Контакт

Топ

Струмичанец осуден на 20 години затвор ќе одговара за уште едно убиство

Објавено пред

Струмичкото основното јавно обвинителство против лице од селото Добрејци покрена обвинение за кривично дело убиство.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за обвинет кој годинава веќе е осуден на казна затвор од 20 години за уште едно такво кривично дело.

Во текот на истрагата, обвинителството прибрало доволно докази кои ги потврдуваат сомнежите дека обвинетиот, на речиси идентичен начин како и во случајот со претходната жртва Ристо Иљашев, го извршил кривичното дело и кон втората жртва – Александар Мицев од Струмица.

Според обвинителстовото, тој го убил Мицев на подмолен начин и од материјални побуди.

На 9 октомври 2018 година, во адвокатска канцеларија во Струмица, обвинетиот и неговата жртва склучиле договор за купопродажба на деловна просторија, во која оштетениот се јавува како продавач, а обвинетиот како купувач.

По ова, тие заминале во село Добрејци, во работилницата на обвинетиот за наводна исплата на парите во готово.

Искористувајќи ја приликата кога останале сами и довербата што оштетениот ја имал кон него, обвинетиот испукал два куршума од огнено оружје во пределот на главата на жртвата, по што во речиси истиот момент настапила смрт.

Обвинетиот го ставил телото на убиениот во метален резервоар за гориво, кој го обвиткал со фолија. Потоа со возило го однел на браната „Турија“ и го фрлил во езерото.​©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Објавено пред

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со она што се случувало на Клиниката за онкологија, стигнува нова афера, во која ќерка дава тендер на татка си, и тоа ни помалку ни повеќе, туку 3 милиони евра, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, при денешната посета на општина Илинден одговарајќи на новинарско прашање за најновата афера поврзано со Клиниката за хематологија, чија директорка Пановска доделила тендер на веледрогеријата на својот татко.

dobivaj vesti na viber

Мицкоски истакна дека оваа спрега трае со години, можеби децении, и затоа здравството е доведено до ова дереџе, но посочи дека идната влада на ВМРО-ДПМНЕ сериозно ќе ги испита сите сомнежи за криминал и секој што сторил криминал ќе одговара.

„Повторно ќе кажам, од оваа Влада не очекувам ништо, следната влада на ВМРО-ДПМНЕ има сериозна намера да се занимава со криминалот од која било форма, дали е ваков семеен, дали е оној што планираат да го амнестираат преку оној нов закон за амнестија или политички криминал, што го генерираат овие во Владата“, рече Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Топ

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Објавено пред

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски во Скопје, мопед со скопски регистарски ознаки, управуван од малолетник од Скопје, удрил во пешакот А. А. (84) од Скопје.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата пешакот добил тешки телесни повреди, констатирани во комплексот клиники „Мајка Тереза“.

Извршен бил увид од екипа на СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Топ

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Објавено пред

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот гостиварец Џ. Р.

dobivaj vesti na viber

Според пријавеното, непосредно пред тоа, без видливи траги на насилство, тој бил пронајден паднат на улицата Илинденска во Гостивар.

По наредба на јавен обвинител ќе се врши обдукција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ4 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ5 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија5 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија6 часа

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион7 часа

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...

Свет8 часа

(Видео) Во пожарот на свадба во Ирак загинаа и младенците, најмалку 50 лица се во критична состојба

Во пожарот на свадба во Ирак, во кој настрадаа најмалку сто лица, загинаа и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на...

Економија8 часа

Безалкохолните пијалаци, водата и пивото од денеска со гарантирана цена

Покрај издвоените производи од пекарската, месната и во млечната индустрија, од денеска гарантирана цена ќе имаат и безалкохолните пијалаци, пивото,...

Европа9 часа

(Видео) Украински министер: Ако Соколов е мртов, тоа е добра вест

„Ако шефот на руската Црноморска флота е мртов, тоа е добра вест“, изјави украинскиот министер за одбрана, Рустем Умеров, за...

Свет10 часа

(Видео) Огномет предизвика страшен пожар на свадба во Ирак, најмалку 100 мртви

Најмалку сто лица загинаа, а 150 се повредени во пожар на свадбена прослава во областа Хамданија во ирачката провинција Ниневија,...

Македонија1 ден

Законот за амнестија ќе биде доставен во Собранието, предвидува целосно ослободување за казна затвор до 6 месеци

Текстот на законот кој беше усвоен на минатата владина седница беше усогласен и даден на мислење, по што Владата даде...

Топ1 ден

Маж со чекан во главата удрил сосед во Илинден – човекот е тешко повреден, се бара притвор за насилникот

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 37-годишен скопјанец за тешка телесна повреда од член 131 став 3...

Економија1 ден

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски најави проширување на списокот со производи со гарантирана цена. По анализите на Владата, како што рече, било...

Македонија1 ден

Петровска за протераните руски дипломати: Работеле спротивно на дипломатските правила, сакале да се вмешаат во национални интереси

Во врска со неодамнешните информации за протерани тројца руски дипломати од државата, министерката за одбрана, Славјанка Петровска, истакна дека тоа...

Македонија1 ден

Обвинителите се сретнаа со косовските колеги за да обезбедат докази за случајот на Онкологија

Тим од обвинители од Јавното обвинителство во текот на вчерашниот ден беше во косовското Обвинителство и оствари директна средба за...

Регион1 ден

(Фото) Познат идентитетот на напаѓачите убиени во Косово

Потврден е идентитетот на тројца убиени напаѓачи, кои учествуваа во нападот на косовската државна полиција пред два дена, при што...

Македонија1 ден

Џафери за УСБ-то од Груевски: Тоа е невистина што служи за дневна политика

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се огласи по информациите за наводно УСБ, кое деновиве е тема на престрелки меѓу експретседателот...

Македонија1 ден

Европскиот суд пресуди: сексуалните работнички во Македонија биле држени во станица нехумано, без вода, храна и тоалет

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда Д.Х. и други против Северна Македонија бр. 44033/17 со која утврди дека државата...

Македонија1 ден

Даниловски до Комисијата за заразни болести: Дали сте, бре, нормални, ќе сте набавеле „паксловид“ во иднина, ако не сте дораснати да се справите со предизвиците, одете си дома

Познатиот епидемиолог Драган Даниловски на социјалните мрежи со реакција до Комисијата за заразни болести откога во јавноста беше објавено дека...

Култура1 ден

Управниот одбор на НУ Филхармонија: Сите манипулации и крајните намери за разрешувањата ќе излезат на виделина

Членовите на разрешениот управен одбор на НУ Филхармонија упатија отвореното писмо – реакција на, како што велат, „пласираните невистини и...