Контакт

Црна хроника

Скопјанец го нападнал својот 80-годишен татко во семејниот дом

Објавено пред

Доцна синоќа во Полициската станица Гази Баба, Е. Р. (80) од селото Идризово, Скопско, пријавил дека во семејниот дом, по претходна расправија, бил нападнат со тврд предмет од страна на својот 46-годишен син.

„Е. Р. бил однесен во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“, каде што му била констатирана тешка телесна повреда“, велат од МВР.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Топ

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Објавено пред

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека двајцата насилници се идентификувани и уапсени.

Станува збор за лица со иницијали С. А и П. Р.

За настанот известени се веќе и Основното јавно обвинителство и надлежниот Центар за социјални работи.

Министерството за внатрешни работи ги презема сите потребни мерки за целосно расчитување на случајот.

Корисниците на социјалните мрежи од утрово споделуваа видео со исклучително вознемирувачка содржина, на кое се гледа како двајца мажи тепаат девојче во влез на зграда.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Објавено видео на кое насилници тепаат девојче, полицијата ги идентификува напаѓачите

Објавено пред

Полицијата ги идентификува двајцата насилници кои брутално се однесувале кон девојче во Штип кога на социјалите мрежи се појави видео кое предвизика револт и бурни реакции во јавноста. Корисниците на „Фејсбук“ од утрово споделуваа видео со исклучително вознемирувачка содржина, во кое се гледа како двајца мажи тепаат девојче во влез на зграда.

Видеото е со исклучително вознемирувачката и насилничка содржина.

Заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, потврди дека полицијата постапува во врска со објавеното видео и најави најстроги казни за ваквото нечовечко однесување.

„На социјалните мрежи се споделува видео со навистина вознемирувачка содржина, кое содржи очигледни елементи на насилство. Ве известувам дека лицата се идентификувани, Бирото за јавна безбедност постапува. Постапува и Центарот за социјални работи. Најстроги санкции за ваквото нечовечко однесување“, објави таа на „Фејсбук“.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Поради непочитувањето на полицискиот час, приведени 41 лице

Објавено пред

На ниво на целата држава 72 лица во текот на изминатите 24 часа не ја почитувале забраната за движење, односно полицискиот час.

Поради ваквите престапи, приведени се 41 лице, а за другите се земени податоци и ќе следуваат соодветни поднесоци.

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 59 лица им се издадени решенија за изолација, а 224 лица потпишале изјава за самоизолација.

Oд страна на полициски службеници во извршените контроли над лица во изолација и самоизолација констатирано е дека едно лице не било затекнато во својот дом.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Топ2 часа

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет3 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет3 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија3 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија4 часа

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија4 часа

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион4 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет5 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија5 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет6 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава6 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет7 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија18 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија19 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија22 часа

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија22 часа

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија23 часа

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Македонија24 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија1 ден

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Досие