Контакт

Топ

Сопруг и сопруга пронајдени мртви во нивниот дом во Кратово

Објавено пред

Во помошна просторија во дворот од семејната куќа во Кратово, во вечерните часови на 12 февруари, починати биле пронајдени 67-годишен кратовец и неговата 66-годишна сопруга.

Во куќата на улица „Глигор Пазавански“ бил извршен увид, а лекарите констатирале смрт без траги на насилство.

По наредба на Јавен обвинител телата на починатите биле дадени на обдукција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Тензиите од Блискиот исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Објавено пред

Тензиите од Блискиот исток се прелејаа во Германија, каде се случија инциденти пред две синагоги.

Во Бон синоќа неколку млади луѓе фрлале со камења кон синагогата. Полицијата на местото на настанот открила и хартии со арапски натписи, а на тротоарот пронашле израелско знаме кое било запалено.

Три машки лица на возраст од 20 и 24 години се приведени.

Во Минстер полицијата спроведува истрага по палење на израелското знаме.

Група од околу 15 лица го запалиле знамето пред синагогата во овој германски град.

Сведоците на овој чин повикале полиција, која уапсила 13 лица против кои ќе бидат покренати обвиненија.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Индискиот сој на коронавирус откриен во 44 земји

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија е откриен во дури 44 земји во светот.

Вирусот Б.1.617, кој првпат се појави во Индија во октомври, е откриен во 44 земји во сите шест региони на СЗО, соопшти организацијата, додавајќи дека мутациите што ги предизвикува се загрижувачки.

По Индија, најголем интензитет од овој вид на коронавирус е забележан во Велика Британија.

Во Индија, околу 4.000 луѓе починале на дневна основа од Ковид-19 а вкупниот број на смртни случаи од коронавирусот е скоро 250.000 лица.

Според светските агенции, ваквите видови на коронавирус треба внимателно да се следат за да се утврди дали мутациите водат до повторна инфекција или намалена ефикасност на вакцините.

СЗО соопшти дека вакцините против Ковид-19 се ефикасни во спречување на болеста.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени меѓу нив и деца

Објавено пред

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии. Најмалку 35 Палестинци, од кои 10 деца и пет Израелци, се убиени во судирите досега, соопштија здравствените власти.

Израелскиот премиер најави дека ќе ги интензивира нападите врз Газа, додека претставникот на ООН за Блискиот исток повика на прекин на огнот и предупреди дека „трошоците за војната ги плаќаат обичните луѓе“. Во градот Лод е прогласена вонредна состојба поради конфликтот, кој официјалните лица го опишуваат како граѓанска војна.

Советот за безбедност на ООН денеска ќе одржи вонреден состанок, поради последниот израелско-палестински конфликт, во кој, според последните податоци, беа убиени вкупно 40 лица.

Состанокот беше инициран од Кина, Тунис, Норвешка, Франција, Естонија, Ирска, откриваат дипломатите.

На претходниот состанок во понеделникот, Советот за безбедност на ООН не успеа да договори заедничка изјава.

Во градот Лод избувнаа немири, што градоначалникот ги опишува како граѓанска војна. Во овој град е прогласена вонредна состојба. Немирите беа предизвикани од палењето на синагогата во близина на израелскиот аеродром Бен Гурион во вторникот поради конфликтот меѓу арапските и еврејските жители, пренесува Би-Би-Си.

Во овој град запалени се десетици автомобили и искршени се излози на продавници. Најмалку 12 лица беа повредени.

Градоначалникот на Лод, вели дека конфликтот во градот е како „граѓанска војна“ и повика на итно воведување полициски час. Сериозни конфронтации имало и во Акра во северен Израел и во Јафа кај Тел Авив.

Израел рано утрово изврши стотици воздушни напади врз Газа, додека палестинските милитантни групи истрелаа ракети кон Тел Авив и Бершеба.

Избувнаа и неколку експлозии, само неколку минути откако Хамас објави дека испукал повеќе од сто ракети кон Тел Авив, како одговор на израелските воздушни напади врз палестинската крајбрежна енклава.

Портпаролот на Хамас, Фаузи Бархум изјави дека Хамас нема да се повлече и ќе возврати на секој израелски напад.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 минути

Тензиите од Блискиот исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот исток се прелејаа во Германија, каде се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку млади...

Свет1 час

СЗО: Индискиот сој на коронавирус откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет1 час

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија13 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија17 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија17 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија19 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија20 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија20 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет22 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија23 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион24 часа

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион1 ден

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија2 дена

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија2 дена

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија2 дена

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Досие