Контакт

Црна хроника

Скопјанец под истрага за разбојништво во спортска обложувалница

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, поради постоење основано сомнение за разбојништво.

Осомничениот 27-годишен жител на Скопје, на 10 септември со службено возило на фирмата во која работел како дистрибутер, дошол до спортска обложувалница на ул. „Благоја Стефковски“. Го паркирал возилото во непосредна близина на обложувалницата, со нож во раката влегол внатре и се заканил на еден вработен и на уште едно лице кое во тој момент се наоѓало во објектот. Притоа одзел 21.760 денари од касите на уплатно-исплатното место, 138.020 денари кои се наоѓале во ВЛТ апаратите, како и 24 исплатени тикети со вкупна сума од 55.283 денари. Откако го извршил разбојништвото, со возилото го напуштил местото и се упатил во правец на населбата Хиподром.

Ценејќи дека се исполнети сите законски основи, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави и Предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Жител на Делчево истепал инспектор

Објавено пред

Педесет и осумгодишен жител на делчевското село Звегор натепал вработен во Државниот инспекторат за транспорт, додека му вршел контрола на возилото, при што му нанел тешка повреда.

Како што се наведува, инцидентот се случил на 12.02.2020 година на граничниот премин „Делчево“, за време на редовна контрола.

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против Д.Г.(58) поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „спречување на службено лице во вршење на службено дејствие“ и „тешка телесна повреда“.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична пријава против сопственик на градежна фирма од Прилеп

Објавено пред

Сопственик на градежна фирма во Прилеп извршил даноќно затајување во периодот од 1.1.2018 до 31.1.2018 година, поради што доби кривична пријава од Одделението за внатрешни работи Прилеп.

Како што се наведува, пријавениот на 16.01.2017 во Централниот регистар основал и регистрирал фирма за градежништво, проектирање и услуги од Прилеп, со дејност изградба на станбени и нестанбени згради. Со намера да ја избегне обврската за плаќање даночни обврски кон Управата за јавни приходи (данок на додадена вредност-ДДВ и персонален данок на доход-ПДД), во периодот од 1.1.2018 до 31.1.2018 остварил приход од промет на услуги во висина од 4.666.450 денари, кој не го евидентирал во сметководствените евиденции на фирмата, ниту во даночните пријави за 2018. На ваков начин пријавениот ја одбегнал законската обврска да го евидентира, пријави и плати ДДВ во износ од 839.961 денари и ПДД во износ од 382.648 денари, со што го оштетил буџетот на УЈП во вкупен износ од 1.222.609 денари.

Во текот на 2018 пријавениот склучил два договори за градба и уште шест усни договори за градежни работи, за кои средствата од паричниот надомест за извршената услуга кај еден договор се уплатени на трансакциска сметка на пријавениот, а не на трансакциската сметка на правното лице. За останатите извршени услуги за градежни работи, на основа на устен договор, наплатата ја вршел во готово, на рака, односно не ги евидентирал како приход уплатен на сметката на правниот субјект. Фирмата била регистрирана како тромесечен даночен обврзник и пријавениот преку овластен сметководител изготвувал и поднесувал до УЈП даночни пријави за ДДВ.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Глоба од 3.000 евра за осуммина штипјани кои не го почитувале полицискиот час

Објавено пред

Седумина штипјани постапиле спротивно на одлуката на Владата за забрана и посебен режим на движење на населението од 21 до 5 часот и во време на забрана на движењето во вечерните часови се движеле пеш или со возила низ градот.​

Еден од нив, државјанин на Република Грција, со привремено живеалиште во Штип, требало да биде во задолжителна самоизолација во согласност со донесените мерки за сузбивање на заразната болест Ковид-19. Тој во земјата влегол на Меѓународниот аеродром „Скопје“ на 17.3.2020 година, при што потпишал изјава за самоизолација, која требало да ја почитува во следните 14 дена. Но, во периодот од 17 до 19 март обвинетиот го напуштил своето престојувалиште и бил во својата канцеларија во градот.

Основното јавно обвинителство Штип со поднесените предлози за издавање казнени налози на надлежниот суд му предложи за седум обвинети, кои не го почитувале полицискиот час, да изрече парична казна во висина од 100 дневни глоби, секоја од нив од 20 евра во денарска противвредност. За обвинетиот, кој не постапил според должноста за самоизолација, Обвинителството му предложи на судот да му биде изречена парична казна во висина од 100 дневни глоби, секоја од нив од 30 евра во денарска противвредност.​

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Се затвора Заводот за рехабилитација во Козле, 8 вработени и двајца пациенти имаат коронавирус

Заводот за рехабилитација во Козле ќе се затвори, откако тестовите на 8 медицински лица покажале позитивни наоди на Ковид-19, информираше...

Македонија24 минути

Филипче: Пациентка која починала во струшката болница е тестирана за коронавирус

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката...

Македонија1 час

Пендаровски свика седница на Советот за безбедност

Утре со почеток во 14 часот во kабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност...

Свет2 часа

Нетанјаху во самоизолација, негов соработник има коронавирус

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба...

Македонија3 часа

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30....

Македонија4 часа

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на...

Македонија5 часа

Досега во организација на МНР вратени се 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по...

Македонија5 часа

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирусот

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирусот, која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар, не...

Свет5 часа

Што е паметен карантин, кој го воведува Чешка?

Во Чешка почна тестирање преку таканаречен паметен карантин, што значи следење на луѓето преку користење телефони и банкарски картички. Паметниот...

Македонија7 часа

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус додавајќи дека...

Економија7 часа

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа8 часа

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет8 часа

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ9 часа

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Свет10 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет24 часа

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија1 ден

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија1 ден

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија1 ден

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија1 ден

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Досие