Контакт

Топ

Скопјанец загина во сообраќајка во Автокоманда

Објавено пред

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила рано утрово во скопската населба Автокоманда.

Според информациите на полицијата, околу 03, 50 часот било пријавено дека на булеварот „Александар Македонски“ во близина на клучка „Дијамант“ автомобил „алфа 147“ со скопски регистарски ознаки, управуван од Ф.Б. (22) од Скопје излетал од коловозот и удрил во дрво.

Сопатникот Д.П.(38) од Скопје починал на самото место, а возачот се здобил со телесни повреди и бил пренесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“.

Свет

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следи во пресрет на денешната посета на Турција на американскиот потпретседател, Мајк Пенс и генерален секретар на САД, Мајк Попмео, кои доаѓаат во Анкара за да го натераат Ердоган да ја прекине офанзивата во Сирија.

Турција започна офанзива за протерување на курдските трупи по повлекувањето на нивниот главен сојузник – САД.

Русија, која ја поддржува Сирија, порача дека спречува судири меѓу турските и сириските сили, кои сега се преселиле во областа по договорот со Курдите.

Турција ги смета елементите на сириските демократски сили (СДФ) предводени од Курдите за терористичка организација и сака да ги оддалечи од границата. Анкара најави дека сака да создаде „безбедна зона“ што ќе достигне околу 30 километри во Сирија, за преселување на два милиони сириски бегалци кои моментално се наоѓаат во Турција.

Сириските сили, поддржани од Русија, напредуваа на север изминатиот викенд, по договорот со Курдите, во обид да ја задржат турската операција.

Администрацијата на Трамп е на удар на критики поради повлекувањето на трупите од Сирија, потег кој на Турција ѝ овозможил зелено светло за офанзива.

Прикажи повеќе...

Свет

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Објавено пред

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство кое таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на светот. 58-годишниот сопственик на фармата заврши во привремен притвор затоа што не сакал да соработува со истражителите, соопшти полицијата во градот Дрент на истокот на земјата.

Според холандските медиуми, тој заедно со своите шест деца, на возраст од 16 до 25 години, живееле во изолација во подрумот на фармата во Руинерволд, каде го чекале крајот на светот.
Тие 9 години поминале во подрумот во куќа на фарма окружена со дрва, а целата приказна била разоткриена кога најстариот син се појавил во локален паб и нарачал пиво. На локалните жители им кажал дека му е потребна помош, па била повикана полицијата. Момчето изгледало збунето, а рекол дека со семејството живее во изолација до крајот на светот.

,,Испи пет пива, а потоа ми се довери дека побегнал и дека му треба помош. Имаше долга коса, валкана брада, носеше стара облека. Рече дека никогаш не одел во училиште и дека никогаш не се избричил”, изјавил сопственикот на пабот, Крис Вестербик.

Семејството девет години немало никаков контакт со надворешниот свет. Преживувале со помош на зеленчук кој сами го одгледувале. Во текот на пребарувањето на куќата, полицијата во ормарот во дневната соба открила скали кои воделе до подрумот, по што е откриена долго чувана тајна. Полицијата открила шест лица на фармата,кои сега се згрижени. Не е познато во каква здравствена состојба или во какви услови живееле. Не е познато каде е мајката на децата.

Жителите на градот се изненадени од случајот. Велат дека виделе само човек на имотот и не знаеле дека тој има семејство. Во Руинерволд живеат околу 3.000 луѓе, а куќата на семејството била прилично изолирана.Фармата е скриена зад дрвјата и оддалечена околу 200 метри од крајот на градот.Имало голема градина со зеленчук и кози што јаделе низ имотот.

Истрагата би требало да ги утврди сите околности на овој необичен случај.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенија: Полицијата во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Објавено пред

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз кој патувал од Турција за Австрија, што е меѓу најголемите заплени на дрогата во Словенија годинава. Според словенечката полиција, дрогата била откриена при проверка на воз на станицата Добово, при влез на возот во Словенија и била во вагон што го користел персоналот на возот.
        
Криминологот од полициското одделение Ново Место, Франце Божичник, на прес-конференција изјави дека биле пронајдени повеќе од 13 килограми хероин во 25 пакети кои биле скриени во тобра која му припаѓала на 35-годишен српски државјанин.
        
Еден српски државјанин, кој бил дел од персоналот на возот, е уапсен и задржан во притвор и се соочува со затворска казна од 5 до 15 години ако биде осуден за трговија со дрога. Полицијата се сомнева дека осомничениот е дел од поширок криминален ланец шверцери и дилери на дрога и спроведува понатамошни истраги, при што проценетата вредност на запленетиот хероин е 1,33 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет30 минути

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следи...

Свет34 минути

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство кое таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион1 час

Словенија: Полицијата во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз кој патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа2 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за...

Македонија12 часа

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет14 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија15 часа

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа17 часа

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион18 часа

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт18 часа

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Свет19 часа

Оштетен аеродромот во Барселона, откажани 45 лета

Поради протестите во Шпанија, откажани се 45 лета на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона, кој, според информациите, претрпел мала...

Свет19 часа

Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск

Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите и чие...

Топ20 часа

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија...

Македонија21 час

Кривични пријави против Меѓународниот сојуз, „Томато продукција“ и „БМЈ медија груп“

Против Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13, против „Томато продукција“, каде што беше сместена телевизијата „1ТВ“, и против...

Економија21 час

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари, објави на владина седница премиерот Заев. Тој истакна дека е постигнат договор...

Македонија22 часа

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, поднесе оставка

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, денеска, на прес-конференција, соопшти дека се повлекува од функцијата. Неговата одлука за повлекување следува по...

Македонија23 часа

На судењето за ТНТ вештак тврди дека и со „нокиа 3310“ може да се прислушува

Во Кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ТНТ на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев, предложен од обвинетите. Вештакот,...

Македонија23 часа

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Македонскиот претседател, Стево Пендаровски, денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник Die...

Дијаспора1 ден

Македонски организации во Бугарија: Ја повикуваме Софија да го запре говорот на омраза

,,За жал не може да се каже дека прифатената позиција на Владата и парламентот на Република Бугарија изненадува – таа...

Македонија1 ден

Поранешни вработени во „Охис“ на протест пред Собрание, бараат неисплатени плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и...

Досие