Контакт

Црна хроника

Почина рудар од струен удар додека работел на трафостаница

Објавено пред

Педесет и деветгодишен рудар од селото Воиславци починал од струен удар додека изведувал работи на трафостаница. А.Р. бил вработен во рудникот во Радовиш.

Увид на местото извршиле јавен обвинител, трудов инспектор, инспектори од Државниот инспекторат за електрика и опрема во рударството и екипа на Полициската станица Радовиш.

По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот било предадено на обдукција. Се работи на расчистување на случајот.

Црна хроника

Во Тетово исчезна шестодишно дете од Прилеп

Објавено пред

Родител од Прилеп во претпладневните часови на 20 мај во полиција пријавил дека неговиот шестгодишен син се изгубил во Тетово.

Според пријавата, на детето му била изгубена трага на 18 мај околу 20:00 часот, кога си играло на детско игралиште во забавниот парк на Спортскиот центар во Тетово.

Полицијата презема мерки за пронаоѓање на шестгодишното момче.

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Избоден 13-годишник пред бурекчилница во Чаир

Објавено пред

Тринаесетгодишно момче од Скопје било нападнато пред бурекчилница во скопската населба Чаир во вечерните часови на 20 мај.

Како што информираат од МВР, пред угостителскиот објект на улицата Емин Дураку 13-годишникот физички го нападнале неколку непознати лица, при што еден од напаѓачите со остар предмет му нанел убодни рани во грбот и левата рака.

Малолетникот бил пренесен во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ каде што му била укажана помош и бил задржан на лекување.

Полицијата презема мерки за расчистување на настанот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривични пријави за пуштање бомби на разглас

Објавено пред

Полицијата поднесе кривични пријави против четири лица за пуштање бомби на разглас. Кривичната пријава следува бидејќи на 4 април за време на изборната кампања тие во Прилеп организираа мал собир на кој на разглас пуштија неколку нелегално прислушувани разговори.

Прилепската полиција до Обвинителството поднесе кривична пријава против Љ. П. (55) од Тетово, Г. Н. (49) од Прилеп, Т. М. (44) од Битола и Г. Т. (51) од Прилеп поради неовластено прислушување и тонско снимање предвидено и казниво по чл. 151, ст.2 од КЗ на РСМ.

„На 4 април годинава, околу 19 часот, во Прилеп, на улицата Мице Козар се одржал ненајавен протестен собир организиран од страна на движењето ‘Бојкотирам’ од Скопје. Првопријавениот одржал говор каде што во еден момент побарал од второпријавениот Г. Н. да пушти на лаптоп, кој бил приклучен на озвучување, тонска снимка од разговор помеѓу две лица, најверојатно, телефонски, за која постои основа на сомнение дека е неовластено тонски снимана.

Втората аудиоснимка од страна на првопријавениот е пуштена последователно на ист начин. Предметните тонски снимки се пуштени за преслушување за присутните учесници на собирот, како и за лицата што по пат на интернет на социјалната мрежа „Фејсбук“ во живо го следеле настанот кој бил пренесуван од второ, трето и четвртопријавените преку нивните мобилни телефони во реално време“, соопшти полицијата.

На 5 април Љ. П., Г. Н. и Т. М. се задржани во полициската станица во Прилеп. Со наредби за претрес од Основниот суд Прилеп, кај Г. Н., Т. М. и Г. Т. извршени се претреси во нивните домови, а за првопријавениот извршен е претрес на неговото возило „ситроен Ц4 кактус“, кое сам го донел во кругот на ПС-ОН Прилеп. Одземените предмети (нивните мобилни телефони, мемориски картички, УСБ и друга електронска и компјутерска опрема) се доставени за вештачење во МВР на РМ – ОКТИВ Скопје. Истовремено, од страна на Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при БЈБ на МВР доствен е прилог ДВД со документирани профили на социјалната мрежа „Фејсбук“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Прво внатрешни консултации во СДСМ и ДУИ, па ќе продолжат разговорите за нови кадри во Владата

Премиерот Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, остварија средба со која започнаа разговорите за детектирање одредени слабости кај...

Македонија14 часа

Влада: Препораката Охрид да стане загрозено светско наследство е стимул за зголемена работа и акција

Владата пристапува со внимание и сериозност кон комплексните состојби со кои се соочува светското природно и културно наследство во Охридскиот...

