Контакт

Црна хроника

Пронајдено оружје во Лажани, приведен 32-годишен маж

Објавено пред

Во координирана акција помеѓу Одделот за крим-полиција и Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп при СВР Битола, по наредба од судија на претходна постапка, денеска е извршен претрес на домот и други простории на лицето Е. З. (32) од с. Лажани.

Притоа биле пронајдени и одземени една автоматска пушка во калибар 7,62 мм, една пушка непозната марка во калибар 6 мм, две рамки за автоматска пушка, пет куршуми за пиштол во калибар 7,62 мм, два ловечки патрона во калибар 16 мм и еден куршум за пушка во калибар 7,9 мм.

Лицето е лишено од слобода и по изготвувањето соодветен поднесок од страна на Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилепм, ќе му биде предадено на јавен обвинител.

Црна хроника

(Видео) 213 санкционирани возачи на мотоцикли на територијата на целата држава

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден (11.4.2021) спроведена е зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 213 возачи.

Од нив, 56 возеле без возачка дозвола, 103 возачи не користеле заштитна кацига за време на возењето, 11 мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава, а санкционирани се и други прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Од МВР апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесат за побезбедни патишта.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Забраната за движење ја прекршиле 49 лица

Објавено пред

49 лица ја прекршиле забраната за движење од вчера во периодот од 20 часот до утрово во 5 часот, информира Министерството за внатрешни работи.

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија за мерката за носење лична заштита на лицето регистрирани се 512 прекршоци, додаваат од МВР.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел спречување ширење на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен дилер на Блаце поради пронајдена дрога

Објавено пред

На граничен премин при влез во нашата земја од слобода е лишено едно лице од Скопје поради тоа што кај него била пронајдена дрога, велат од МВР.

Информираат дека, вчера, во 17.30 часот, на граничниот премин Блаце при влез во РСМ од слобода е лишен Ф. Р. (38) од Скопје бидејќи при извршена проверка кај него биле пронајдени марихуана, амфетамин, како и шприц со масло од канабис.

Лицето било предадено во Полициската станица Гази Баба за понатамошна постапка.

По целосно документирање на случајот, против лицето Ф. Р. ќе биде поднесена соодветна пријава, известува Министерството за внатрешни работи.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

Експерти: Ни доаѓа нов „супер-коронавирус“, комбинација од 18 мутации

Нов „супер“ сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 различни мутации, вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика...

Македонија2 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет4 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија4 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија4 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија5 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет5 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет5 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет6 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија9 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија1 ден

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија1 ден

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија1 ден

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа2 дена

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Досие