Контакт

Црна хроника

Полицијата поднесе кривични пријави против 13 лица, кои не ги почитувале здравствените мерки

Објавено пред

Полицијата поднесе кривични пријави против 13 лица, кои не ги почитувале здравствените мерки и не останале во изолација 14 дена, го прекршиле полицискиот час или, пак, не ги затвориле угостителските објекти, како што беше наложено со одлука на Владата.

СВР Гостивар поднесе кривична пријава против С. Д. (21) од с. Страјане, Гостиварско, кој не ги почитувал задолжителните мерки, се движел во ноќните часови на подрачјето на Гостивар и од полициски службеници бил приведен во Полициската станица Гостивар за понатамошна постапка. Пријава е поднесена и против С. Б. (44) од с. Страјане, Гостиварско, кој во временскиот период од 21 до 5 часот не ги почитувал задолжителните мерки, се движел на подрачјето на Гостивар, поради што бил приведен во Полициската станица Гостивар за понатамошно постапување.

Гостиварската полиција поднесе кривична пријава и против А. Љ. (33) од с. Балиндол, Гостивар, кој не ги почитувал задолжителните мерки и бил забележан како се движи со патничко возило „фолксваген бора“. Тој бил приведен во Полициската станица Гостивар за понатамошна постапка.

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Б. З. (29) од Тетово, кој во угостителски објект на улицата 107 во Тетово не ги почитувал мерките за затворање и неработење. На местото на настанот бил затекнат пријавениот, кој е сопственик на угостителскиот објект, и изјавил дека во угостителскиот објект преку шалтерски систем се послужувале граѓани со кафе и пијалаци. Во координација со Државниот пазарен инспекторат – Подрачна единица Тетово наведениот угостителски објект бил затворен.

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Свети Николе поднесе кривични пријави против М. С. (27), И. Д. (32), С. А. (21), сите од Свети Николе, и С. Ѓ. (19) од с. Немањици, Свети Николе, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. На 23.3.2020, М. С. и И. Д. не постапиле според писмената наредба издадена од страна на Министерството за здравство и потпишаната изјава за задолжителна самоизолација од 17.3.2020 при остварен влез во земјата, односно при извршена проверка биле надвор од своите домови, а С. А. и С. Ѓ. на 24.3.2020 не го почитувале воведениот полициски час, ги напуштиле своите домови и со патничко возило „сузуки свифт“ биле пресретнати од полициски службеници и биле лишени од слобода.

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против А. Г. (31) од Виница, кој се обврзал на задолжителна самоизолација во времетраење од 14 дена. На 19.3.2020 тој не се придржувал на изречените мерки, односно полициски службеници од Полициската станица Виница на магистралниот пат Кочани – Делчево сопреле и контролирале товарно возило „пежо“, управувано од пријавениот.

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривични пријави против В .Ќ. (44) од Виница. За време на полицискиот час, полициски службеници дале знак за сопирање патничко возило управувано од пријавeниот, но тој не застанал и продолжил со движење постапувајќи спротивно на одлуката на Владата за спроведување полициски час.

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Б. К. (32) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Тој остварил влез од Германија во РС Македонија преку граничниот премин Меѓународен аеродром „Скопје“ и потпишал изјава за спроведување задолжителна самоизолација во времетраење од 14 дена. На 20.3.2020, при извршена контрола од полициски службеници на адресата што била наведена во изјавата како место на кое ќе ја спроведува самоизолацијата, тој не бил пронајден.

СВР Куманово поднесе кривични пријави против А. С. (39) од с. Водоврати, Градско, и С. С. (35) од с. Ќојлија, Петровец, кои спротивно на забраната за движење на населението од 21 до 6 часот се движеле со патничко возило „мерцедес“ по магистралниот пат Крива Паланка – Куманово. Од полициски службеници од Полициското одделение Ранковце биле сопрени и првопријавениот одбил да се легитимира по што го стартувал возилото и заминал во правец на Куманово. Околу 23.35 часот возилото било забележано од полициски службеници од СВР Куманово по што пријавените, по легитимирањето и извршениот преглед на возилото, биле лишени од слобода.

Црна хроника

Вработен во погребално во Бутел пронашол граната додека копал гроб

Објавено пред

Вработен во погребален сервис Бутел вчера во полицијата пријавил дека на гробиштата од црквата Св.Никола во селото Мирковци, додека копал за гробно место, пронашол граната.

Од полицијата информираат дека гранатата била со должина од околу 30 сантиметри.

Увид бил извршен, а гранатата била подигната од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Малолетници се тепале во угостителски објект во Сарај

Објавено пред

До физичка пресметка помеѓу две групи малолетници дошло синоќа во угостителски објект во Сарај.

Како што јавуваат од полицијата, на пресметката претходело недоразбирање и нетрпение и бил нарушен јавниот ред со тепачка помеѓу 16- и 17-годишни малолетници од селото Грчец, Скопско, од една страна, и Ј. Л. (35), Б. Л. (18) и 17-годишен малолетник, сите од селото Грчец, и 17-годишен малолетник од селото Глумово, Скопско, од друга.

Направени се записници за констатиран прекршок по член 11 став 3 од Законот за прекршоците против јавниот ред и мир.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Германски државјанин пронајден починат во стан во Скопје

Објавено пред

Четириест и двегодишен Германец бил пронајден починат во стан во Скопје, информираат од полицијата.

„На 28.5.2020, во 16.42 часот, во СВР Скопје, С. И. пријавила дека во стан на улицата Јордан Мијалков во Скопје го пронашла починат Х. Н. (42) од СР Германија. Од лекар била констатирана смрт без траги на насилство. Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје. По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот било дадено на обдукција“. наведува МВР во дневниот билтен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините,...

Македонија1 час

Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност....

Свет13 часа

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

Македонија17 часа

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион18 часа

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија19 часа

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија20 часа

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија21 час

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија21 час

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија21 час

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија21 час

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија22 часа

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија22 часа

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија22 часа

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет23 часа

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Свет1 ден

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион1 ден

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет1 ден

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа1 ден

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет1 ден

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Досие