Контакт

Топ

Три деца изгореа во пожар во Велес

Објавено пред

Три деца во возраст од една, две и пет години изгореа во пожар во нивниот дом во Велес.

Куќата се наоѓа во шума на непристапен терен, а според првичните информации пожарот го пријавиле соседите кои живееле на околу 100 метри од куќата.

Се уште не се познати причините за избувнувањето на огнот.

Македонија

Манчевски бара оставки од сите роднини на функционери од опозицијата

Објавено пред

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски,  побара да се повлечат од работните места сите роднини на функционери, не само од власта туку и од опозицијата.

Тој на денешната прес-конференција рече дека со години алармирале за непотизам додека СДСМ бил во опозиција, но тогаш јавноста не била информирана како сега.

На прашање зошто сега се бараат откази откако изби скандалот со вработувањата, а СДСМ е на власт две години, тој повтори дека овие теми ги отвориле и кога биле во опозиција.

Во однос на анализата што се прави за начинот на вработувањата и дали имало непотизам и судир на интереси, министерот рече дека извешаите ќе ги доставеле до антикорупциска.

Во иднина Манчевски посочи дека ќе се менува начинот на кој се бираат луѓе во јавната служба. Проблемот, според него, е во раководната служба и со новите законски решенија кои се во подготовка ќе се консултираат експерти, невладини организации и сл.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Пратениците ќе расправаат за интерпелацијата за Спасовски

Објавено пред

Собранието треба да се ја продолжи 86. седница на која на дневен ред е интерпелацијата на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, поднесена од опозицијата.

Покрај интерпелацијата на министерот Спасовски, пратениците ќе расправаат и за неколку предлог-законски решенија од кои дел се во прво читање, а дел треба да се донесат по скратена постапка.

Во интерпелацијата, опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност од Спасовски за несовесно, нестручно и селективно работење. Непрофесионалното работење на МВР, според партијата, довело до зголемување на корупцијата, скандали и афери. Исто така за бегството на експремиерот Никола Груевски се уште нема ниту збор.

Ова е втора интерпелација за министер поднесена од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Претходно беше побарана одговорност од министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Прикажи повеќе...

Свет

Силна зимска бура завеа со снег и дожд низ 39 американски држави

Објавено пред

Силната зимска бура што провеа во САД вчера завеа во снег и во обилни дождови дури 39 американски држави на  Средниот Запад, Средниот Атлантик и Јужна Нова Англија, територија на која живеат повеќе од 200 милиони луѓе, пренесува „Спутник“.

Националната метеоролошка служба предупреди во вторникот дека голема зимска бура ќе ги зафати локациите од горниот дел на Средниот Запад до Источниот Брег и дека значителни количества влага ќе се рашират северно и источно од Мексиканскиот Залив.

Невремето од северна Минесота преку Мисури и Источниот и Средноатлантскиот Регион може да донесе дури шест инчи снег. Во Њу Џерси, гувернерот Фил Марфи прогласи вонредна состојба во средата, а гувернерот на Пенсилванија, Том Волф, исто така, ги советуваше жителите да останат дома во средата.

Метеоролошката служба предупреди дека патувањето ќе биде многу тешко низ делови од Вирџинија и Вашингтон оваа недела и дека комбинацијата од снег, лапавица и град може да резултира со изолирани прекини на електричната енергија во мрежата.

Федералните канцеларии беа затворени во средата во Вашингтон, а затворени беа и училиштата во поголемите градови од Минеаполис до Канзас Сити и источно во Филаделфија и главниот град. До средата попладне во САД беа откажани околу 2.600 лета, а повеќе од 2.000 биле одложени, покажува FlightAware.

Според weather.com, Омаха, Небраска и Сијукс Фолс, Јужна Дакота, до вчера веќе имало пет сантиметри снег, а мразот во округот Бун, Арканзас, остави без електрична енергија повеќе од 2.000 домаќинства.

