Контакт

Црна хроника

Приведен кумановец за издржување затворска казна

Објавено пред

Синоќа во 22:30 часот полициски службеници од СВР Куманово, врз основа на судска наредба од Основен суд Куманово, го лишиле од слобода В.Г. (34) од Куманово.

Тој се барал за издржување на затворска казна за сторено кривично дело по член 215 од Кривичниот законик – неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги,психотропни супстанции и прекурсори.

В.Г. бил спроведен во Казнено-поправната установа Идризово Скопје за издржување на казната.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

(Видео) Нелегално оружје пронајдено при претрес во Визбегово

Објавено пред

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при СВР Скопје, денеска привеле 38-годишен жител на Визбегово со иницијали М.Р.

Како што информираат од МВР, при извршен преглед кај него бил проинајден пиштол со две рамки со вкупно 34 куршуми калибар 9 милиметри.

По документирање на случајот, против М.Р. ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Обвинителството одлучува дали ќе бара притвор за возачот кој ја прегази 24-годишната радовишанка

Објавено пред

Полицијата поднесе кривична пријава против 22-годишниот возач кој вчеравечер ја прегази младата Викторија М. на пешачки премин, по што таа почина, дознава „Макфакс“.

Според неофицијални извори, возачот Ј.Ѓ., кој управувал со џипот „циторен Ц4“, е пренесен во скопското Обвинителство. Таму ќе биде извршен уште еден распит од надлежниот обвинител, кој и вчера правеше увид во несреќата.

Обвинителот има две можности, до вечерва кога ќе истечат 24 часа, да го пушти возачот на слобода или од кривичен суд да бара одредување мерка притвор.

Обвинителството засега молчи, не открива дали се исполнети законските основи за ваква мерка, но и како ќе биде постапено.

Во меѓувреме, второто повредено лице, кое било момче на 24-годишната радовишанка, е пуштено на домашно лекување. Тој имал набиеници на карлицата, соопшти директорот на болницата каде што беше прегледан.

Се наоѓа во тешка психичка состојба, видно потресен поради вчерашната трагедија. Во Радовиш, сограѓаните на загинатата Викторија се шокирани од настанот. Со неверување ја примиле веста за нејзината смрт.

Обвинителството ги побара и снимките од надзорните камери, кои се околу пет на крстосницата. Тие ќе помогнат да се утврди што точно се случило вчера по 19 часот. Телото на Викторија е дадено на обдукција, по што ќе биде предадено на семејството.

Кај возачот кој ја усмрти направено е вештачење на примероци од урина и крв, за да се увиди дали возел во алкохолизирана состојба или под дејство на дрога.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Обиена црквата „Константин и Елена“ во Центар

Објавено пред

Црквата „Константин и Елена“ лоцирана во строгиот центар на Скопје, на улица Македонија, била обиена во периодот меѓу 14 и 18 јануари годинава.

Како што информираат од МВР, злосторството бил пријавен вчера во утринските часови, а според пријавата со употреба на сила било влезено во црквата и биле одземени предмети.

Полицијата работи на расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија1 час

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија3 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион4 часа

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет5 часа

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија7 часа

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ8 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија9 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет9 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија22 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија23 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет24 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет24 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија1 ден

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија1 ден

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија1 ден

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија1 ден

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија1 ден

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Досие