Контакт

Црна хроника

Тетовец со автомобил излетал од патот

Објавено пред

Триесетиосумгодишен жител на тетовското село Фалише е тешко повреден во сообраќајна несреќа, што се случила синоќа на улицата „Маршал Тито“ во Тетово.

Според информациите од МВР, Д.П. изгубил контрола над возилото „Пежо 206“ и излетал од коловозот.

Поради сериозноста на повредите возачот бил пренесен во тетовската клиничка болница. Увид извршила екипа од СВР Тетово.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Ограбени Пакистанци покрај пругата Велес – Скопје

Објавено пред

Тројца Пакистанци пријавиле во полиција дека пред два дена покрај железничката пруга Велес – Скопје неколку лица со закани им одзеле пари и мобиллни телефони.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Починат маж најден на улица во Скопје

Објавено пред

Педесет и четиригодишен скопјанец е пронајден мртов вчера попладне на улицата Среќко Пужалка. Како што се наведува од МВР, нема траги на насилство врз телото на починатиот, а увид на местото извршила екипа на СВР Скопје.

По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот било предадено на обдукција.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кај Струмица пронајдени седум мигранти, на Меџитлија спречени шестмина Кубанци

Објавено пред

Во близина на угостителски објект на регионалниот пат Валандово – Струмица струмички полицајци во текот на утринските часови на 10 ноември пронашле седум мигранти, од кои шест од Сирија и еден од Ирак.

По преземените мерки, во близина на вештачко езеро во атарот на селото Белотино, биле пронајдени два автомобила „ауди А8“, со скопски регистарски ознаки, и уапсени се двајца скопјани на возраст од 31 и 37 години поради сомнение дека сториле кривично дело шверцување мигранти.

За настанот бил известен јавен обвинител, а увид на местото извршила екипа од СВР Струмица.

Истиот ден, во 17.30 часот, кај манастирот „Свети Илија“, во близина на граничниот премин Меџитлија, полицијата спречила шестмина Кубанци кои се обиделе илегално да ја преминат државната граница од Македонија во Грција.

Истовремено, биле приведени и 37-годишен возач на „фолксваген транспортер“, со кој се превезувале Кубанците, и 51-годишен сопатник, двајцата од Скопје. Кубанските државјани, заедно со Р. Ќ. и Џ. С., биле предадени во СВР Битола за понатамошна постапка.

По целосно документирање на случаите, против учесниците во нив ќе бидат поднесени соодветени пријави.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет1 час

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион2 часа

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Македонија12 часа

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет13 часа

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија18 часа

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија19 часа

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија19 часа

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Македонија20 часа

Заев: Жал ми е ако обвинетиот добие казна бидејќи има малолетни деца, но таа вечер други деца можеа да останат без родител

„Му се извинувам и на премиерот и на сите загрозени таа вечер во Собранието на 27 април 2017 година. Бев...

Македонија20 часа

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад што се чува во ОХИС

Винилхлоридот, една од најопасните материи, се чува на специјална температура, под 20 степени, затоа што е лесно запалива. Има физичко...

Македонија21 час

Тимоние: До крајот на годината Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО

Франција до крајот на годината ќе го ратификува протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Одговарајќи на...

Македонија22 часа

Анализите покажаa метил акрилат мономер, но не во воздухот, туку во цевките

Во воздухот нема отровни супстанции, покажаа анализите на штипскиот универзитет по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги од метил акрилат мономер...

Свет23 часа

(Видео) Хаос во Хонгконг: запален човек, полицијата пука со вистински куршуми

Еден постар маж е запален во Хонгконг, каде што полицијата претходно пукаше на демонстрантите за време на ескалацијата на насилството...

Македонија23 часа

Заев: Во Охрид договоривме мерки за подобар Западен Балкан

Во Охрид договоривме мерки за олеснување на движењето и брз проток на трговијата, услугите и граѓаните во сите земји од...

Економија23 часа

Истражување: Министерството за здравство потрошило 39 милиони евра за јавни набавки

Министерствата, владините секретаријати и Собранието просечно исполнуваат 55,2 отсто (од максимално можни 100 отсто) од критериумите за транспарентност, отчетност и...

Македонија24 часа

Одложено судењето за „Монструм“ поради смртен случај на поротничка

Во Кривичниот суд утрово беше одложено судењето за случајот „Монструм“ поради отсуство на поротничка што имала смртен случај. Судијата Огнен...

Европа1 ден

Руски историчар свирепо ја убил 40 години помладата љубовница

Познат руски историчар признал дека ја убил својата 23-годишна љубовница кога полицијата го фатила како под дејство на алкохол се...

Свет1 ден

Неколку земји го осудија пучот против Моралес, Мексико му нуди и азил

Претседателот на Венцуела, Николас Мадуро и шефот на мексиканската дипломатија Марсело Ебрард го осудија пучот против боливискиот претседател Ево Моралес....

Свет1 ден

(Видео) Вонредна состојба во Австралија поради пожарите во кои загинаа три лица

Властите во австралиските држави Квинсленд и Нов Јужен Велс прогласија вонредна состојба поради пожарите кои избија за време на викендот,...

Македонија1 ден

Пендаровски во посета на Франција, утре ќе разговара со Макрон

Претседателот Стево Пендаровски од денеска до 13 ноември ќе престојува во Франција каде што ќе учествува на Парискиот мировен форум,...

Досие