Контакт

Црна хроника

Приведен скопјанец за кражби во автомобили

Објавено пред

Полицијата го приведе 54-годишниот Џ.Б. од Скопје осомничен за кражби во автомобили. Според информациите на МВР, против него е поднесена кривична пријава за две кражби, со кои се стекнал со противправна имотна корист од 190 000 денари.

Двете кривични дела пријавениот ги извршил на идентичен начин, искористувајќи го отсуството и невниманието на пријавителите, при што од две возила одзел чанта и паричник и со мотоцикл избегал од местото.

Кражбите ги извршил на 17 август годинава, во периодот од 10:50 до 11:10 часот на улица 15 Корпус во Скопје. Во првиот случај од камион „рено“ пријавениот украл чанта во која имало паричник со лични документи, 300 евра и околу 6 000 денари. Втората кражба ја извршил во автомобил „мазда“ од каде што украл паричник со лични документи, околу 400 долари, 450 евра, 30 швајцарски франци, 350 албански леки и 58 000 денари. Крадецот бил приведен на 30 август.

Црна хроника

Жена тешко повредена во сообраќајна несреќа во Битола

Објавено пред

Од

Четириесет и двегодишна жена е тешко повредена во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер на улица Партизанска во Битола.

Според информациите на МВР, во несреќата учествувале „мерцедес“ со ресенски регистерски таблички управувано од К.С.(42) од Ресен и „фолксваген голф“ со битолски регистерски таблички управувано од Н.О.А.(54) од Битола.

Во незгодата К.С. се здобила со тешки телесни повреди, по што со возило на Итна медицинска помош била пренесена во Клиничката болница во Битола каде ѝ била укажана лекарска помош, но поради сериозноста на повредите истата била префрлена во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Битола и се работи на целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Претепаното момче во Аеродром има потрес на мозокот и скршеници, МВР не знае кои се напаѓачите

Објавено пред

Од

Лицето кое вчера беше брутално претепано во Аеродром добило со скршеници во пределот на носот и вилицата, имало исеченици по глава бидејќи било удирано со пиштол, а последица на тоа бил и потрес на мозокот, тврдат извори за „Макфакс“ кои додаваат дека 27- годишното момче од Драчево било намерно чекано на локацијата и нападот бил со умисла.  Неговата девојка, која на видеото се слуша како бара помош, била удрена со бокс.

МВР утринава објави соопштение за тепачката, но нема информации за тоа кои се и колку лица учествувале во инцидентот, но и дали се пронајдени напаѓачите кои вчера избегаа откако го натепаа 27-годишното момче од Драчево.

„Нападот бил пред угостителски објект на улица Методија Шаторов Шарло, каде повеќе лица, од кои тројца пријавителот ги познал, физички ги нападнале В.Г.(27) и М.З.(21), и двајцата од Скопје. В.Г. во еден момент изгубил свест. Потоа, заедно со М.З. со возило на Итна медицинска помош биле пренесени во комплексот клиники ‘Мајка Тереза’ во Скопје“, се единствените информации во билтенот на МВР.

Од таму молчат дали напаѓачите се пронајдени и кратко одговорија „Настанот е објавен на веб-сајтот на МВР“. Блиски извори до претепаното момче велат дека пет лица учествувале во крвавата тепачка, од кои тројца тој ги познавал. Истите извори тврдат дека напаѓачите се поврзани со група дилери и лихвари.

Крвавата тепачка се случи вчера околу 22 часот во скопската населба Аеродром кај „Тобако 2“. Од видеото се гледа дека како четири лицаа бегаат од местото со автомобили. Очевидци велат дека слушнале викање и женски глас како бара помош.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Пронајдено оружје во автомобил на паркинг во трговски центар во Карпош

Објавено пред

Од

Еден пиштол е пронајден во автомобил паркиран на паркингот во трговски центар во Карпош. Во врска со случајот приведени се пет лица.

Според информациите на МВР, вчера околу 16 часот полицијата спровела акција на паркинг-простор во трговски центар во Скопје. Извршен бил преглед на три автомобили „марцедес“, „ланчиа делта“ и „голф“, во кои биле затекнати пет лица, и тоа О.Б. (34), Ш.А. (36.), Ф.Л.(26.) Е.И. (24) и Н.И. (22).

