Контакт

Црна хроника

Пожар го зафати кровот на приемното одделение во Идризово

Објавено пред

Во приемното одделение на затворот во  Идризово избувна пожар во кој е зафатена кровната конструкција. Пожарот за кусо време е локализиран. Нема повредени лица, а според првичните информации, причина е, најверојатно, застарената електрична инсталација.

Триесест и седум осуденици кои биле во ова одделение се префрлени во други објекти.

Бригадата за протипожарна единица на Град Скопје интервенирала со три возила за гаснење на пожарот.

Црна хроника

Привор за 20-годишното момче што ја уби баба си во Драчево

Објавено пред

По предлог на јавен обвинител, определен му е притвор за 20-годишникот што ја лиши од живот баба си во Скопје. Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, ценејќи дека се исполнети законските основи, до судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 попладнево достави предлог за определување мерка притвор за 20-годишното момче од Драчево за кое постои основано сомнение дека си ја убил својата 66-годишна баба.

„Судијата го прифати ваквиот предлог и на осомниченото лице му е определена мерка притвор во траење од 30 дена бидејќи постојат околности што укажуваат на опасност од бегство и опасност осомничениот да го повтори делото. Јавниот обвинител донесе наредба за спроведување истрага против осомничениот за кој постои основано сомнение дека сторил кривично дело – убиство од чл. 123, ст. 2, т. 2 од Кривичниот законик“, информира Обвинителството.

Осомничениот со умисла при вршење семејно насилство ја убил баба си по мајка нанесувајќи ѝ повеќе убодни рани со нож, од кои раната во пределот на вратот била смртоносна.

Тој вчера сам се пријавил во полициска станица и признал дека ја убил баба си. Мотивите за кривично-правниот настан сè уште се утврдуваат. По наредба на надлежен јавен обвинител, телото на починатата е предадено на обдукција, а се вештачат и трагите и материјалните докази пронајдени на самото место при извршениот увид.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Ограбена аптека кај Зелен пазар

Објавено пред

Разбојник ограбил аптека во близина на Зелен пазар во Скопје.

Според информациите на полицијата, кражбата се случила вчера во 18:50 часот. „Непознато лице со закана извршило разбојништво при што од касата одзело околу 8 000 денари“, велат од полицијата и додаваат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

За само еден ден во Скопје се случиле шест сообраќајни незгоди

Објавено пред

Во текот на изминатиот ден на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле шест сообраќајни незгоди од кои една со тешки телесни повреди, една со телесни повреди и четири со материјална штета, соопштија од МВР.

Во сообраќајните незгоди, како што посочија од полицијата, едно лице се здобило со тешки телесни повреди и едно со телесни повреди. Од преземените мерки и активности констатирано е дека 19 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената.

„Од сообраќај се исклучени девет возачи од кои: двајца затоа што управувале возило под дејство на алкохол, шест возачи управувале возила без да се стекнат со право за управување на моторно возило и еден бил возач почетник. Исто така исклучено е од сообраќај едно возило бидејќи било нерегистрирано. Санкционирани се пет возачи поради поминување на крстосница на црвено светло, еден поради неправилно престројување, четири возачи поради неправилно престигнување и тројца возачи поради непоседување  зимска опрема“, стои во соопштението на МВР.

Во текот на изминатиот ден издадени се и 55 мандатни платни налози и 66 возила се подигнати со специјално возило „пајак“, додаваат од МВР.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Бразил: Вооружен маж пукал во верници во катедрала – шестмина мртви

Вооружен маж пукал во верници во катедрала во близина на Сао Пауло на југот на Бразил, при што убил пет...

Бегството на Груевски2 часа

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток3 часа

Села: Претседателите на партиите што не присуствуваа на 27 април, најверојатно, се и организатори

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток4 часа

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Крвав четврток5 часа

Кој е тој Душко и кои се сите тие од МВР што треба да знаат, Кацарска го праша Трајко Вељаноски

Во кривичниот суд попладнево продолжи испитувањето на поранешниот претседавач на Собранието, Трајко Вељаноски, во својство на сведок предложен од обвинетиот...

Крвав четврток7 часа

Игор Југ го праша Вељаноски за албум на „Металика” – Дали политичарите беа господарите, а ние што скапуваме по затвори сме куклите?

Обвинетиот Јане Ченто, пред да му постави прашање на експретседавачот на Собранието Трајко Вељаноски, рече дека некои калкулираат со човечки...

Македонија7 часа

(Видео) Клинички со закана до Шилегов поради поскапиот паркинг за вработените

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје,...

Македонија8 часа

(Видео) Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток9 часа

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија9 часа

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија10 часа

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа11 час

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет12 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија13 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа23 часа

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија1 ден

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија1 ден

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија1 ден

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија1 ден

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ1 ден

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Досие