Контакт

Црна хроника

Тешка сообраќајка кај Млечен, се судрија џип и мотоцикл

Објавено пред

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов кај Млечниот ресторан, во Скопје.

Во несреќата учествувале џип „ситроен Ц4“ со тетовски таблички и мотоцикл.

Од полицијата информираат дека несреќата се случила околу 15.40 часот. Увидот на местото на сударот сè уште трае и засега нема информации за повредени и за причината на несреќата.

Црна хроника

Кривични за тројца битолчани кои извршиле девет тешки кражби во Охрид

Објавено пред

Охридската полиција поднесе кривична пријава против тројца битолчани поради сомнение за сторени девет кривични дела „тешка кражба“ и кривично дело „тешка кражба во обид“.

Како што информираат од МВР, во периодот од 07. јули до 24. октомври годинава на подрачјето на Охрид, во маркети, магацин, спортска обложувалница и кафе-бар, со употреба на алат и физичка сила разбојниците ги обивале влезните врати и одзеле парични средства, разни видови на цигари и други колонијални производи, со што се стекналe со противправна имотна корист од 805.000 денари.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична пријава против двајца охриѓани за сторени кривични дела „изнуда“ и „насилство“

Објавено пред

Секторот за внатрешни работи – Охрид поднесе кривична пријава против А.Ф. на возраст од 37 години и Ж.Р. на возраст од 28 години, двајцата од Охрид.

Од полицијата посочуваат дека лицата се товарат за сторени кривични дела „изнуда” и „насилство“.

„На 9 овој месец, околу 11:30 часо,т во Охрид, во угостителски објект на улицата Кленоец првопријавениот, кој бил заедно со второпријавениот, физички го нападнал 54-годишниот А.П., исто така од Охрид, при што му побарал 2 000 евра и патничко моторно возило, кое требало да биде пренесено на второпријавениот. При тоа, второпријавениот ги спречувал гостите да влезат во објектот, додека 46-годишниот А.Ј. од Охрид не сакал да го напушти објектот, по што првопријавениот физички го нападнал“, велат од МВР.

Од полицијата додаваат дека првопријавениот упатувал закани и кон други лица.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична за двајца тетовци, украле разновидна музичка опрема вредна 30 000 денари

Објавено пред

Секторот за внатрешни работи во Тетово поднесе кривична пријава против 22-годишниот М.А. и 27-годишниот Е.А., двајцата од Тетово.

Кривичната пријава е поднесена поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „тешка кражба“ и „фалсификување на исправа“, велат од МВР.

Во месец октомври годинава во Тетово, на улицата Љубо Божиноски Пиш, во објект-магацин пријавените извршиле тешка кражба, на начин што додека второпријавениот чувал стража, првопријавениот со употреба на погоден предмет скршил прозорeц, влегол внатре, од каде одзел разновидна музичка опрема, во вредност од 30 000 денари, која ја сокрил во нива што се наоѓала непосредна близина, велат од полицијата.

Од МВР додаваат дека истиот тој ден, првопријавениот со возило „југо“ на кое имал поставено регистарски таблички од друго возило, дошол на наведената локација каде што претходно ги сокрил украдените предмети, по што бил приведен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Викиликс афера: Димитров се брани на „Фејсбук“, му извадиле стари инфомации

Објавата на тајните документи од страна на Викиликс дека министерот за надворешни работи, Никола Димитров два пати бил заштитен извор...

Македонија4 часа

(Видео) Сексуалните работници бараат декриминализација на нивната работа

Сите знаат каде можат да купат љубов, но молчат иако тоа е основно човеково право, велат сексуaлните работнички кои денеска...

Македонија6 часа

Српски медиуми: Возачот на автобусот што се преврте кај Лесковац возел со 100 километри на час

Возачот на автобусот што се преврте во Лесковац при што загинаа тројца македонски државјани е приведен, објавија српските медиуми. „Курир.рс“,...

