Контакт

Црна хроника

Тепачка за паркинг-место во Штип

Објавено пред

Кривична пријава против 32-годишен штипјанец за сторено кривично дело насилство. Според информациите од МВР, по вербална расправија за паркинг-место, пријавениот почнал да удира по стаклото од возилото на М.Д. (21) од Штип по што физички го нападнал нанесувајќи му телесни повреди.

Притоа кога М.Д. побарал помош од присутните граѓани, пријавениот со рачка од секира замавнал кон него, но оштетениот успеал да ги избегне ударите“, соопшти МВР.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Топ

Тетовец со „голф“ влетал во десетмина пешаци, еден од нив тешко повреден

Објавено пред

На локалниот пат село Горно Орашје – Тетово, во попладневните часови на 17 јули се случил посериозен сообраќаен инцидент во кој тетовец со автомобил влетал во поголема група пешаци.

Како што информираат од МВР, 61-годишник од тетовското село Мала Речица управувајќи автомобил „фолксваген голф“, удрил во десетмина пешаци од неколку села во околината на Тетово, на возраст од 46 до 76 години.

Во незгодата со тешки повреди се здобил еден од нив, 75-годишен жител на селото Јажинце. Тој бил пренесен во Клиничката болница во Тетово.

Останатите пешаци се здобиле со полесни повреди и пуштени се на домашно лекување.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведени Кинезите кои низ „Лептокарија“ со сатар бркаа скопјанец

Објавено пред

Жител од Скопје на 17 јули во полиција пријавил дека истиот ден во ресторан во трговски центар во главниот град бил физички нападнат од двајца вработени во ресторанот, инаку кинески државјани.

Според пријавата, нападот уследил по недоразбирање во врска со нарачка на храна.

Како што информираат од МВР, еден од кинеските државјани со остар предмет се обидел да го нападне скопјанецот, а другото лице фрлало по него со различни предмети.

По преземени мерки, Кинезите биле приведени во полициската станица во Карпош и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Управител на фирма обвинет за злоупотреба на пари од ЕУ

Објавено пред

Управител на фирма е обвинет за злоупотреба на средства од ИПАРД-програмата на Европската Унија. Тој добил 250.000 евра од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој за плаќање 50 отсто од вредноста на опрема, но тој парите ги уплаќал на фирми блиски до него, соопшти скопското Обвинителство. Лицето е осомничено за злоупотреба на службената положба и овластувањето и за измама на штета на средства на европската заедницa, а делата ги сторил во период од 2015 до 2017 година.

Обвинетиот 32-годишен штипјанец кривичното дело го извршил како управител на правното лице „Балкан екофруит“ ДОО Свети Николе, каде што содружник е и правното лице „Агропионер“ ДОО Скопје, управувано од државјанин на Саудиска Арабија.

„Употребувајќи средства спротивно од одобрената намена за која се добиени од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, како и со искористување, пречекорување и неизвршување на своите овластувања и должности, обвинетиот му нанел штета на оштетеното правно лице во кое бил управител, и тоа во вкупен износ од 69.825.499 денари. Обвинетиот со образложение за потреба и користење средства од ИПАРД-програмата склучил договор со Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој за користење на средствата за плаќање 50 отсто од вредноста на опремата, со што добил парични средства во износ од 14.989.596 денари. Истовремено, од Стопанска банка АД Скопје за долгорочно финансирање мултивалутна кредитна рамка подигнал парични средства во износ од 1.600.000 евра. Но, наместо во согласност со договорот паричните средства од ИПАРД-програмата да ги трансферира на сметката на правното лице ‘Балкан екофруит’ ДОО Свети Николе во Стопанска банка АД Скопје во согласност со договорот за долгорочно финансирање заради наплата на дел од кредитот, обвинетиот без согласност на правното лице содружник ги трансферирал средствата на сметка на правното лице ‘Балкан екофруит’ ДОО Свети Николе во Комерцијална банка АД Скопје, од каде што средствата се уплатувани на правни лица блиски до него по разни основи во вкупен износ од 6.406.206 денари. Остатокот од паричните средства во износ од 8.583.390 денари тој ги исплатил на други правни лица за тековни фактури по разни основи“, соопштија од Обвинителството.

Обвинетиот во својство на управител, без согласност на содружникот правно лице, електронски одобрил и исплатил шест трансакции во вкупен износ од 13.720.147 денари по што испорачувал разни материјални добра на правното лице кон други правни и физички лице во вкупен износ од 15.690.491 денар за кои изготвил само испратници и приемници, без да преземе дејства за наплата на побарувањата.

