Контакт

Црна хроника

Разбојник нападнал и ограбил двајца тинејџери во Скопје

Објавено пред

 

Непознат рзбојник нападнал девојче и момче во Скопје, при што им украл мобилни телефони и 770 денари.

Според полицискиот извештај, во понеделникот околу 15.30 часот во Скопје на бул. „Партизански Одреди“ непознат сторител извршил разбојништво над шеснаесетгодишно девојче и нејзин петнаесетгодишен другар. Сторителот им пришол од зад грб во влез од зграда каде го удрил девојчето со тупаница по лицето, а потоа со закана со нож им одзел два мобилни телефони и 770 денари по што истиот заминал во непознат правец.

Полицијата од Центар презема мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот./крај/со/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Скопјанец фатен при кражба во возило

Објавено пред

Скопјанец бил фатен при кражба во возило. Според полицијата, во 01.25 часот изутринава во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на улицата Народен фронт непознато лице насилно влегло во патничко возило „астра“ со намера да изврши тешка кражба.

Полициски службеници од Полициската станица Центар  излегле на местото на настанот, при што бил затекнат Б.Ј. (28) од Скопје, кој кај себе имал одземени повеќе предмети. Лицето било приведено во Полициската станица Центар за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Струмичанец им покажувал порноклипови на деца

Објавено пред

Од

Струмичанец им покажувал на деца порноклипови. СВР Струмица поднесе кривична пријава против К.К. (48) од село Муртино, Струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело прикажување порнографски материјал на дете.

На 13 мај тој додека ловел риби на реката во близина на селото Еднокуќево, до него се доближиле две малолетни деца по што од мобилниот телефон им покажувал видеоклипови со порнографски содржини.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Скопјанец киднапиран поради долг

Објавено пред

Четириесет и петгодишен скопјанец вчера пријавил во Полициската станица Ѓорче Петров дека претходниот ден бил лишен од слобода од неколку лица на улицата Јуриј Гагарин во Скопје.

Тој тврдел дека го држеле во непознат стан во Ѓорче Петров поради наводен долг на непозната сума пари. Вчера, околу 7.30 часот, поради невнимание на едно од лицата, тој успеал да избега. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) „Импичмент“ на Иванов за спас на договорот

Ќе помине ли Договорот со Грција без потпис од претседателот Иванов? Слично како и со законот за употреба на јазиците,...

Македонија3 часа

Меј: Договорот за името ќе донесе енормни придобивки за двете земји

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, денеска му испрати писмена честитка на премиерот Зоран Заев за постигнатиот договор со Грција...

Македонија5 часа

Ексградоначалници направиле милионски сметки за ручеци и забави во ресторани

Двајца поранешни градоначалници на Старо Нагоричане ја задолжиле Општината со милионска сума за ручеци и забави во неколку угостителски објекти....

Македонија7 часа

Отворено писмо до пратениците: Мораториум за градбите, итно да запре деструкцијата на Охридскиот Регион

По повод Денот на Охридското Езеро еколошкото здружение на граѓани „Фронт 21/42“ испрати отворено писмо до пратениците во кое се...

Македонија7 часа

Истрагата за пожарот во Велес во кој загинаа три деца сè уште трае

Сè уште не се познати причините како настанал пожарот во куќата во Велес во кој загинаа три девојчиња на возраст...

Вести8 часа

Трамп го потпиша указот со кој се забранува раздвојување на мигрантските семејства

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа го потпиша указот со кој се става крај на раздвојувањето на семејствата мигранти што незаконски...

Свет9 часа

Премиерката на Нов Зеланд стана прва светска лидерка што роди дете додека е на власт

Се породи премиерката на Нов Зеланд, Јацинда Ардерн, со што стана прв светски лидер во изминатите 30 години што имал...

Европа9 часа

Во ЕУ лани имало 50 отсто повеќе терористички напади во споредба со 2016 година

Во земјите членки на Европската Унија минатата година имало 50 отсто повеќе терористички напади и обиди за напади поврзани со...

Македонија10 часа

Додека го менува името, Заев ја задолжи државата со нови 7,1 милиони евра, обвинува опозицијата

Зоран Заев и криминалниот картел што го води ја задолжија државата со нови 7,1 милиони евра. Додека го продава името,...

Топ22 часа

Три деца изгореа во пожар во Велес

Три деца во возраст од една, две и пет години изгореа во пожар во нивниот дом во Велес. Куќата се...

Македонија22 часа

„Страшно е да се менува името“, велат демонстрантите пред Собранието

Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името започна протестот пред македонското Собрание. Демонстрантите порачуваат дека е страшно...

Економија1 ден

(Видео) СИЕР: Срамно и недозреано е барањето на градоначалникот на Кавадарци за „Фени“

По три часа расправа во судот во Велес одложено е гласањето за планот за реорганизација на „Фени“ предложен од швајцарски...

Македонија1 ден

(Видео) Пратениците го ратификуваа договорот со Грција

Со 69 гласа „за“, без против и воздржани, пратениците во македонското Собрание го ратификуваа договорот за името со Грција. На...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ ќе бара мислење од Венециската комисија за договорот со Грција

Венециската комисија ќе треба да се изјасни за договорот со Грција по барање на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, најави пратеникот Драган Данев....

Економија1 ден

(Видео) Протест пред судот во Велес за поддршка на планот за „Фени“

Шеесетина вработени од „Фени“ претпладнево дојдоа пред судот во Велес за да му дадат поддршка на планот за реорганизација на...

Македонија1 ден

(Видео) Груби: Денес се раѓа ново сонце на слободата

Денес се раѓа ново сонце на слободата и исполнување на сонот на Македонија за Европската Унија, рече пратеникот од ДУИ,...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името

Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање на седницата на која пратениците...

Македонија1 ден

Иванов до Заев: Поведи постапка за импичмент, мојот став за договорот со Грција е конечен

Претседателот Ѓорге Иванов го повика премиерот Зоран Заев да поведе постапка за импичмент. Во соопштението испратено од кабинетот на претседателот,...

Македонија1 ден

Груевски: Ваков договор не можев да прифатам оти Грција немала вакви барања

По изјавата на премиерот Зоран Заев дека не е првпат Македонија да прифати ерга омнес и дека тоа го направила...

Свет1 ден

САД се повлекуваат од Советот за човекови права на Обединетите нации

САД се повлекуваат од Советот за човекови права на Обединетите нации. Државниот секретар Мајк Помпео и американскиот амбасадор во ОН, Ники...

Досие