Алабама, Мисисипи, Луизијана, Тенеси и Кентаки, исто така, се подготвуваат за обилните дождови во услови на предупредувања за поплави и вонредна состојба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Манчевски бара оставки од сите роднини на функционери од опозицијата

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски,  побара да се повлечат од работните места сите роднини на функционери, не...

Македонија2 часа

Пратениците ќе расправаат за интерпелацијата за Спасовски

Собранието треба да се ја продолжи 86. седница на која на дневен ред е интерпелацијата на министерот за внатрешни работи,...

Свет3 часа

Силна зимска бура завеа со снег и дожд низ 39 американски држави

Силната зимска бура што провеа во САД вчера завеа во снег и во обилни дождови дури 39 американски држави на ...

Крвав четврток12 часа

Притвор за Јанакиески и Ристовски, за Груевски нова екстрадиција

Судијата на претходна постапка по барање на Јавното обвинителство им одреди мрека пртивор од 30 дена на поранешните министри Миле...

Македонија14 часа

(Видео) Мицкоски: „Апси Заев, можеш да нарачуваш и убиства, но нема да ти се исплашиме“

По информациите за вечерашното приведување на тројцата функционери на ВМРО-ДПМНЕ – Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, вечерва прес-конференција...

Крвав четврток14 часа

Русковска: Бараме притвор за Јанакиески и Ристовски поради опасност од бегство

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал при ЈО, Вилма Русковска, изјави дека распитот на осомничените ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски...

Крвав четврток16 часа

Вељаноски: Не чувствувам вина за упадот во Собранието

Поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, штотуку излезе од Основниот суд Скопје 1, каде што беше повикан на распит за...

Македонија18 часа

Трамп со писмо до Заев: Ви честитам за лидерството, обезбедивте просперитетна иднина за Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска прими писмо од американскиот претседател, Доналд Трамп, во кое тој нагласува дека Северна Македонија е голем...

Македонија18 часа

Зелената градина на ГТЦ му се наметнува исто како и барокот, архитектите разочарани

Зелената градина за покривот на Градскиот трговски центар ги разочара архитектите како стручна јавност, а незадоволни се и скопјани, кои...

Македонија19 часа

Половина милион евра исплатени лани за патни трошоци на пратениците

Над 525 илјади евра биле исплатени за патни трошоци на пратениците во Собранието минатата година, покажува анализата на „Макфакс“ од...

Македонија20 часа

Заев потврди, Села му се налутил поради одземените ингеренции на Таравари

Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања потврди дека Зијадин Села не дошол на денешната средба за консензуален претседателски кандидат поради...

Македонија21 час

Бектеши не чувствува морална одговорност за вработувањето на сестра му во МЕПСО

Министерот за економија, Крешник Бектеши, изјави дека не чувствува морална одговорност за вработувањето на неговата сестра во МЕПСО. Тој вели...

Топ22 часа

Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше...

Македонија22 часа

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили иако пред два месеца само...

Топ22 часа

Дедото на Кирацовски ќе се повлече од работното место

Таткото на сопругата на пратеникот Александар Кирацовски, Борис Поповски, ќе се повлече од работното место, објави на „Фејсбук“ Кирацовски. Тој...

Македонија23 часа

Заев и Димитров нема да одговараат за велепредавство

Скопското обвинитeлство ја отфрли кривичната пријава на Светскиот македонски конгрес поднесена против премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Сопругата на директорот на ЕЛЕМ вработена како шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај...

Македонија1 ден

Две бомби од Првата светска војна пронајдени во Битола

Вчера на булеварот 1 Мај во Битола, во близина на местото викано Црн Мост при изведување на градежни работи при...

Регион1 ден

Непознат маж му се заканувал на Мицотакис со бомба

Лидерот на опозициската Нова демократија во Грција, Киријакос Мицотакис, пријавил синоќа закана со бомба која ја добил додека сè уште...

Македонија1 ден

Бугарија го ратификуваше протоколот за НАТО

Со 140 гласа „за“, бугарскиот парламент го ратификуваше протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, објави бугарската новинска агенција...

Досие