Во еден од автомобилите е пронајден пиштол марка ТТ калибар 7,62 милиметри. Лицата се приведени во полициската станица во Карпош. Од МВР велат дека се преземаат мерки и активности за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Се разболе обвинетиот Митко Пецов – Фатиме побара да биде притворен

Одложено е рочиштето за предметот ,,Насилство”. Обвинетиот Митко Пецов се разболел и не присуствуваше на седницата, Обвинителката на СЈО, Фатиме...

Македонија27 минути

Претепаното момче во Аеродром има потрес на мозокот и скршеници, МВР не знае кои се напаѓачите

Лицето кое вчера беше брутално претепано во Аеродром добило со скршеници во пределот на носот и вилицата, имало исеченици по...

Македонија30 минути

Јавното обвинителство формираше комисија за следење на противправности во врска со референдумот

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше комисија за следење на евентуални противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот на 30...

Свет51 минута

Повторно пукање во САД, петмина повредени, меѓу кои и дете

Пет лица се повредени, меѓу кои и осум годишно девојче во пукотници во Сиракуза, во државата Њујорк, соопшти полицијата. Инцидентот...

Македонија2 часа

1000 евра казна за вештак кој не дошол на судење за предмет на СЈО

1000 евра треба да плати вештакот Павлина Стојанова, а 2000 евра Друштвото за вештачење „Форензик експертс ДОО“ оти не се појавиле...

Македонија12 часа

(Видео) Заев-Пенс: Вашингтон ја споделува визијата на Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во Вашингтон се сретна со потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајк Пенс. Како што соопштија од...

Вести16 часа

(Видео) Најмалку три лица убиени во Мериленд, за нападот е осомничена жена

Најмалку три лица се убиени во пукањето што се случи во 9 часот наутро по локално време во сојузната американска...

Регион17 часа

Поранешниот шеф на Хипо банка преку видеоврска сведочеше на судењето против Санадер

Поранешниот шеф на Хипо банка, Гунтер Штрајдингер, преку видеоврска од затвор сведочеше на судењето против поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер,...

Македонија20 часа

(Видео) Кратовалиев: Во „Тортура“ презентирана снимка за случајот „Кампања“ што досега била криена

На денешното рочиште за „Тортура“, кое се одвиваше без присуство на јавноста како доказен материјал од специјалното јавно обвинителство, бил...

Македонија22 часа

Пелените во станот во „Скопјанка“ стоеле од јануари, кога починала 90-годишната жена

Деведесетгодишната станарка на „Скопјанка“ која користела пелени починала во јануари годинава. Поради остар мирис од насобраните пелени во станот број...

Македонија22 часа

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ преку „Фејсбук“ најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени

Десетина пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку своите фејсбук-профили најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени. Дел од пратениците, меѓу...

Македонија24 часа

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија24 часа

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Spion Spion
Македонија1 ден

Укината постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување

Се укинува постапката против Зоран Божиновски за злосторничко здружување. Судијата Владимир Туфегџиќ на почетокот од денешното рочиште за случајот ,,Шпион”...

Македонија1 ден

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Тортура“

Денешното рочиште за „Тортура“ почна без присуство на јавноста. Триесет и пет прислушкувани разговори како дел од доказниот материјал ќе...

Македонија1 ден

Коментар на грчка пратеничка ги разгоре страстите на синоќешната седница на мешовитиот парламентарен комитет

Во Собранието вчера со бурен старт почна седницата на мешовитиот парламентарен комитет. Страстите уште на самиот почеток ги разгоре пратеничката...

Свет1 ден

Помпео: Вашингтон е подготвен за преговори со Северна Кореја

САД ги поздравија важните обврски што ги презеде Северна Кореја за време на меѓукорејскиот самит во Пјонгјанг и изрази подготвеност...

Македонија1 ден

Пелени и шишиња со урина ја испразнија зградата во Аеродром

Евакуацијата на зградата во Аеродром била поради нехигиена. Дел од присутните лица пред зградата од каде беа евакуирани за „Макфакс“...

Македонија2 дена

Томевски: Поради острата миризба, станарите мораше веднаш да се евакуираат на безбедно

Околу 18 часот добивме дојава од граѓани што почувствувале остар мирис во влезот по што беше испратена екипа. Поради остриот...

Македонија2 дена

Евакуирана зграда во Аеродром, паника кај станарите

Жителите од зграда на улицата Кузман Јосифовски – Питу, број 15, во скопската населба Аеродром, кај „Мезе бар“, се евакуирани...

Досие