина ќе останат инспирирани од тоа што го направи овој човек на свои 37 години, на кои досега многу тенисери веќе долго време ја „тераат“ пензијата. По поразот, Швајцарецот смогна сили да биде духовит пред публиката на „Централниот терен“ одговарајќи на прашањето дали финалето било незаборавно.

„Ќе се обидам да го заборавам ова финале! Сериозно, ова беше одличен меч, игравме одличен тенис и морам да бида задоволен од играта, но Новак ја заслужи победата. Честитки човеку, ова беше многу добро“, изјави Федерер.

Запрашан како го прави тоа на 37 години, тој вели дека уште стои и дека и покрај долгото опоравување кое ќе му биде потребно, нема проблем да продолжи.

„Се надевам дека ќе ги инспирирам и другите дека на 37 години не е крајот. Не можев да дадам повеќе, но уште стојам и тоа треба да биде порака до другите“, додаде Федерер.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт9 часа

(Видео) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ ексклузивно за Макфакс: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

По епското финале во Вимблдон, во кое славеше старо-новиот шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференцијата одговори и на две прашања...

Европа11 час

(Видео) Приведени повеќе од 150 лица по воената парада во Париз 

Вкупно 152 лица се приведени денеска во Париз, на маргините на воената парада која се одржа по повод националниот празник...

Спорт11 час

Федерер: Незаборавно финале, ќе се обидам што е можно побргу да го заборавам

Роџер Федерер беше премногу блиску до својата 21. гренд слем титула, но не успеа да го доведе мечот до крај,...

Свет12 часа

(Видео) Авион успева да избегне катастрофален пад врз населено место

На видео снимка направена од автомобил овековечен е драматичен момент кога тајландски воен пилот го насочува својот авион далеку од...

Спорт12 часа

Трилер на Вимблдон! Ѓоковиќ по пет часа тенис го „собори“ Федерер

Новак Ѓоковиќ по петти пат ја освои титулата од Вимблдон, откако во едно историско финале со 7:6(5)/1:6/7:6(4)/4:6/12:12(3) го совлада освојувачот...

Македонија15 часа

Лидерската средба е неизвесна, власта и опозицијата не можат да ги усогласат темите

Неизвесно е дали ќе има лидерска средба помеѓу првите луѓе на најголемите политички партии, а несогласувања постојат во оснос на...

Култура16 часа

(Видео) Огнен и Марина ја крунисаа љубовта на 46-тата Галичка свадба

Во Галичник денеска се одржа 46-то издание на традиционалната културно-сценска манифестација „Галичка свадба“, која повеќе од 4 децении ги негува...

Европа17 часа

На парадата во Париз се појави „летачки војник“

По повод францускиот национален празник Ден на падот на Бастиља во Париз, вниманието го привлече поранешниот џет-ски шампион Фреки Запата...

Македонија17 часа

Два земјотреси ја стресоа Грција, почувствувани и во делови од земјава

Македонската телеметриска сеизмолошка мрежа денескa регистрира два земјотреса чиишто епицентри се наоѓаат на 220 километри јужно од Скопје во соседна...

Македонија18 часа

,,Како не ти е срам” му порача Милчин на Адеми поради дивоградбите во Охрид

,,Како не ти е срам” му порача професорот, Владимир Милчин  статус на Фејсбук на министерот без ресор, Едмонд Адеми, по...

Свет20 часа

(Видео) Њујорк во мрак, претставите од Бродвеј се преселија на улиците

Менхетен синоќа остана неколку часа без струја поради голем дефект, поради што престана да работи метрото, запреа лифтовите, се исклучија...

Свет21 час

Протести во Чикаго против имиграционата политика на Трамп

Неколку илјади луѓе маршираа во центарот на Чикаго протестирајќи против имиграционата политика на претседателот Доналд Трамп, а слични протести се...

Регион22 часа

Во Хрватска во јули има 90 илјади помалку туристи од лани

Во првата недела од јули во Хрватска има 90.000 гости и 400.000 ноќевања помалку отколку во истиот период минатата година....

Свет22 часа

Земјотрес со јачина од 6,6 степени го погоди западниот брег во Австралија

Земјотрес со јачина од 6,6 степени го погоди западниот брег во Австралија. Како што соопшти Агенцијата за геолошко истражување на...

Топ23 часа

Рачна бомба пронајдена во битолското село Брусник

Синоќа во 20 часот, пиротехничар од Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување од селото Брусник, општина Битола...

Свет1 ден

Рекордна казна за Фејсбук, треба да плати пет милијарди долари

Федералното регулаторно тело на САД одобри рекордна парична казна од 5 милијарди долари за компанијата Фејсбук во рамки на истрагата...

Топ1 ден

(Видео) САД: Тропската бура Бери се движи кон брегот, без струја останале 30.000 лица

Тропската бура Бери продолжува да се движи кон Луизијана, а метеоролозите предвидуваат дека ќе прерасне во ураган. Flooding near Barataria....

Свет1 ден

(Видео) Судири меѓу полицијата и демонстрантите на протест во Хонг Конг

Неколку илјади луѓе протестираа во Хонг Конг против кинеските трговци, при што дојде до судир меѓу полицијата и демонстрантите. “He...

Регион2 дена

Силен земјотрес го погоди западниот дел на Грција

Силен земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала го погоди западниот од Грција, а според првичните податоци нема...

Македонија2 дена

Се екипира Агенцијата за национална безбедност, во тек јавен повик за селекција на кадри од УБК

Комисијата за селекција и избор на работници на Управата за безбедност и контраразузнавање, согласно член 186 став 7 од Законот...

Досие