Контакт

Топ

Со пиштол пукал кон станот на соседите во Чаир, тие се скриле во соба и повикале полиција

Објавено пред

Триесет и тригодишен маж со пиштол пукал кон станот на соседите во Чаир. Тие се сокриле во спалната соба и повикале полиција.

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторило кривично дело- предизвикување општа опасност.

Осомничениот, на 24 јуни прво отишол до станот на соседите, почнал да тропа на вратата и да им се заканува.

Потоа тој се симнал во дворот позади зградата и од таму започнал да пука кон прозорците и фасадата на станот на оштетените. За да не бидат повредени тие се скриле во спалната соба и настанот го пријавиле во полиција.

Надлежниот јавен обвинител оцени дека во конкретниот случај постои опасност од криење и бегство на осомничениот, имајќи ја предвид неговата личност, како и особени околности кои го оправдуваат стравувањето дека ќе го повтори кривичнотото дело.

„Притоа јавниот обвинител имаше предвид дека се работи за лице претходно осудувано за различен вид кривични дела, а ја ценеше и неговата настојчивост и агресивност во намерата за извршување на кривичното дело за кое што се води оваа постапка. Од тие причини до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје доставен е предлог за определување мерка притвор“, соопштија од Обвинителството.

Свет

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Објавено пред

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави и една израелска и една француска компанија.

Првата фотографија е од 4 ноември 2019 година, на неа се гледаaт голем број магацини, хангари и други објекти во близина на водата. Другата фотографија е направена денеска и на неа видливи се само контурите на предметите во пристаништето.

Фотографиите ги направил рускиот сателит „Канопсус-В“, пренесе „Спутник“.

Фотографиите од вселената ги објави компанијата „Ербас спејс“, како и израелската компанија „Имиџ сат интернешнал“.
„Ербас“ објави фотографии од францускиот сателит „Плејада“. На нив се гледа дека сите магацини во пристаништето се уништени, а од станбените згради останале само урнатини.

Израелската компанија на своите објавени фотографии обележала размери на кратерот кој останал по експлозијата, како и површината зафатена од потресот. Исто така објавила и фотографија од крузерот „Ориент квин“, кој од силината на ударот се превртел.

Прикажи повеќе...

Свет

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Објавено пред

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан.

Леталото се упати кон Бејрут за да пружи помош на повредените во силната експлозија, што се случи вчера во градското пристаниште, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации.

Постои оперативна единица, лекари, како и потребна опрема за поставување воздушна мобилна болница во авионот, соопшти руското министерство.

Се очекува дека следните четири авиони ќе полетаат во наредните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Свет

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на ковид-19, што е далеку од колективен умунитет

Објавено пред

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани од италијанското Министерство за здравство и Националниот институт за статистика.

Но, тоа се само 2,5 проценти од населението, така што идејата за најмалку 70 до 80 проценти од луѓето да имаат развиено антитела на вируот, засега се покажува како невозможна.

Новото истражување покажа дека шест пати повеќе луѓе имале контакт со вирусот, во споредба со досега потврдените случаи.

Во истражувањето е наведено дека 1.482.660 луѓе биле во контакт со вирусот, од кои 51 процент во Ломбардија, каде живее една шестина од населението во Италија.

Околу 27,3 проценти се асимптоматски случаи, 23,4 проценти од заразените имаат еден или два симптоми кои се индикатори за заразеност од вирусот, а кај 41,5 проценти, заразените почувствувале три или повеќе симптоми или, пак, го изгубиле чувството за мирис и вкус.

Во анализата биле опфатени 64.660 серолошки тестови, а целта на 150.000 тестови не е постигната, но италијанското Министерство за здравство и Националниот институт за статистика наведуваат дека анализата е сепак валидна.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 часа

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет11 час

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет11 час

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на ковид-19, што е далеку од колективен умунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион11 час

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет13 часа

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија17 часа

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија17 часа

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ17 часа

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет18 часа

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија18 часа

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет20 часа

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет21 час

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија21 час

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет21 час

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија21 час

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет22 часа

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет22 часа

(Видео) Над 2.000 тони амониумнитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониумнитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика стравотна експлозија,...

Македонија1 ден

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет1 ден

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија2 дена

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Досие