Контакт

Црна хроника

Приведен Русин на Табановце, возел украден автомобил и носел два пиштола

Објавено пред

Руски државјанин со украден автомобил бил фатен на граничниот премин Табановце. Во возилото биле пронајдени и два гасни пиштола.

Според информациите на МВР, вчера при извршена контрола на А. Б. (32) од Русија, со место на живеење во Германија, кој управувал „опел“ со германски национални ознаки, било констатирано дека возилото во базата на податоци во Интерпол било предмет на потрага, односно било пријавено за украдено.

При преглед во возилото биле пронајдени два гасни пиштола, кои биле одземени.

Русинот им бил предаден на полициски службеници од СВР Куманово за понатамошна постапка.

Црна хроника

Жител на Делчево истепал инспектор

Објавено пред

Педесет и осумгодишен жител на делчевското село Звегор натепал вработен во Државниот инспекторат за транспорт, додека му вршел контрола на возилото, при што му нанел тешка повреда.

Како што се наведува, инцидентот се случил на 12.02.2020 година на граничниот премин „Делчево“, за време на редовна контрола.

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против Д.Г.(58) поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „спречување на службено лице во вршење на службено дејствие“ и „тешка телесна повреда“.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична пријава против сопственик на градежна фирма од Прилеп

Објавено пред

Сопственик на градежна фирма во Прилеп извршил даноќно затајување во периодот од 1.1.2018 до 31.1.2018 година, поради што доби кривична пријава од Одделението за внатрешни работи Прилеп.

Како што се наведува, пријавениот на 16.01.2017 во Централниот регистар основал и регистрирал фирма за градежништво, проектирање и услуги од Прилеп, со дејност изградба на станбени и нестанбени згради. Со намера да ја избегне обврската за плаќање даночни обврски кон Управата за јавни приходи (данок на додадена вредност-ДДВ и персонален данок на доход-ПДД), во периодот од 1.1.2018 до 31.1.2018 остварил приход од промет на услуги во висина од 4.666.450 денари, кој не го евидентирал во сметководствените евиденции на фирмата, ниту во даночните пријави за 2018. На ваков начин пријавениот ја одбегнал законската обврска да го евидентира, пријави и плати ДДВ во износ од 839.961 денари и ПДД во износ од 382.648 денари, со што го оштетил буџетот на УЈП во вкупен износ од 1.222.609 денари.

Во текот на 2018 пријавениот склучил два договори за градба и уште шест усни договори за градежни работи, за кои средствата од паричниот надомест за извршената услуга кај еден договор се уплатени на трансакциска сметка на пријавениот, а не на трансакциската сметка на правното лице. За останатите извршени услуги за градежни работи, на основа на устен договор, наплатата ја вршел во готово, на рака, односно не ги евидентирал како приход уплатен на сметката на правниот субјект. Фирмата била регистрирана како тромесечен даночен обврзник и пријавениот преку овластен сметководител изготвувал и поднесувал до УЈП даночни пријави за ДДВ.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Глоба од 3.000 евра за осуммина штипјани кои не го почитувале полицискиот час

Објавено пред

Седумина штипјани постапиле спротивно на одлуката на Владата за забрана и посебен режим на движење на населението од 21 до 5 часот и во време на забрана на движењето во вечерните часови се движеле пеш или со возила низ градот.​

Еден од нив, државјанин на Република Грција, со привремено живеалиште во Штип, требало да биде во задолжителна самоизолација во согласност со донесените мерки за сузбивање на заразната болест Ковид-19. Тој во земјата влегол на Меѓународниот аеродром „Скопје“ на 17.3.2020 година, при што потпишал изјава за самоизолација, која требало да ја почитува во следните 14 дена. Но, во периодот од 17 до 19 март обвинетиот го напуштил своето престојувалиште и бил во својата канцеларија во градот.

Основното јавно обвинителство Штип со поднесените предлози за издавање казнени налози на надлежниот суд му предложи за седум обвинети, кои не го почитувале полицискиот час, да изрече парична казна во висина од 100 дневни глоби, секоја од нив од 20 евра во денарска противвредност. За обвинетиот, кој не постапил според должноста за самоизолација, Обвинителството му предложи на судот да му биде изречена парична казна во висина од 100 дневни глоби, секоја од нив од 30 евра во денарска противвредност.​

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Затворите ќе примаат нови осуденици од септември

Владата ја усвои уредбата со законска сила за роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на...

Македонија56 минути

ЕУ ќе издвои 38 милиони евра за медицинска опрема за земјите од Западен Балкан

Европската комисија донесе одлука да им додели 38 милиони евра на земјите од Западен Балкан за помош со заштитна опрема...

Македонија1 час

Ученичките и студентските домови ќе бидат ставени на располагање на време на епидемијата со коронавирус

На денешната владина седница е усвоена и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време...

Македонија3 часа

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Македонија3 часа

Се затвора Заводот за рехабилитација во Козле, 8 вработени и двајца пациенти имаат коронавирус

Заводот за рехабилитација во Козле ќе се затвори, откако тестовите на 8 медицински лица покажале позитивни наоди на Ковид-19, информираше...

Македонија3 часа

(Видео) Филипче: Пациентка која починала во струшката болница е тестирана за коронавирус

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката...

Свет5 часа

Нетанјаху во самоизолација, негов соработник има коронавирус

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба...

Македонија6 часа

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30....

Македонија7 часа

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на...

Македонија8 часа

Досега во организација на МНР вратени се 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по...

Македонија8 часа

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирусот

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирусот, која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар, не...

Свет8 часа

Што е паметен карантин, кој го воведува Чешка?

Во Чешка почна тестирање преку таканаречен паметен карантин, што значи следење на луѓето преку користење телефони и банкарски картички. Паметниот...

Македонија10 часа

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус додавајќи дека...

Економија10 часа

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа11 час

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет11 час

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ11 час

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Свет13 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет1 ден

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија1 ден

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Досие