Крвав четврток7 часа

Нинџа предложи нови докази за 27 април – 115 аудиоразговори и 20 фотографии

Обвинетиот Александар Василeвски – Нинџа на денешното рочиште за крвавиот четврток предложи дополнителни докази кои смета дека треба да бидат...

Македонија8 часа

Тунтев на комеморацијата за Стојаноски: Јован друже, не се договоривме вака

Премиерот Зоран Заев во име на Владата се обрати на комеморацијата за починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски. „Тешко е...

Бегството на Груевски8 часа

Трајковски: Не бев да се видам со Груевски, туку да се лекувам на клиника

Обвинетиот Александар Трајковски на паузата од денешното судење за „Насилството во Центар“ на СЈО пред новинарите рече дека во Унгарија...

Македонија8 часа

Адвокатите се откажаа да го застапуваат Груевски

Тројцата адвокати Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски се откажаа да го застапуваат експремиерот Никола Груевски во предметот на...

Бегството на Груевски8 часа

Ристовски: Соседните земји низ кои поминал Груевски не смееле да го уапсат

Заменик-министерот за правда на Македонија, Оливер Ристовски, за српскиот весник „Политика“ потврди дека Србија немала обврска да го задржи или...

Европа9 часа

(Видео) Десет илјади граѓани излегоа на протестите против владата на Орбан

Околу десет илјади граѓани протестираа во Будимпешта против новиот закон за работа и, како што се наведува, „растечкото авторитарно владеење...

Европа9 часа

Премиерот на Франција за ,,Жолтите елеци”: Погрешивме, не ги слушавме доволно граѓаните

Премиерот на Франција, Едуар Филип, призна дека Владата не ги слушала доволно Французите и дека погрешила во управувањето на кризата...

Македонија10 часа

Марш на црвените чадори – ќе маршираат сексуални работнички, стриптизети, хотлајн-операторки

Првиот колектив на сексуални работници „Стар-стар“ во рамките на кампањата за одбележување на 17 Декември, Меѓународен ден за ,,стоп” на...

Свет22 часа

(Видео) Експлозија во ресторан во Јапонија, повредени 42 лица

Најмалку 42 лица се повредени во експлозија и пожар во ресторан во јапонскиот град Саппоро.На местото на експлозијата веднаш пристигнаа...

Македонија23 часа

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија

ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото Изборно собрание на Либералдемократите, овој владин...

Македонија1 ден

(Видео) Сведоштво од несреќата кај Лесковац: Кога се разбудив слушнав вриштење, околу мене имаше луѓе со крвави глави

,,Кога се разбудив слушнав вриштење. Видов луѓе со крвави глави и раце и слушнав некој кажа дека има и загинати”,...

Македонија1 ден

ЗНМ на тест, изборот на Чадиковски под прашалник

По којзнае кој пат новинарската фела е исправена пред нови поделби. Вчерашниот избор на Младен Чадиковски за претседател на Здружението...

Македонија1 ден

Идентификувани двајца од трите жртви во превртениот автобус – маж од Крушево и жена од Кочани

Шеесет и осумгодишен маж од крушевското село Бучин со иницијали В.Ш. и 68-годишна жена од Кочани со иницијали К.К. се...

Македонија1 ден

МНР потврди за тројца загинати кај Лесковац, во животна опасност се четворица патници од автобусот

Маж на возраст од 68 години е првата идентификувана жртва од превртениот македонски автобус кај Лескoвац, информираат од Министерството за...

Топ1 ден

Во една вечер тројца пешаци тешко повредени во сообраќајки во Скопје, Охрид и Битола

Тројца пешаци се тешко повредени откако биле удрени од автомобили во три одделни сообраќани несреќи во Скопје, Охрид и Битола,...

Регион2 дена

Јеремиќ: Вучиќ и Тачи го имаат договорено формирањето на косовската војска

Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, за српските медиуми изјави дека формирањето на војската на Косово е скандалозно и...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски на Пониква ги посети кандидатите за полициски специјалци

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и дел од раководството на МВР денеска го посетија зимскиот рекреативен центар „Пониква“ во Кочани,...

Досие