Контакт

Топ

Тешко повреден градежен работник кој паднал во длабока дупка

Објавено пред

Тешко повреден 52-годишен градежен работник од Скопје бил донесен вчера во Градската општа болница„Св. Наум Охридски“,откако
паднал во дупка длабока 1,5 метри, додека извршувал работни задачи на објект на ул.Беласица.

Со возило на итна медицинска помош бил пренесен во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ каде од лекар му биле констатирани тешки телесни повреди.

На местото на настанот увид извршила екипа од СВР Скопје, а за настанот е запознаен трудов инспектор.

Македонија

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 39, Куманово – 10, Штип – 23, Прилеп – 1, Тетово – 8, Струга  -6, Битола – 3, Охрид – 2, Гостивар – 13, Крива Паланка – 2, Кочани – 3, Пробиштип – 1, Демир Хисар – 3, Македонски Брод – 3, Берово – 1, Виница – 3, Кратово – 1, Свети Николе – 1, Кичево – 18.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 161 оздравен пациент, и тоа од: Скопје – 60, Куманово – 7, Прилеп – 4, Тетово – 3, Струга – 15, Велес – 1, Охрид – 3, Кавадарци – 7, Гостивар – 35, Радовиш – 1, Крушево – 2, Пробиштип – 1, Македонски Брод – 1, Кратово – 2, Свети Николе – 13, Кичево – 5, Ресен – 1.

Почината е една пациентка од Скопје (51) во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12.083, бројката на оздравени пациенти е 8.248, на починати е 529, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.306. Според завршените епидемиолошки анализи во моментот дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 5.207, активни 1.157
• Куманово 1.173, активни 266
• Дебар 219, активни 128
• Штип 988, активни 342
• Прилеп 346, активни 38
• Тетово 1.099, активни 175
• Струга 485, активни 151
• Велес 238, активни 26
• Битола 169, активни 76
• Охрид 301, активни 75
• Кавадарци 126, активни 97
• Гостивар 585, активни 285
• Гевгелија 25, активни 14 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
• Струмица 41, активни 25
• Крива Паланка 29, активни 15
• Радовиш 36, активни 11
• Крушево 16, активни 3
• Кочани 115, активни 26
• Пробиштип 64, активни 18
• Демир Хисар 47, активни 33
• Македонски Брод 55, активни 42
• Пехчево 6, активни 0
• Берово 9, активни 5
• Валандово 7, активни 1
• Виница 36, активни 32
• Делчево 5, активни 3 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 15, активни 3
• Свети Николе 244, активни 103
• Кичево 219, активни 133
• Ресен 146, активни 11
• Неготино 32, активни 12 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.885 теста се преку: ИЈЗ – 814, ЦЈЗ Скопје – 24, „Авицена“ – 161, „Биотек“ – 202, МАНУ – 128, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 191, „Систина“ со PCR-метода – 255, Судска медицина – 8, ЦЈЗ Битола – 68, Инфективна клиника – 24, ГАК – 10. Досега во земјата се направени вкупно 117.475 тестирања на Ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти. На кислородна поддршка се 25 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 13 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19 и 4 деца позитивни на вирусот и 1 пациент суспектен на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 12 нови, вкупно хоспитализирани се 86 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 31, а во болницата во Штип хоспитализирани се 49 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и во Струга се хоспитализирани 127 пациенти позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО повика да се внимава со руската вакцина – не ја поминала третата фаза од испитувањата

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) ја повика Русија да ги следи меѓународните упатства за производство на вакцина против Ковид-19 кога земјата соопшти дека ќе почне со вакцинирање на населението против коронавирусот во октомври.

„Понекогаш индивидуалните истражувачи тврдат дека пронашле нешто, што секако е извонредна вест“, изјави портпаролот на СЗО, Кристијан Линдмаер, пред новинарите додавајќи: „Но, меѓу откритието или индицијата дека има вакцина што дејствува и вакцина што ги поминала сите фази има голема разлика“.

