Контакт

Црна хроника

Со отпад од Инфективната клиника предизвикале загрозување на животната средина, следуваат кривични

Објавено пред

Две лица од Скопско организирале транспорт на повеќе пратки со отпад од Инфективната клиника до заштитната зона на бунарското подрачје „Нерези Лепенец“ во општина Карпош, информираат од МВР. Отпадот без поседување дозвола бил закопан под површината на земјата, со што предизвикале загрозување на животната средина за што ќе следуваат и кривични пријави, велат од МВР.

Од таму информираат дека единицата за економски и компјутерски криминал поднела кривична пријава против Ј. С. од с. Шишево, општина Сарај, и против правно лице од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело загрозување на животната средина и природата со отпад, казниво според Кривичниот законик.

Првопријавениот, во својство на сопственик на пријавеното правно лице, во периодот од крајот на мај и почетокот на јуни 2020 година преку правното лице организирал транспорт на повеќе поврзани пратки на отпад (градежен шут и смет) од Инфективната клиника при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје до локација на втора заштитна зона на бунарското подрачје „Нерези Лепенец“ во општина Карпош.

Тој отпад заедно со веќе постојниот затекнат на дивата нелегална депонија, спротивно на прописите за заштита на животната средина и спротивно на прописите и одредбите од елаборатот – експертизата за заштита на бунарската зона „Нерези-Лепенец“ и без поседување дозвола, бил закопан под површината на земјата, со што го сторил кривичното дело.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Приведен велешанец кој физички ја нападнал сопругата

Објавено пред

43-годишен велешанец е приведен поради сомнение дека физички и со остар предмет ја нападнал неговата сопруга.

Според информации од МВР, вчера, во 16.40 часот, полициски службеници од Полициската станица Драчево го привеле лицето З. А. (43) од Велес поради постоење основи на сомнение дека околу 14.15 часот физички ја нападнал неговата сопруга и со остар предмет упатил закани кон членови на неговото семејство.

По целосно расчистување на случајот, ќе следува соодветен поднесок, велат надлежните.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична пријава за инспектор кој, поради несовесно работење, го оштетил буџетот на МВР

Објавено пред

Поради сомнение за сторено кривично дело несовесно работење во службата, одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против лицето А. Р., самостоен инспектор при регионалниот центар за гранични работи „Југ“.

Пријавениот, од 23.2 до 7.8.2020, како самостоен советник за финансиски работи во истата организациска единица, фактурите што ги примил од една фирма не ги приложувал веднаш на евиденција и уредна заверка со приемен штембил, туку ги задржувал кај себе и ги доставувал по истекот на предвидениот рок за плаќање.

Поради несовесното и ненавремено извршување на работните обврски на пријавениот, фирмата изготвила каматна листа за задоцнето плаќање, со што бил оштетен буџетот на Министерството за внатрешни работи.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кумановец осомничен за разбојничка кражба и напад врз полициски службеници

Објавено пред

Кумановец бил фатен при кражба во маркет од страна на вработен во обезбедувањето, при што осомничениот употребил сила и закана и успеал да побегне. Утредента осомничениот им се заканил со нож на полицајци кои се обиделе да го уапсат. Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Куманово достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице поради опасност од бегство, можност да влијае врз сведоците/оштетените и можност да го повтори делото.​

„На 3 мај, во маркет лоциран на улицата Ѓорче Петров во Куманово, затекнат при кражба од страна на вработен во обезбедувањето на маркетот, осомничениот 30-годишник употребил сила и сериозна закана дека ќе нападне врз неговиот живот и тело со намера украдените предмети да ги задржи. Имено, тој со употреба на сила и алат ја отворил влезната врата од маркетот, влегол внатре и од една од касите одзел парични средства во износ од 79.200 денари во различни апоени и една банкнота од 50 евра, како и една картонска кутија со цигари од разни марки. При излегување од објектот бил затекнат од страна на обезбедувањето, и во моментот кога вработениот од обезбедувањето го фатил за левата рака, осомничениот од десната ја испуштил кутијата со цигарите и извадил нож со кој замавнал кон вработениот. Поради ова вработениот во обезбедувањето му ја пуштил раката, по што осомничениот се дал во бегство“, се вели во соопштението.

Исто така, како што се додава, на 4 мај во населбата Перо Чичо, во местото викано Чешмиче во Куманово, осомничениот сериозно се заканил дека ќе нападне службени лица при вршење работи на јавната безбедност што се однесувале на фаќање на сторител на кривично дело. На двајцата полициски службеници кои се обиделе да го уапсат по извршената разбојничка кражба им се заканил со нож, па тие испукале еден предупредувачки истрел во воздух.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија12 часа

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија13 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија16 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија18 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија18 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет19 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион19 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет19 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет19 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија21 час

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион1 ден

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет1 ден

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет1 ден

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија1 ден

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија1 ден

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа2 дена

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија2 дена

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија2 дена

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет2 дена

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Досие