Контакт

Топ

(Видео) Уапсени дилери од Аеродром кои во викендица во Морани имале лабораторија за производство на марихуана

Објавено пред

Поради сомнение дека извршиле кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“, скопската полиција поднесе кривични пријави против С.К. (25) и Г.К. (28).

Како што информираат од МВР, пријавените во текот на годинава нелегално набавиле и вградиле систем–лабораторија за одгледување и производство на канабис, од кој преку процес на сушење, дробење и ситнење на врвните делови се добива дрогата марихуана и истата ја пакувале за понатамошно препродавање на зависници на подрачјето на Скопје.

При претресите, кај пријавените пронајдени биле 6,4 килограми марихуана и 203 саксии со стебла од растението канабис.

Според податоците од МВР, на 25 месецов по претходно добиени сознанија дека пријавените, инаку регистрирани сторители и на други кривични дела, се занимаваат со производство и продажба на марихуана била издадена судска наредба за претрес во домот на С.К. во скопската населба Аеродром. При спроведениот претрес, на самото место бил пронајден и второпријавениот, а покрај тоа полицијата пронашла и одзела една паковка со марихуана, еден пластичен сад со засадени три садници од растението канабис, картонска кутија во која имало девет палети за производство на садници, осум прскалки, два рефлектори и други предмети.

Поради сомнение дека С.К. за своите активности ги користел и заедничките простории во подрумскиот дел, полициски претрес бил направен и во тој дел, при што пронајдена била торба во која имало пет поголеми пресувани пакувања со марихуана, најлонска ќеса со поголемо пресувано пакување со марихуана и уште една најлонска ќеса со три пакувања со марихуана.

Со судска наредба претрес бил извршен и во викендичката во сопственост на таткото на С.К, лоцирана во село Морани во Скопје, која извесно време ја користел синот. При претресот, во викендичката биле пронајдени 202 саксии со засадени растенија канабис со различна висина, 5 пластични туби со течност, како и инсталиран систем, односно лабораторија за одгледување на наркотична дрога – два дигитални апарати (мерачи), пумпа за прскање, прима клима, 20 електрични трафа за лампи, три тајмери, две ламби со лед диоди, ролна – фолија, метален вентилатор, алуминиумско растегливо црево и два пластични сада со капак. С.К. и Г.К. биле лишени од слобода и пренесени во полициската станица Гази Баба.

Регион

Без гушкање и бакнување, дозволен само бакнеж на младенците: Хрватска воведува нови правила за свадби

Објавено пред

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе бидат препораките.

„Ќе дадеме нови препораки за организирање на свадби, собири во угостителски објекти, кетеринг, хотели и сл. Малку ќе ги заостриме мерките, тоа е. ќе мора по име да ги водиме присутните гости, нивниот мобилен број. Ќе побараме од организаторите да спречат гушкање и бакнување, што е многу тешко на свадби, тоа ми е сосема јасно. На младоженецот ќе му биде дозволено да ја бакне невестата. Угостителството ќе им бидат дадени упатства да не ја служат храната на овали, туку индивидуално. Никогаш не зборувавме за забраната, туку за ограничувањето на бројот, но тој останува ист во моментот. И за танцот ќе дадеме неколку препораки. Ние не би го препорачале вовчето. Луѓето потоа брзо дишат и во исто време создаваат капки што можат да се пренесат“, рече тој.

Тој исто така откри дали би отишол на свадба во овој момент.

„Лично, во овој момент не би одел на свадба, освен на некој што ми е многу близок, на пример мојата ќерка или брат“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Објавено пред

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, 137 дена откако бил примен првиот пациент. Овој град кој се наоѓа во Ломбардија беше еден од најпогодените од пандемијата.

Веста ја објавија докторите кои со победнички аплауз влегле во болницата по што следувал едноминутен молк во чест на починатите од Ковид-19.

„Победата дојде“, рече Лука Лорини, директор на одделот за итни случаи во болницата.

Марија Беатрис Стаси, генерален директор на болницата, ја опиша глетката на одделот како момент на голема емоција.

„Денес конечно ги гледаме нашите лекари и медицински сестри облечени во нивните вообичаени униформи“, рекла таа за весникот „Ла стампа“.

Одделот за интензивна нега во оваа болница беше на првата линија во борбата со коронавирусот, справувајќи се со илјадници смртни случаи. Болничките капацитети беа преполни во екот на кризата.

Во Бергамо од вирусот починаа близу 6.000 лица.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Објавено пред

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград.

Порталот објави дека новинарката Милица Божиновиќ била удрена со пендрек по прстите по што ѝ паднал телефонот од рацете, а на другата новинарка, Наташа Латковиќ, ѝ била фрлена новинарската легитимација.

Како што објави „Нова.рс“, и двете ѝ се легитимирале на полицијата.

„Јас сум новинарка, зошто ме удирате, јас сум новинарка“, се слуша Божиновиќ на видеото.

„Ова е катастрофа. Не ги интересираше дека сме новинарки. Ме удри со пендрекот по прстите двапати. Почнав да се тресам“, рекла Милица.

„Нова.рс“ објави дека бил нападнат уште еден новинар. Исто така, порталот објави дека Божиновиќ и на вчерашниот протест била удрена со пендрек додека известувала од терен.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Без гушкање и бакнување, дозволен само бакнеж на младенците: Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет2 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, 137 дена откако...

Регион2 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ2 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија3 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион4 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија5 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион5 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија5 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион15 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион16 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион17 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет19 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион21 час

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија22 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија22 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион1 ден

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион1 ден

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион1 ден

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Досие