Забава16 часа

Копров ѝ се извини на Србија: Жирито беше составено од анонимуси, а не од еминентни автори

Композиторот Григор Копров преку социјалната мрежа „Фејсбук“ ѝ се извини на српската нација поради тоа што од нашето жири не...

Македонија16 часа

Претседателот ги потпиша указите за 21 закон

Претседателот Стево Пендаровски потпиша укази за прогласување 21 закон, кои не беа потпишани од поранешниот претседателел Ѓорге Иванов. Меѓу потпишаните...

Македонија18 часа

Владата бара од Судскиот совет да го прифати решението за надомест на штетата на судските службеници од 2016 година

Владата бара од Судскиот совет да го прифати решението за надомест на штетата на вработените во судската служба од 2016...

Свет19 часа

САД привремено ја укинаа забраната за „Хуавеј“ за 90 дена

По одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да ја стави компанијата „Хуавеј“ на црната листа за тргување со американските компании,...

Македонија19 часа

(Видео) Независните од ВМРО-ДПМНЕ не кажуваат дали ќе гласаат за одземање на имунитетот на Груевски

Независната група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ не кажува како ќе гласа на седницата за одземање на имунитетот на експремиерот и поранешен...

Регион19 часа

Србија воведе доживотна затворска казна

Српските пратеници ги усвоија измените на Кривичниот законик, со кои се укинува затворската казна од 30 до 40 години и...

Европа22 часа

Се распаѓа австриската влада, сите министри од ФПО поднесоа оставки

Австриската екстремнодесничарка Партија на слободата (ФПО) објави дека сите нејзини министри во коалициската влада формирана во декември 2017 година со...

Спорт23 часа

Почина Ники Лауда

На 71 годишна возраст почина легендата на Формула 1 , Ники Лауда. „Со длабока тага објавуваме дека нашиот сакан Ник,...

Спорт2 дена

Ѓоковиќ за 6 месеци заработи 5,2 милиони долари!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со пласманот во финалето на Мастерсот во Рим дополнително ја зголеми заработката за изминатите 6 месеци....

Македонија2 дена

Протест против изградбата на Али-пашината џамија: Во Охрид се случува атак врз достоинството и чувствата на охриѓани

Жителите на Охрид предводени од граѓанското здружение „Совест“ излегоа на мирен протест пред општината каде го изразија својот револт од,...

Македонија2 дена

„Анима мунди“: Здружение формирано пред 2 месеца ќе биде во раководните структури во ЈП „Лајка“

Иако градоначалниокот на Скопје, Петре Шилегов, ветуваше дека во новото јавно претпријатие „Лајка“ за третман на бездомните животни ќе бидат...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ бара расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ  поднело иницијатива до собраниската комисија за финансирање и буџет за надзорна расправа за склучените договори за консултантски, адвокатски и...

Македонија2 дена

Отворена постапка за неовластено снимање на разговорот на Павле Богоевски

Скопската полиција  достави известување до Oсновното јавно обвинителство Скопје кон кое е приложен записник за примена кривична пријава со кој...

Македонија2 дена

Директорката на Детската клиника поднесе оставка

Директорката на ЈЗУ „Универзитетска клиника за детски болести“, Катарина Ставриќ, од лични причини поднела оставка од функцијата за време на...

Топ2 дена

Едно лице загина во сообраќајната несреќа на патот Кичево – Охрид

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи попладнево на магистралниот пат Кичево – Охрид. Како...

Македонија2 дена

(Видео) Заев и Хан на Виенскиот економски форум: Политичката стабилност отвора можности за нови инвестиции во земјата

Премиерот Зоран Заев, денеска, во Виена имаше свое воведно обраќање на отворањето на Виенскиот економски форум, Виенски економски разговори –...

Македонија2 дена

(Видео) Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Првата Парада на гордоста за правата на ЛГБТ-заедницата во земјата ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор...

Македонија2 дена

Горан Трајковски даде оставка од директорската функција

Директорот на Дирекцијата за заштита на личните податоци, Горан Трајковски, во петокот доставил барање до Собранието за престанок на функцијата...

Досие