Контакт

Црна хроника

Претрес во Куманово, приведен дилер, пронајдена дрога

Објавено пред

Полицијата вчера привела 39-годишен кумановец, во чиј дома била пронајдена дрога.

dobivaj vesti na viber

Според информациите, при претрес во домот на И.С.(39) од Куманово, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени прашкаста материја, дигитална вага и предмети со остатоци од бела прашкаста материја.

Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Црна хроника

Дете заврши во болница поради убод од нож

Објавено пред

Синоќа, во полицијата било пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ со повреди бил донесен малолетник од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Според пријавеното, околу 18.45 часот, на улицата Рокомија во Скопје, по претходна расправија, тој бил нападнат со остар предмет од друг малолетник.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Шверцер на мигранти прегази полицајци кај Катланово, повредени повеќе лица

Објавено пред

Вчера, на автопатот Пријателство, во близина на селото Катланово, Скопско, М. М. (24) од Идризово, управувајќи патничко возило „форд фокус“, со украдени регистарски таблички во Велес, во правец од Велес кон Катланово не застанал на знакот за запирање даден од полициски службеници и со возилото удрил во две полициски службени возила и во двајца полициски службеници.

dobivaj vesti na viber

Притоа, како што соопшти МВР, тешки телесни повреди добиле М. М. и еден полициски службеник, а телесни повреди добиле друг полициски службеник и осум лица мигранти, што ги превезувал во возилото, констатирани во комплексот клиники „Мајка Тереза“ и во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“.

Увид бил извршен и по целосно документирање и расчистување на случајот, ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Ученик криел нож во училишниот ранец, полицијата го затекла во автобус во Карпош

Објавено пред

Денес, во автобус со бр. 56, на подрачјето на Карпош во Скопје, инспектор за малолетници и полициски службеници од ЕВР Карпош кај малолетник од Скопје во училиштен ранец пронашле нож.

dobivaj vesti na viber

Тој бил приведен во Полициската станица Карпош за понатамошна постапка, а по целосно документирање на случајот, ќе биде поднесена соодветна пријава, соопшти МВР.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија9 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија15 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија15 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија15 часа

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...

Македонија17 часа

(Интервју) Дејвид Гир: Дали сте подготвени утре да се приклучите кон ЕУ – очигледно не

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси,...

Регион17 часа

(Видео) Вучиќ: Не се борам ниту за Путин ниту за Бајден, гајле ми е за нив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за ситуацијата во Украина и на фактот дека Србија сè уште нема воведено санкции кон...

Топ19 часа

71-годишен маж од Битола извршил полов напад врз осумгодишно дете

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донел наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано...

Македонија20 часа

Зеќири сведочеше против Рашковски: Не бев запознаен со софтверот за определување на просечна брзина и одредување на казни

Ексгенералниот секретар во Владата Мухамед Зеќири сведочеше против неговиот претходник во оваа институција Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше...

Македонија20 часа

Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека истиот е забранет за користење, вели сведок

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски купил систем за биометриска идентификација, за да евидентира работно време на Генералниот секретаријат (пр. со отпечаток...

Свет21 час

Полскиот премиер за истекувањето на гасоводот Северен тек: Јасно е дека се работи за саботажа

ЕУ ќе ја зајакне заштитата на својата енергетска инфраструктура по инцидентите кои предизвикаа истекување на гасоводот Северен тек, изјави високиот...

Свет21 час

Меркел предупредува: Сфатете ги сериозно зборовите на Путин

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел повика зборовите на рускиот претседател Владимир Путин да се сфатат сериозно. – Мора сериозно да...

Свет21 час

Лидерот на Луганската Народна Република денеска ќе побара од Путин прием во Руската Федерација

Лидерот на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛПР) во Украина, Леонид Пашечник, најави дека подоцна денеска ќе подготви документ со кој...

Свет21 час

Олаф Шолц: Путин е очаен, прави грешка по грешка

Германскиот канцелар Олаф Шолц смета дека рускиот претседател Владимир Путин „прави грешка по грешка“ и дека таквите постапки, како што...

Свет22 часа

Медведев: Референдумот заврши, добре дојдовте дома во Русија

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека резултатите од референдумот во Донбас, Запорожје и Керсон се сосема...

Европа22 часа

Полска и Бугарија до своите граѓани: Итно напуштeте ja Русија

Владите на Полска и Бугарија ги повикуваат своите граѓани кои сè уште се во Русија веднаш да ја напуштат земјата....

Европа22 часа

Научниците со предупредување: Oткриен нов вид на коронавирус, ги заобиколува постоечките вакцини

Научниците кои се занимаваат со откривање  нови вируси открија нов вид на коронавирус кај лилјаци што може да предизвика проблеми...

Европа23 часа

Полскиот министер: Одговорот на НАТО на нуклеарен напад во Украина би бил разорен

Полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау изјави во Вашингтон дека одговорот на НАТО на каква било употреба на нуклеарно...

Европа23 часа

Антонов до Америка: Не поттикнувајте го Киев

Америка се приближува до опасен раб кога зборува за тоа дeка нема да го спречи Киев да користи западно оружје...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...