Контакт

Топ

Тројца албански државјани по налог на директор од Струга бесправно исекле 1.147 кубни метри дрва

Објавено пред

Полицијата поднесе кривична пријава против С.М.(48) од струшкото село Мислодежда поради сомнение за сторено кривично дело пустошење шуми и против албанските државјани В.Л.(35), Б.Т.(35), и А.Т.(26) поради сомнение за сторени кривични дела пустошење шуми и кражба.

Како што информираат од МВР, пријавениот С.М., во својство на директор на правно лице од Струга, неовластено ги ангажирал албанските државјани за сеча на дрва за која немал одобрение од надлежен орган.

Тие биле затекнати при нелегална сеча во шумски појас во атарот на селото Песочан, општина Дебарца, по што биле приведени од страна на полициски службеници.

По преземени мерки, било констатирано дека од почетокот на оваа година бесправно исекле 1.147 метри кубни буково, дабово и индустриско дрво.

Со тоа, на Јавното претпријатие „Национални шуми“ и на Шумското стопанство „Галичица“- Охрид им предизвикале материјална штета од околу два милиона денари.

Македонија

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Објавено пред

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските новински агенции.

Покрај нашата држава, Европската комисија предложи додавање и на Србија, Албанија, САД, Хонг Конг, Тајван, Макао, Саудиска Арабија и Либан на списокот со земји безбедни за патување.

На состанокот утрово во Брисел амбасадорите на земјите членки го поддржале ставот дека во овие земји има „задоволителна епидемиолошка состојба“, што им овозможува на нивните граѓани да патуваат во земјите членки, без ограничувања, пишуваат агенциите

Оваа проширена листа треба официјално да стапи во сила в петок, 18 јуни, пренесуваат медиумите.

Тие потсетуваат дека од 1 јули минатата година, поради избувнувањето на пандемијата на Ковид-19, ЕУ воведе список на таканаречените безбедни трети земји, на кои границите на ЕУ ќе останат отворени.

Досега на списокот се најдоа осум земји: Австралија, Израел, Јапонија, Нов Зеланд, Руанда, Сингапур, Јужна Кореја и Тајланд.

Списокот се заснова врз голем број епидемиолошки критериуми вклучувајќи го и степенот на вакцинација, а со најновото ажурирање вклучува 15 земји.

Прикажи повеќе...

Свет

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Објавено пред

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешни работи, Жозеп Борел.

„Ние истовремено мора да одбиеме, да се воздржиме и да соработуваме“, рече Борел за време на говорот во аналитичкиот центар на германскиот Маршалов фонд во Брисел.

Борел ја подготви таа стратегија за самитот на ЕУ во Брисел, што ќе се одржи на 24 и 25 јуни, а деталљно ќе биде претставена денеска на прес-конференција во Брисел пред почетокот на руско-американскиот самит во Женева.

За време на своето обраќање, тој не спомена дека пристапот што го предложи е практично копија на двојниот пристап кон Русија што НАТО го применува од 2014 година, а се состои од истовремена воздржаност и дијалог, пренесуваат руските агенции.

„Ние мора да ги отфрлиме обидите на Русија да се меша во нашите демократски процеси, да ги ограничиме нејзиното влијание и дезинформациите, истовремено продолжувајќи го дијалогот на теми од заеднички интерес. Примерите вклучуваат иранска нуклеарна програма, блискоисточен проблем и енергетска безбедност“, објасни Борел.

Заменик-шефот на Европската комисија, Маргаритис Схинас, вчера во Брисел изјави дека ЕК разговарала за предлозите на Борел. Откога тој ќе ги претстави пред пошироката јавност, министрите за надворешни работи на ЕУ ќе ги разгледаат на 21 јуни и тие, конечно, треба да бидат одобрени од самитот на ЕУ на 24 и 25 јуни.

Прикажи повеќе...

Регион

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Објавено пред

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските објекти, продавниците за малопродажба, спортските настани и матурските прослави.

Од денеска сите продавници за малопродажба ќе може да работат без ограничувања, угостителските објекти ќе може да работат на отворено без забрани, а во затворени простории до еден часот по полноќ и дозволена е музика.

Исто така, дозволено е присуство на публика на стадионите и сите спортски настани. Капацитетот на отворените објекти е до 50 проценти, а во затворен простор до 30 проценти.

Дозволени се матурски прослави, со максимум 500 луѓе во затворено. Од денеска дозволени се екскурзии.

Мерката за носење маски во затворен простор остана во сила.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет2 часа

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион3 часа

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија3 часа

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет4 часа

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија4 часа

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Свет5 часа

(Видео) Израел бомбардира позиции на Хамас, прекршено примирјето во Појасот Газа

Израел синоќа ги бомбардира позициите на Хамас, со тоа беше прекршено примирјето во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. Израелската страна...

Топ19 часа

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија21 час

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија23 часа

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија1 ден

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет1 ден

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија1 ден

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија1 ден

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет1 ден

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија1 ден

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет1 ден

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет1 ден

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет1 ден

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската Унија денеска ја осуди процената на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија2 дена

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Досие