Руската вакцина не е на списокот на СЗО од шест вакцини што стигнале до третата фаза клинички испитувања. Руските здравствени институции објавија дека се подготвуваат да почнат масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври.

Министерот за здравство, Михаил Мурашко, рече дека лекарите и професорите ќе бидат први што ќе ја примат вакцината, а потоа постепено и остатокот од населението. Тој додаде дека клиничкото испитување на вакцината што се развива во Русија е завршено и дека се подготвува нејзино одобрување.

Досега Русија не дала научни податоци за таа вакцина на независна процена. Институтот за истражување „Гамалеја“ за епидемиологија и микробиологија во Москва во мај објави дека развила вакцина за која вели дека создава имунитет на коронавирусот, без негативни несакани ефекти.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за парламентарно мнозинство.

„Со господинот Али Ахмети имавме приблно едночасовна средба минатата недела во рамките на Собранието. На таа средба Ахмети ме информира дека ќе почне преговори со СДСМ, со изговор дека тоа е партијата што победила во македонскиот блок“, рече Мицкоски.

Тој додаде дека му посакал среќа на Ахмети во преговорите иако не се согласувал со неговиот став дека СДСМ е партијата победник меѓу Македонците.

„ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија во рамките на парламентот, по неговата верификација на мандатите на пратениците, има 40, а СДСМ има 32. Коалицијата што ја предводи ВМРО-ДПМНЕ има 44, а коалицијата што ја предводи СДСМ има 42“, рече Мицкоски.

Според него, принципите на ВМРО-ДПМНЕ се јасни и тие нема да прифатат диктати и уценувања.

„Кога ќе имаме парламентарно мнозинство, ќе ја информираме македонската јавност“, рече Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Свет1 час

СЗО повика да се внимава со руската вакцина – не ја поминала третата фаза од испитувањата

Светската здравствена организација (СЗО) ја повика Русија да ги следи меѓународните упатства за производство на вакцина против Ковид-19 кога земјата...

Македонија1 час

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија1 час

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија4 часа

Над 8.000 лица досега оздравеле во Македонија од коронавирус

Вкупно 8.087 лица се водат како оздравени од коронавирус во земјата од почетокот на пандемијата. Според податоците, само вчера беа регистрирани...

Свет4 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија4 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ4 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет5 часа

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет6 часа

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет6 часа

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Свет7 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа – Трамп веднаш е евакуиран

Членовите на тајната служба ја прекинале конференцијата на американскиот претседател Доналд Трамп и го извадиле од просторијата за брифинг. На...

Свет7 часа

(Видео) Хаос во Белорусија – одекнуваа експлозии во Минск, едно лице загина

Во Минск синоќа повторно се одржаа протести против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Експлозии одекнуваа во центарот на градот, запален...

Европа7 часа

Финска воведува задолжителни тестови и карантин по слетувањето на авион со 24 позитивни патници од Скопје

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патниците од одредени високоризични земји, откако 24 од 157 патници...

Свет18 часа

Германија размислува за задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер побара носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од...

Свет19 часа

Катастрофа во Индискиот океан: од брод кој заринка истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат...

Македонија20 часа

Нема договор меѓу Заев и Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту...

Свет21 час

(Видео) Пустош во Чикаго по протестите: повредени се 13 полицајци, уапсени се повеќе од 100 лица

Повеќе од 100 лица се уапсени, а 13 полицајци се повредени откако стотици луѓе се судрија со полицијата во Чикаго.Тие...

Македонија21 час

Регистрирани 109 нови случаи на Ковид-19, починало едно лице, а оздравеле 422 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на...

Свет22 часа

Падна либанската влада

Либанската влада поднесе оставка, потврди министерот за здравство Хамад Хасан. „Целата влада си поднесе оставка“, рече Хасан. Либанската влада падна...

Досие