Контакт

Црна хроника

Тешко повреден возач на мопед во сообраќајна несреќа

Објавено пред

Педесет и двегодишен маж е тешко повреден во сообраќајна несреќа кога патничко возило „форд галакси“ удило во неговиот мопед во Велес.

Од добиените повреди возачот на мопедот со возило на итната медицинска помош бил пренесен во Општата болница – Велес, каде што му биле констатирани тешки телесни повреди и бил задржан на понатамошно лекување. Увид на местото на настанот изврши екипа од СВР Велес.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Кривична против 71-годишен охриѓанец, кој се обидел да силува малолетничка

Објавено пред

Од

Охридската полиција поднесе кривична пријава против 71-годишен охриѓанец поради сомнение за сторено кривично дело полов напад врз дете што не наполнило 14 години.

Како што информираат од МВР, вчера, 46-годишна охриѓанка пријавила дека околу 14 часот на улицата Гоце Делчев нејзината 11-годишна внука била пресретната од пријавениот, кој почнал да ја влече и да ја бакнува.

Девојчето успеало да избега, при што го изгребало напаѓачот по лицето. По преземените мерки, старецот Ф.Ш. бил пронајден и лишен од слобода.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Маж се обидел да силува девојче што напасувало овци во виничко село

Објавено пред

Од

Жена од село во Виница пријавила во полиција дека непознато лице се обидело да ја силува нејзината малолетна ќерка додека ги напасувала овците.

Според информациите на МВР, 36-годишна жена од виничко село вчера пријавила во полиција дека претходниот ден во периодот од 14 до 14.30 часот во атарот на селото, додека нејзината 16-годишна ќерка ги напасувала овците, непознато лице се обидело да ја силува.

Девојчето успеало да се ослободи и побегнало кон семејната куќа. Од МВР велат дека се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Две лица повредени во сообраќајна несреќа во Велес

Објавено пред

Од

Две лица, од кои едното потешко, се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера во Велес.

Според информациите на МВР, вчера ВО 11.20 часот на крстосницата од улицата АСНОМ и улицата Андон Шурков во Велес дошло до судир помеѓу „фолксваген поло“ со велешки регистарски ознаки, управувано од С.А. (22) од Градско, и „фиат стило“ со велешки регистарски ознаки, управувано од А.Т. (30) од Велес.

Од судирот тешки телесни повреди добил сопатникот во возилото „фолксваген поло“, Ѓ.Д. (23) од Градско, а телесни повреди добил возачот А.Т. и сопатничката А.Т. (35) од истото возило. Тие биле пренесени во Општата болница во Велес за укажување лекарска помош. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Велес.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видео) Пратениците го ратификуваа договорот со Грција

Со 69 гласа „за“, без против и воздржани, пратениците во македонското Собрание го ратификуваа договорот за името со Грција. На...

Македонија5 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ ќе бара мислење од Венециската комисија за договорот со Грција

Венециската комисија ќе треба да се изјасни за договорот со Грција по барање на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, најави пратеникот Драган Данев....

Економија6 часа

(Видео) Протест пред судот во Велес за поддршка на планот за „Фени“

Шеесетина вработени од „Фени“ претпладнево дојдоа пред судот во Велес за да му дадат поддршка на планот за реорганизација на...

Македонија6 часа

(Видео) Груби: Денес се раѓа ново сонце на слободата

Денес се раѓа ново сонце на слободата и исполнување на сонот на Македонија за Европската Унија, рече пратеникот од ДУИ,...

Македонија6 часа

(Видео) Заев: Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името

Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање на седницата на која пратениците...

Македонија7 часа

Иванов до Заев: Поведи постапка за импичмент, мојот став за договорот со Грција е конечен

Претседателот Ѓорге Иванов го повика премиерот Зоран Заев да поведе постапка за импичмент. Во соопштението испратено од кабинетот на претседателот,...

Македонија9 часа

Груевски: Ваков договор не можев да прифатам оти Грција немала вакви барања

По изјавата на премиерот Зоран Заев дека не е првпат Македонија да прифати ерга омнес и дека тоа го направила...

Свет9 часа

САД се повлекуваат од Советот за човекови права на Обединетите нации

САД се повлекуваат од Советот за човекови права на Обединетите нации. Државниот секретар Мајк Помпео и американскиот амбасадор во ОН, Ники...

Македонија9 часа

Ратификацијата на договорот со Грција на собраниска седница

Пратениците денеска се очекува да гласаат за ратификација на договорот со Грција за промена на името, откако предлог-законот вчера попладне...

Македонија1 ден

(Видео) Архитектите не сакаат да проектираат болница за 12 денари по квадрат, Филипче ги повикува на дискусија

Тендерот што го распиша Министерството за здравство на кој се бара идејно решение за нова градска болница на местото на...

Македонија1 ден

(Видео) Димитров: Сите ја сакаме татковината и сакаме да го зачуваме идентитетот

Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името e пред Комисијата за европски прашања, каде што расправата...

Македонија1 ден

Жителите на Тимјаник го намалиле отпорот за отворање мал групен дом во нивното село

Месното население во Тимјаник, една недела подоцна откако предизвика голем револт кај јавноста бидејќи протестира против отворањето мал групен дом...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ денес не се враќа на седница

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска нема да учествува во работата на Собранието заради, како што велат, кршење на Уставот и...

Македонија1 ден

(Видео) Делегација на демонстрантите бара средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Демонстрантите, кои во пресрет на седницата за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, започнаа протест пред Собранието...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите ги повикаа Мицкоски и пратениците да излезат од Собранието и да им се придружат

Помала група демонстранти се собраа пред зградата на парламентот поради закажаната седница, на чиј дневен ред е предлог-законот за ратификација...

Македонија1 ден

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Oд 109 гласа, со 69 „за“ и 40 „против“ Собранието ја усвои потребата договорот со Грција да биде ратификуван по...

Македонија1 ден

(Видео) „Предавник“, извикуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ до Димитров

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во собраниската сала пред пратениците образложи зошто договорот со Грција треба да биде донесен...

Македонија1 ден

(Видео) Демонстрантите пред Собранието бараат оставка од Владата, а не ратификација на договорот за името

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на РМ поради закажаната седница, на чиј дневен ред е...

Македонија1 ден

Со почеток на расправата за договорот со Грција, почнуваат и протести пред Собранието

Договорот за промена на името, со кој се решава спорот меѓу Македонија и Грција, денес ќе биде ставен во процедура...

Македонија2 дена

(Видео) Солза Грчева: Народот е доведен до ѕид од една предавничка тајфа

Нашиот глас ќе стигне до секој. Синоќа се случи нешто што неверував дека во мојата земја ќе биде.30 шок бомби...

Досие