Контакт

Црна хроника

Претепал 80-годишна старица и ѝ одзел 2.700 денари

Објавено пред

Непознат маскиран сторител извршил разбојништво во куќата на 81-годишна жена од Куманово.

Во МВР било пријавено дека сторителот тропнал на влезната врата во домот на старицата, а таа му отклучила. Во тој момент разбојникот физички ја нападнал удирајќи ја со раце, по што ѝ го одзел паричник во кој имало 2.700 денари и лични документи. Потоа сторителот побегнал во непознат правец.

Полицијата работи на целосно расчистување на случајот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Скопјанец фатен при кражба во возило

Објавено пред

Скопјанец бил фатен при кражба во возило. Според полицијата, во 01.25 часот изутринава во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на улицата Народен фронт непознато лице насилно влегло во патничко возило „астра“ со намера да изврши тешка кражба.

Полициски службеници од Полициската станица Центар  излегле на местото на настанот, при што бил затекнат Б.Ј. (28) од Скопје, кој кај себе имал одземени повеќе предмети. Лицето било приведено во Полициската станица Центар за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Струмичанец им покажувал порноклипови на деца

Објавено пред

Од

Струмичанец им покажувал на деца порноклипови. СВР Струмица поднесе кривична пријава против К.К. (48) од село Муртино, Струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело прикажување порнографски материјал на дете.

На 13 мај тој додека ловел риби на реката во близина на селото Еднокуќево, до него се доближиле две малолетни деца по што од мобилниот телефон им покажувал видеоклипови со порнографски содржини.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Скопјанец киднапиран поради долг

Објавено пред

Четириесет и петгодишен скопјанец вчера пријавил во Полициската станица Ѓорче Петров дека претходниот ден бил лишен од слобода од неколку лица на улицата Јуриј Гагарин во Скопје.

Тој тврдел дека го држеле во непознат стан во Ѓорче Петров поради наводен долг на непозната сума пари. Вчера, околу 7.30 часот, поради невнимание на едно од лицата, тој успеал да избега. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Иванов одбегнува да ги покаже службените трошоци пред јавноста, велат од Владата

И понатаму нема одговор од претседателот, Ѓорге Иванов, на писмото од Владата со предлог да ја прифати Алатката за транспарентно,...

Свет49 минути

Се уништуваат четири локации за нуклеарни тестирања во Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е започнато уништувањето на четири големи локации за вршење нуклеарни тестирања во Северна Кореја....

Свет54 минути

Се подготвува терен за средбата Путин – Трамп

Во тек се подготовките за самитот меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и рускиот колега Владимир Путин. За таа цел...

Македонија17 часа

(Видео) „Импичмент“ на Иванов за спас на договорот

Ќе помине ли Договорот со Грција без потпис од претседателот Иванов? Слично како и со законот за употреба на јазиците,...

Македонија18 часа

Меј: Договорот за името ќе донесе енормни придобивки за двете земји

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, денеска му испрати писмена честитка на премиерот Зоран Заев за постигнатиот договор со Грција...

Македонија20 часа

Ексградоначалници направиле милионски сметки за ручеци и забави во ресторани

Двајца поранешни градоначалници на Старо Нагоричане ја задолжиле Општината со милионска сума за ручеци и забави во неколку угостителски објекти....

Македонија22 часа

Отворено писмо до пратениците: Мораториум за градбите, итно да запре деструкцијата на Охридскиот Регион

По повод Денот на Охридското Езеро еколошкото здружение на граѓани „Фронт 21/42“ испрати отворено писмо до пратениците во кое се...

Македонија22 часа

Истрагата за пожарот во Велес во кој загинаа три деца сè уште трае

Сè уште не се познати причините како настанал пожарот во куќата во Велес во кој загинаа три девојчиња на возраст...

Вести23 часа

Трамп го потпиша указот со кој се забранува раздвојување на мигрантските семејства

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа го потпиша указот со кој се става крај на раздвојувањето на семејствата мигранти што незаконски...

Свет24 часа

Премиерката на Нов Зеланд стана прва светска лидерка што роди дете додека е на власт

Се породи премиерката на Нов Зеланд, Јацинда Ардерн, со што стана прв светски лидер во изминатите 30 години што имал...

Европа1 ден

Во ЕУ лани имало 50 отсто повеќе терористички напади во споредба со 2016 година

Во земјите членки на Европската Унија минатата година имало 50 отсто повеќе терористички напади и обиди за напади поврзани со...

Македонија1 ден

Додека го менува името, Заев ја задолжи државата со нови 7,1 милиони евра, обвинува опозицијата

Зоран Заев и криминалниот картел што го води ја задолжија државата со нови 7,1 милиони евра. Додека го продава името,...

Топ2 дена

Три деца изгореа во пожар во Велес

Три деца во возраст од една, две и пет години изгореа во пожар во нивниот дом во Велес. Куќата се...

Македонија2 дена

„Страшно е да се менува името“, велат демонстрантите пред Собранието

Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името започна протестот пред македонското Собрание. Демонстрантите порачуваат дека е страшно...

Економија2 дена

(Видео) СИЕР: Срамно и недозреано е барањето на градоначалникот на Кавадарци за „Фени“

По три часа расправа во судот во Велес одложено е гласањето за планот за реорганизација на „Фени“ предложен од швајцарски...

Македонија2 дена

(Видео) Пратениците го ратификуваа договорот со Грција

Со 69 гласа „за“, без против и воздржани, пратениците во македонското Собрание го ратификуваа договорот за името со Грција. На...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ ќе бара мислење од Венециската комисија за договорот со Грција

Венециската комисија ќе треба да се изјасни за договорот со Грција по барање на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, најави пратеникот Драган Данев....

Економија2 дена

(Видео) Протест пред судот во Велес за поддршка на планот за „Фени“

Шеесетина вработени од „Фени“ претпладнево дојдоа пред судот во Велес за да му дадат поддршка на планот за реорганизација на...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Денес се раѓа ново сонце на слободата

Денес се раѓа ново сонце на слободата и исполнување на сонот на Македонија за Европската Унија, рече пратеникот од ДУИ,...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името

Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање на седницата на која пратениците...

Досие