Контакт

Црна хроника

Скопската полиција во акција против моторџиите што учествуваат во диви трки

Објавено пред

Синоќа скопската полиција спровела акциска контрола со цел откривање и санкционирање на возачите што организираат и учествуваат во диви трки.

Како што информираат од МВР, од страна на полицајците привремно биле задржани пет мотоцикли, четири за проверка на техничка исправност и составни делови на возилата и еден под сомнение за царински прекршок.

По однос на други прекршоци од Законот за безбедност на сообраќајот и Законот за возилата кон возачите, преземени се 15 мерки за сторени сообраќајни прекршоци.

Црна хроника

За еден ден во Скопје 18 возачи исклучени од сообраќај

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР-Скопје се случиле вкупно шест сообраќајни незгоди од кои во две сообраќaјни незгоди двајца скопјани се здобиле со телесни повреди, а четири сообраќајни несреќи биле со причинета материјална штета, информираат од полицијата.

Од преземените мерки и активности констатирано е дека 49 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени 18 возачи од кои 15 управувале возила без да се стекнат со право за управување на моторно возило, еден возач затоа што бил возач-почетник и двајца возачи затоа што управувале возила под дејство на алкохол.

Исто така, исклучени од сообраќај се и 10 возила бидејќи биле нерегистрирани, посочуваат од МВР.
Санкционирани се тројца возачи поради поминување на крстосница на црвено светло, двајца возачи поради недавање првенство на минување на пешаци, двајца поради неправилно престројување, двајца поради непоседување пропишана зимска опрема, пет возачи поради недавање првенство на минување на возила на крстосница, четворица возачи поради неносење сигурносен појас при управување на моторно возило и 19 возачи поради користење на мобилен телефон при управување на возило.

Во однос на пешаците санкционирани се седум пешаци поради поминување на коловоз вон пешачки премин и еден пешак затоа што поминал коловоз на црвено светло. Во текот на изминатиот ден издадени се 71 мандатен платен налог и 68 возила се подигнати со специјално возило „пајак“, велат од полицијата.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Тетовец и тројца албански државјани уапсени поради трнспорт на 20 килограми марихуана во Дебар

Објавено пред

На дебарската улица „Александар Илиќ“ во вечерните часови на 15. јануари, при контрола на патничко автомобил „фолксваген поло“ со тетовски регистарски ознаки, полицијата пронашла две торби со 20 килограми марихуана.

Возилото било управуванп од 45-годишен тетовец кој бил уапсен и приведен во полициската станица во Дебар.

Од МВР информираат дека во врска со овој случај на граничниот премин „Блато“ бил приведен 41-годишен државјанин од Република Албанија, додека на граничниот премин „Ќафасан“ биле приведени уште двајца Албанци на возраст од 33 и 31 година.

Овие три лица исто така биле предадени и задржани во полициската станица во Дебар, а по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Му го украле автомобилот додека пазарувал во маркет на „Рузвелтова“

Објавено пред

На скопјанец му го украле автомобилот додека пазарувал во маркет на улицата Рузвелтова во Скопје.

Според информациите од МВР, вчера во 22 часот во Полициската станица Центар, Д.Г. (40) од Скопје пријавил дека истиот ден во периодот од 20.30 до 20.35 часот пред маркет на улицата Рузвелтова непознат сторител украл автомобил „ауди А4“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на Е.Б. од Скопје.

Според пријавата, сопственикот на возилото го оставил автомобилот да работи и влегол во маркетот, а непознато лице влегло во незаклученото возило и избегало. Се преземаат мерки за пронаоѓање на возилото и за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион34 минути

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Пљешевица, се сериозно повредени,...

Македонија39 минути

Путин: Постои надворешен притисок околу зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор тука преставува политиката...

Регион1 час

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентираше приоритетите на романското претседателство со Европската унија. „Првата фаза ќе...

Вести1 час

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чии дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија1 час

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и  измена на Законот за празниците,...

Свет2 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет2 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет3 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет4 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет14 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион14 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион15 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет16 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија18 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања19 часа

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура20 часа

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија21 час

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија21 час

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести22 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Македонија22 часа

Иванов: Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставно и незаконски

Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставен чекор, велат од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов. Оттаму велат...

Досие