Контакт

Топ

Уапсен малолетник од Скопје, нападнал 79-годишна жена и ја ограбил

Објавено пред

Полицијата привела малолетник од Скопје кој се сомничи за разбојништво и напад врз постаро лице.

Имено, вчера полициски службеници од Полициската станица Центар привеле малолетник од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело по член 237 од Кривичниот законик.

Според полицијата, околу 12:30 часот кај Зелено пазарче тој физички ја нападнал Ј.С.(79) од Скопје и ѝ одзел пари.

Набргу потоа, тој бил пронајден и приведен во полициска станица.
По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава, најавија надлежните.

Свет

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Објавено пред

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем во светот, пренесуваат агенциите.

„Американската воена моќ треба да биде нашата последна опција, а не да се користи како одговор на секој проблем што го гледаме во светот“, рече Бајден во обраќањето на 76-та сесија на Генералното собрание на Обединетите Нации.

Тој нагласи дека Соединетите Американски Држави и партнерите мора да работат заедно како никогаш досега поради закани по безбедноста, просперитетот и слободата.

Додаде дека САД не сакаат проблеми и нова Студена војна.

„Не сакаме нова Студена војна или свет поделен на ригидни блокови. Повторувам уште еднаш, не се стремиме кон тоа“, рече американскиот претседател.

Нагласи дека ќе го одржи ветувањето за Иран и нуклеарното оружје и додаде дека ќе продолжи со дипломатските напори за враќање на нуклеарниот договор.

Тој се осврна и на израелско-палестинското прашање, велејќи дека поддржува решение за две држави, велејќи дека тоа е најдобриот начин да се обезбеди иднината на Израел како еврејска демократија и одржлива и суверена палестинска држава.

На крајот, Бајден ги повика светските лидери да изградат подобра иднина.

„Јас и вие имаме волја и капацитет да го направиме тоа подобро“, рече Бајден во своето обраќање.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Објавено пред

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптираше во неделата, исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздух и слевајќи се кон Атлантскиот Океан.

Ова според вулканолозите е прва вулканска ерупција во последните 50 години на тој архипелаг западно од Африка.

„Канарските острови се безбедни и може да се посетат, а ерупцијата на вулканот таму создава прекрасно шоу“, изјави вчера шпанската министерка за туризам Марија Рејес Марото.

Неколку часа потоа беа евакуирани пет илјади луѓе поради ерупцијата на вулканот.

„Островот е отворен“, изјави Марото, нарекувајќи ја ерупцијата „прекрасно шоу“.
Нема ограничувања за патување на островот. Всушност, ние споделуваме информации со туристите за да знаеме дека можат да уживаат во нешто невообичаено, да го видат со свои очи“, рече таа.

Подоцна околу 360 туристи беа евакуирани од летувалиштето во Ла Палма и беа однесени на блискиот остров Тенерифе, изјави портпаролот на бродската компанија Фред Олсен.

Уште 180 туристи би можеле да бидат евакуирани подоцна во текот на денот, додаде тој.

Регионалниот лидер Виктор Торес рече дека лавата од вулканот ќе стигне до морето во 20 часот по локално време, додавајќи дека вулканот ќе биде активен уште неколку дена. Досега се евакуирани илјадници луѓе, а лавата буквално проголта неколку куќи.

Прикажи повеќе...

Регион

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Објавено пред

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово и повика на смирување на тензиите.

„Ги известив шефовите на мисиите на ЕУ за ситуацијата на северот на Косово. Загрижен сум и повикувам на итна смиреност“, напиша Лајчак на „Твитер“.

За Лајчак, според напишаното, важно е да се намалат тензиите, да се врати мирната атмосфера и да се дозволи слобода на движење.

Тој е во посета на Белград, од каде што вели дека разговарал за ситуацијата на северот на Косово и со амбасадорите на ЕУ.

„Подготвени сме да посредуваме во разговорите за сите отворени прашања во дијалогот меѓу Белград и Приштина“, вели тој.

Инаку, од вчера на два гранични премина на северот на Косово, Јариње и Брњак, беа распоредени припадници на Специјалната единица на косовската полиција.

Граѓаните од северно Косово се собраа на граничните премини за да изразат незадоволство од воведувањето реципрочни мерки за регистарските таблички.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет22 минути

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптираше во неделата, исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздух и...

Регион38 минути

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија2 часа

Стоев кон Вархељи: Бугарија е конзистентна, Северна Македонија да покаже политичка волја за надминување на разликите

Бугарија ја задржува својата позиција за европска интеграција на Република Северна Македонија, која произлегува од декларацијата на Националното собрание од...

Македонија3 часа

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија3 часа

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион5 часа

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија5 часа

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија8 часа

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија8 часа

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет9 часа

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион9 часа

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет10 часа

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија10 часа

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет21 час

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет22 часа

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион23 часа

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија1 ден

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија1 ден

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија1 ден

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Досие