Обвинетиот исто така склучил и 36 договори за откуп на овошје и четири договори за деловно-техничка соработка – заедничко производство на домати, притоа не вршејќи наплата на побарувањата и обврските од нив, со што му нанел штета на правното лице во износ од 2.188.873 денари.

Во истиот период, обвинетиот, без согласност на содружникот, дозволил влез и производство во просториите на фабриката „Балкан екофруит“ ДОО на други правни лица од кои не ги наплатил закупнината, платата за вработените и другите режиски трошоци, со што му нанел штета на правното лице во висина од 23.236.392 денара.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет1 час

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зошто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж кој е осомничен дека го подметна пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт2 часа

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Македонија12 часа

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Свет13 часа

Во Мароко изречени смртни казни за убиството на скандинавските туристки, обезглавени во име на Исламска држава

Судот за борба против тероризам во мароканскиот главен град, Рабат, изрече смртни казни за три лица поради убиството на две...

Свет15 часа

Хаос во поплавените области во Индија, тигри влегуваат во семејни домови

Најмалку 40 села во северниот дел на Бангладеш се поплавени откако синоќа од коритото се излеа една од најголемите реки...

Топ17 часа

Тетовец со „голф“ влетал во десетмина пешаци, еден од нив тешко повреден

На локалниот пат село Горно Орашје – Тетово, во попладневните часови на 17 јули се случил посериозен сообраќаен инцидент во...

Регион19 часа

Дојавата за бомба на аеродромот во Белград е лажна

Министерството за внатрешни работи на Србија потврди дека дојавата за бомба во авионот на „Луфтханза“ на аеродромот „Никола Тесла“ во...

Македонија20 часа

Активистката Моника Ристеска осудена на една година затвор

Активистката за легализирање на марихуаната, Моника Ристеска, е осудена на една година затвор. Таа е осудена за неовластено производство и...

Македонија22 часа

ЗНМ: Случајот со „1ТВ“ е последен аларм за итни медиумски реформи

Последните случувања со приведувањето на Бојан Јовановски, менаџер во кабелската телевизија „1ТВ“, отвора сомнеж за сериозна злоупотреба на медиумите на...

Свет23 часа

(Видео) Бројот на жртви во пожарот во студиото за анимација во Јапонија се искачи на 23

Бројот на жртви во подметнатиот пожар во познатото јапонско студио за анимација во Кјото порасна на 23, објави Би-би-си. Постои...

Македонија24 часа

Панчевски: Утрово ме избркаа како партал од канцеларија

Поранешниот претседател на кривичниот суд, Владимир Панчевски, објави на „Фејсбук“ дека утринава бил, како што наведува, избркан како партал од...

Европа24 часа

Голема акција на германската полиција: приведени исламски екстремисти кои подготвувале терористички напади

Полицијата во германската покраина Северна Рајна-Вестфалија утрово изврши рација во градовите Келн и Диран, при што изврши претреси на повеќе...

Европа2 дена

Шефот на кабинетот: Меркел е добро, планира да го отслужи целиот мандат

Здравјето на германската канцеларка Ангела Меркел е добро и таа планира да го отслужи целиот мандат до 2021 година во...

Македонија2 дена

Усвоена програмата за реконструкција на Универзалната сала и спомен-обележјето на Тоше Проески

Владата денеска ја усвои програмата за реализацијата на средствата предвидени во буџетот на Министерството за култура за 2019 година за...

Македонија2 дена

Боки 13 и Милевски остануваат во притвор, судот им ги одби жалбите

Кривичниот суд попладнево соопшти дека им ги одбил жалбите на осомничените во предметот за изнуда со трговија на влијаније. Тоа...

Македонија2 дена

Васко Ковачевски нов директор на ЕЛЕМ

Владата на денешната седница, по предлогот за разрешување на околу 40 директори во јавните претпријатија, донесе одлуки и за препораки...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Обвинителството ќе каже дали Катица Јанева е злоупотребена или има докази против неа

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се слушнал со Катица Јанева по шпекулациите дека специјалната обвинителка контактирала со високи функционери пред...

Македонија2 дена

(Видео) Разрешени директорите на МЕПСО и ЕЛЕМ

Премиерот Зоран Заев соопшти дека на денешната седница ќе предложи разрешување на десетици директори на јавни претпријатија и членови на...

Европа2 дена

Лагард поднесе оставка: Тоа е во најдобар интерес на ММФ

Кристин Лагард поднесе оставка од лидерската позиција во Меѓународниот монетарен фонд, која ќе стапи во сила во средината на септември....

Досие