Контакт

Црна хроника

Седуммина возачи казнети за поминување на црвено светло

Објавено пред

Во текот на изминатиот ден на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле 12 сообраќајни незгоди во кои седум лица се здобиле со лесни телесни повреди. Од преземени мерки и активности од сообраќај биле исклучени 13 возачи затоа што управувале возила без да се стекнат со право за управување моторно возило.

Покрај ова, седуммина возачи се санкционирани поради минување крстосница на црвено светло, седуммина поради недавање првенство на минување на пешаци, четворица возачи се казнети поради неправилно престројување, еден возач поради неправилно престигнување.

Исто така, санкционирани се тројца возачи на мотоцикли поради неносење заштитен шлем, петмина – поради неносење сигурносен појас за време на управување на моторно возило и 18 возачи поради користење мобилен телефон при управување  возило. Напоредно со овие мерки од сообраќај биле исклучени 31 возило од кои, пак, 18 биле нерегистрирани, а на 13 им била истечена важност на сообраќајна дозвола. Во однос на пешаците, санкционирани се тројца пешаци поради поминување коловоз надвор од пешачки премин и двајца поради поминување коловоз на црвено светло. Во текот на изминатиот ден издадени се 70 мандатни платни налози, а 52 возила се подигнати со специјално возило „пајак”.

Црна хроника

Повреден рудар од Пробиштип

Објавено пред

Маж со повреди на градниот кош бил донесен во болницата во Пробиштип вчера.

Според пријавеното, околу 18 часот во Полициската станица Пробиштип, од Итна медицинска помош Пробиштип било пријавено дека кај нив на лекарски преглед се јавил Б.А.(61) од с.Трипатанци, кој при работа во рудник се здобил со повреда во пределот на градниот кош.

Се работи на расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен разбојник кој украл пари од скопска сендвичарница

Објавено пред

Oколу 1 часот по полноќ во полицијата било пријавено дека во сендвичарница во центарот на Скопје едно лице извршило разбојништво и одзело пари.

МВР јави дека веднаш по пријавата, презеле соодветни мерки, го уапсиле крадецот, а му го одзеле и пиштолот што го носел со себе.

По документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Тетовец со возилото прегазил велосипедист и пешак, двајцата завршиле во болница

Објавено пред

Вчера на улицата Браќа Миладинови во Тетово 22-годишен тетовец со својот автомобил прегазил велосипедист и пешак.

Како што јави МВР, двајцата се на возраст од 18 години и во незгодата се здобиле со тешки телесни повреди.

Велосипедистот и пешакот биле пренесени во тетовската клиничка болница за укажување лекарска помош, а полицијата извршила увид на местото на несреќата.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа10 часа

Шефот на кабинетот: Меркел е добро, планира да го отслужи целиот мандат

Здравјето на германската канцеларка Ангела Меркел е добро и таа планира да го отслужи целиот мандат до 2021 година во...

Македонија13 часа

Боки 13 и Милевски остануваат во притвор, судот им ги одби жалбите

Кривичниот суд попладнево соопшти дека им ги одбил жалбите на осомничените во предметот за изнуда со трговија на влијаније. Тоа...

Македонија13 часа

Васко Ковачевски нов директор на ЕЛЕМ

Владата на денешната седница, по предлогот за разрешување на околу 40 директори во јавните претпријатија, донесе одлуки и за препораки...

Македонија18 часа

(Видео) Заев: Обвинителството ќе каже дали Катица Јанева е злоупотребена или има докази против неа

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се слушнал со Катица Јанева по шпекулациите дека специјалната обвинителка контактирала со високи функционери пред...

Македонија19 часа

(Видео) Разрешени директорите на МЕПСО и ЕЛЕМ

Премиерот Зоран Заев соопшти дека на денешната седница ќе предложи разрешување на десетици директори на јавни претпријатија и членови на...

Европа19 часа

Лагард поднесе оставка: Тоа е во најдобар интерес на ММФ

Кристин Лагард поднесе оставка од лидерската позиција во Меѓународниот монетарен фонд, која ќе стапи во сила во средината на септември....

Македонија19 часа

(Видео) Нуркачи ја извадија кадата фрлена во Охридското Езеро

Нуркачи ја извадија кадата фрлена во Охридското Езеро. Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави дека е извадена кадата што била забележана пред...

Свет19 часа

Затворот во кој оди Ел Чапо го сметаат за непробојна тврдина и е полн со озлогласени цимери

Еден од најпознатите наркобосови, 62-годишниот Хоакин Гусман, познат по прекарот Ел Чапо, на кој денеска во Њујорк треба да му...

Топ20 часа

Петнаесетгодишно девојче падна во бездна на Селечка Планина

Петнаесетгодишно девојче од Прилеп вчера паднало во бездна и добило повреди на местото наречено Чуле на Селечка Планина. Полициски службеници...

Свет20 часа

Нетанјаху ќе влезе во историјата на Израел со најдолга премиерска функција

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, на крајот од оваа недела ќе го надмине Давид Бен-Гурион и ќе стане претседател на владата...

Свет21 час

Конгресот ги осуди расистичките коментари на Трамп, поднесено е и барање за импичмент

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес со резолуција ги осуди наводните расистички коментари на претседателот Доналд Трамп, кој, според резолуцијата, ги...

Свет22 часа

Бајден го предизвикува Трамп да се натпреваруваат во склекови

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден (77), кој најави дека влегува во трката за демократската претседателска номинација за изборите во 2020...

Европа22 часа

Салвини тврди дека група украински неонацисти сакале да го убијат

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини тврди дека група украински неонацисти, сакале да го убијат. Тие се уапсени поради...

Свет22 часа

Татко и син отвориле фабрика за лажни ,,ламборџини” во Бразил

Татко и син се уапсени, откако е откриена нивната фабрика во која произведувале лажни автомобили од познатите марки „ферари“ и...

Македонија1 ден

Земјотрес во Струмица, Валандово и околината

Земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала вечерва во 21 и 17 минути бил почувствуван во Струмица, Валандово...

Регион1 ден

Хакери украле податоци на милиони Бугари

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони бугарски граѓани. Тие насилно влегле во системот на државната даночна управа, соопшти...

Европа1 ден

Урсула фон дер Лејен е нова претседателка на Европската комисија

Европскиот парламент официјално ја избра германската демохристијанка Урсула фон дер Лејен за нова претседателка на Европската комисија, на местото на...

Свет1 ден

Трамп: Во мене нема ни трошка расизам

Претседателот на САД, Доналд Трамп, жестоко се бранеше дека не е расист по вербалниот напад на четири конгресменки. Но, неговите...

Македонија2 дена

Владата одобри 9 милиони денари за замена на системот за греење во студентскиот дом „Кузман“

На денешната седница Владата донесе одлука за одобрување средства од буџетот за 2019 година во висина од девет милиони денари...

Европа2 дена

Западна Грција ја погодија поплави

Властите во неделата евакуираа десетици граѓани од поплавените домови во западна Грција, само неколку дена по загинувањето седум лица во...

Досие