Контакт

Топ

Приведен скопјанец кој членувал во странска терористичка организација

Објавено пред

Скопската полиција во вечерните часови на 6 октомври го уапсила 24-годишниот И.Т., врз основа на информации за сторено кривично дело учество во странска војска, полиција, паравоени или параполициски формации.

На 24-годишникот му е определена мерка притвор во траење од 30 дена и бил префрлен во затвор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон беше цел на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата на пророкот Мухамед.

Десетици илјади демонстранти во Бангладеш го нарекоа Макрон сатанист и палеа негови фотографии по што слични протести како вчера беа одржани и во Пакистан, Ирак, Турција и во Појасот Газа.
Иранскиот весник „Ватан-е емруз“ објави на насловната страница карикатура од Макрон како ѓавол означувајќи го како антиисламист и тврдејќи дека се видени француски екстремисти како го палат Куранот.

Членовите на исламистичката група „Ислами Андолон Бангладеш“ се приклучија на протестот во Дака повикувајќи ги муслиманите од светот да ги бојкотираат француските производи.

Демонстрантите од групата што се залага за воведување исламистички закон во таа земја носеа плакати со натпис: „Сите муслимани на светот се обединуваат“ и „Бојкотирајте ја Франција“.

Демонстрантите носеа и голема фотографија од Макрон со чевли околу вратот, пренесува АП.

Земјите со муслиманско мнозинство се бесни во врска со изјавите на Макрон минатата недела и неговото одбивање да го осуди објавувањето карикатури на пророкот Мухамед.

Минатата недела Макрон го осуди убиството на Самуел Пати, наставник кој беше обезглавен во околината на Париз на 16 октомври, изјавувајќи дека тој бил убиен затоа што предавал за слобода на изразување, слобода да се верува или да не се верува.

Прикажи повеќе...

Македонија

Позитивни на Ковид-19 биле 24 отсто од тестираните во текот на изминатата недела

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во согласност со извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од минатата недела (19 до 25 октомври), тестирани се вкупно 13.993 материјали во лабораториите во кои се спроведува тестирање на Ковид-19, што е зголемување од 5,9 % во однос на минатата недела.

Регистрирани сe 3.410 нови позитивни случаи од 35 града во државата, што претставува зголемување од 27,4 % во однос на минатата недела. Повеќето од регистрираните случаи се од Скопје (n=1.654; 48,5 %), каде што е забележана и највисока неделна инциденца – 267,8/100.000.

Во наведениот период процентот на позитивни од тестирани лица изнесува 24 %.

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст 30-39 (n=750, 22,0%). Голем број заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од над 60 (n=673; 19,7 %), 40-49 (n=632; 18,5 %), 50-59 (n=595; 17,4 %) и 20-29 (n=539; 15,8 %). Најмал број е регистриран кај децата од 0 до 9 (n=72; 2,1 %) и од 10 до 19 години (n=149; 4,4 %).

Во однос на дистрибуцијата по пол, пријавени се 1.695 (49,7 %) лица од женски и 1.715 (50,3 %) од машки пол. Од случаите епидемиолошки се истражени 555 или 16,3 %.

По добиени 2 негативни теста за присуство на Ковид-19 или со употреба на новиот алгоритам како оздравени се водат 1.566 лица шѕо биле хоспитализирани или на домашно лекување, што е 477 повеќе во однос на минатата недела.

Пријавени се 84 смртни случаи од 24 града, зголемување од 71,4 % во однос на претходната недела. Во однос на возраста, 70 лица биле над 60 години, 13 лица на возраст од 50 до 59 години, 3 смртни случаи се пријавени од возрасната група 40-49 години и 20 во возрасната група од 30 до 39 години. Од смртните случаи епидемиолошки се истражени 45 или 53,6 %.

Детаљниот извештај на Институтот за јавно здравје за состојбата со Ковид-19 за периодот од 19 до 25 октомври, како и кумулативната состојба со Ковид-19 во Република Северна Македонија се објавува на веб-страницата на Институтот за јавно здравје.

Прикажи повеќе...

Наука

Научниците предупредуваат: нема мраз на Арктикот

Објавено пред

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не почнал да замрзнува, иако е крајот на октомври, што е најдоцен период досега во кој мразот сè уште не е формиран.

Климатскиот научник Захари Леби од Државниот универзитет во Колорадо сподели низа графикони на социјалните мрежи, со кои што објаснува дека Арктикот поминува низ историски настан и дека количината мраз во моментот е најмала забележана количина во овој период.

„Количината оваа есен е апсурдна, мора да обрнеме внимание на овие показатели за климатските промени“, објави тој на „Твитер“.

Арктичкиот морски мраз обично ја достигнува најниската точка во септември, највисоката во март, а Леби истакнува дека дебелината на морскиот мраз е исто така под просекот, пишува „Индипендент“.

Активистите за заштита на животната средина и чуварите на природата предупредуваат дека недостигот на мраз не е само знак на трагични климатски промени, туку дека може да влијае на животот во морето бидејќи мразот носи со себе хранливи материи за арктичкиот планктон.

Виновник за тоа што морето не е доволно студено за замрзнување е невообичаено топлото време на северот на Русија и сибирскиот топлотен бран од изворот, како и глобалното затоплување.

Формирањето мраз на сибирскиот Арктик значително забави во последните години, а 2020 е најлоша од 2018 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Францускиот претседател Емануел Макрон беше цел на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата на пророкот...

Македонија3 часа

Позитивни на Ковид-19 биле 24 отсто од тестираните во текот на изминатата недела

Министерството за здравство информира дека во согласност со извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од...

Наука5 часа

Научниците предупредуваат: нема мраз на Арктикот

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не почнал да замрзнува, иако е крајот на октомври, што е...

Македонија5 часа

ИЈЗ дневно ќе прави до 1.000 теста, од денеска ќе функционираат две одделенија

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение, ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант...

Македонија5 часа

„Фронт 21/42“: Експанзијата на мали хидроцентрали се заканува трајно да ги уништи нашите реки

„Фронт 21/42“ се приклучува кон манифестот потпишан од над 150 европски невладини организации, со кој се бара од Европската Унија,...

Македонија6 часа

Мицкоски: Поради пандемијата и загаденостa, хронично болните да се ослободат од работа

„Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство, Филипче, и до политичката...

Македонија7 часа

МОН: Помалку од еден процент од учениците и наставниците се позитивни на Ковид-19

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта...

Регион7 часа

Коронавирус и во детското одделение во болница во Хрватска

Коронавирус има и во Хрватска на одделот за рехабилитација на деца во Специјалната болница за медицинска рехабилитација во Крапинска Топлица...

Регион7 часа

Во Бугарија 1.948 лекари се заразиле со Ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот...

Свет8 часа

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божикни забави

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време...

Свет8 часа

Кина воведува санкции за американските компании

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван. Портпаролот на...

Европа8 часа

Чешка воведува седумдневен полициски час

Чешката влада одлучи од утре да воведе седумдневен полициски час во земјата, од 21 до 5 часот наутро, и дополнително...

Македонија17 часа

Министерот Спасовски позитивен на коронавирус

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва на социјалните мрежи објави дека добил позитивен тест на Ковид-19. „Би сакал да...

Свет19 часа

СЗО: Луѓето се уморни, но не смееме да се откажеме

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека човештвото не смее да се откаже од борбата...

Европа20 часа

Во Белгија се бара заразени лекари да продолжат со работа за да го спасат системот од колапс

Од докторите заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс...

Македонија22 часа

15 починати и 247 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија1 ден

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа1 ден

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет1 ден

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Досие