Контакт

Црна хроника

Приведен дилер во Скопје

Објавено пред

Полицијата го приведе 39-годишниот Н.Ш. од Скопје под сомнение за неовластено производство и продавање дрога.

Според информациите на МВР, во средата по претходно добиена судска наредба, извршен е претрес на дом и други простории кај пријавениот Н.Ш. и при претресот пронајдени и одземени се алуминиумска фолија со растителна материја, две поголеми и две помали пакувања, како и една најлонска кеса со растителна материја пресувана во разни форми, 10 пакувања со грутчеста-прашеста материја, едно пакување со прашеста материја, неколку пакувања со вкупно 27 таблети во разни бои и форми, електричен блендер и пластичен сад со остатоци од непозната материја.

При преглед кај Н.Ш., пронајдена е и поголема количина пари, а по направеното вештачење констатирано е дека материјалот во пресувана форма со вкупна нето-маса од 447 грама претставува хашиш, а останатиот растителен материјал со вкупна нето-маса од 50 грама претставува марихуана. За преостанатиот доставен материјал дополнително ќе биде направено вештачење.

Во врска со случајот известен е дежурен Јавен обвинител, од кого се добиени насоки за натамошно постапување, а Н.Ш. е приведен и задржан за понатамошна постапка.

Црна хроника

Уапсен дрвокрадец што дрвата ги превезувал во автомобил без регистарски таблички

Објавено пред

На регионалнот пат Тетово-Скопје, пред влезот во Ново Село, во попладневните часови на 11 ноември, полициски службеници од Тетово запреле автомобил „опел астра“ без регистарски таблички, управуван од 62-годишник од скопското село Бојане.

Во автомобилот тој превезувал огревни дрва без потребните документи.

Како што информираат од МВР, автомобилот и дрвата биле одземени и предадени на Шумската полиција за понатамошна постапка, а 62-годишникот бил уапсен.

Полицијата презема мерки за целосно расчистување на случајот.

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Две торби со марихуана најдени кај Ќафасан

Објавено пред

Две торби со марихуана се пронајдени во зелениот појас во близина на граничниот премин Ќафасан.

Според информациите на охридската полиција, вчера околу 19 часот, на зелениот граничен појас во близина на граничниот премин Ќафасан, полицијата пронајде две торби со 46 пакувања марихуана, со вкупна тежина од 50 килограми.

На местото каде што се пронајдени двете торби извршен е увид по што тие се подигнати, а дрогата е предадена на вештачење во Министерството за внатрешни работи во Скопје.

Полицијата презема мерки за целосно документирање и расветлување на настанот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Казнети 138 возачи поради пребрзо возење

Објавено пред

Во текот на изминатите денови на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле 31 сообраќајна незгода, од кои три со тешки телесни повреди, 11 со телесни повреди и 17 со материјална штета.

При сообраќајните незгоди три лица добиле тешки телесни повреди и 17 лесни телесни повреди. Потоа, 138 возачи се санкционирани бидејќи се движеле со поголема брзина од дозволената. Исто така, исклучени се и 95 возачи бидејќи 40 го управувале возилото под дејство на алкохол, 43 возачи управувале возило пред да стекнат право на управување моторно возило и 12 биле возачи почетници.

Од сообраќај се исклучени 32 возила бидејќи 31 возило било нерегистрирано и едно технички неисправно. Исто така, санкционирани се и пет возачи што поминале на црвено светло, тројца не дале првенство на минување пешаци, тројца неправилно се престроиле, двајца неправилно престигнувале и еден не дал првенство на минување возила. Во текот на изминатите денови издадени се 189 мандатни платни налози, а исто така 119 возила се подигнати со „пајакот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

СЈО за „Империја“: Оштетен буџетот за шест милиони евра, испрани речиси 11 милиони евра

Специјалното јавно обвинителство информираше дека во рамките на истрагата „Империја“, судот донел решенија за определување на привремена мерка одземање на...

Македонија1 час

МВР го бара Груевски со потерница за издржување на затворската казна

Министерството за внатрешни работи по налог на кривичниот суд распиша потерница по поранешниот премиер Никола Груевски, кој требаше во петокот...

Топ2 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија3 часа

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија4 часа

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет5 часа

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Економија5 часа

Бензините поевтинуваат 4 и 4,5 денари

Од ноќеска на полноќ цената на бензините ќе се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти...

Европа6 часа

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради...

Регион9 часа

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка...

Македонија10 часа

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во...

Македонија23 часа

(Видео) Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за превенција и...

Македонија24 часа

И последниот амандман доби „зелено светло“ од Комисијата за уставни прашања

Со девет гласа „за“, пет „против“ и без воздржани, собраниската Комисија за уставни прашања попладнево го усвои последниот нацрт-амандман, со...

Економија1 ден

Усвоен ребалансот на Буџетот – 3 милијарди денари за општините, намалени проекциите за економски раст

Општините ќе добијат 3 милијарди денари за покривање на долговите, нивото на буџетски дефицит е задржано, а намалени се проекциите...

Македонија1 ден

Партијата на Бачев за Василевски: Охриѓани велат дека е превртлив и е дел од масонски организации

Еден ден по расправијата во Охрид помеѓу лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев и пратеникот Сашо Василевски, од партијата на...

Македонија1 ден

Интервју на Димитров за „Велт“: Веруваме дека Грците ќе го исполнат ветеното

Топката е засега кај нас. Ние веруваме дека Грците ќе го направат она што го ветија. Ова е најдобриот компромис...

Македонија1 ден

Граѓански собир за дислокација на Центарот за зависници во Кисела Вода

По иницијатива на поголем број на граѓани кои жиевеат во општина Кислеа Вода денеска ќе се одржи граѓански собир на...

Европа1 ден

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е...

Топ1 ден

Кривична пријава за стружанец оти одгледувал канабис под пластеници

Стружанецот М.К. (52) од селото Корошишта доби кривична пријава отккао полиција во неговата фарма под пластеници нашла 10 стебла канабис....

Топ1 ден

Возило излетало од патот и се превртело, две лица се повредени

На магистралниот пат Струмица-Радовиш кај село Војславци патничко моторно возило „Фолксваген Голф“ со радовишки регистерски таблици управувано од 21-годишниот Р.С....

Европа1 ден

Трамп во разговор со Макрон ги помеша Балтик и Балкан

Американскиот претседател, Доналд Трамп кој е во посета на Париз остварил среба со францускиот претседател Емануел Макрон. За време на...

Досие