Контакт

Топ

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Објавено пред

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени локации во градот, а сторителот е фатен, јавува „А1он“.

„Околу полноќ голем број граѓани се јавија да пријават дека има запалени возила. Интервениравме на запалено возило на улицата Иво Рибар Лола и во станбениот комплекс Блок 70. По кратка интервенција, пожарите се локализирани и изгаснати“, изјави Ука Алити, командант на Тетовската територијална противпожарна единица. Увид на местата на опожарените возила изврши тетовската полиција.

„На улица Ленин во врска со кривично дело предизвикување општа опасност од слобода е лишено лицето К. О. (43) од Тетово. Тоа е задржано во полициска станица за натамошна постапка“, велат од МВР.

Македонија

(Видео) Пендаровски го пречека словенечкиот претседател Борут Пахор

Објавено пред

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“, претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, со што започна неговата официјална дводневна посета на Република Северна Македонија.

Во рамки на посетата, покрај тет-а-тет средбата меѓу претседателот Пендаровски и претседателот Пахор, се одржува и пленарен состанок на македонската и словенечката официјална делегација, како и заедничка прес конференција.

Двајцата претседатели ќе положат венци на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас.

Во фокусот на разговорите на двајцата претседатели се пријателските односи меѓу Северна Македонија и Словенија, справувањето со последиците од пандемијата на Ковид-19 и регионалните прашања.

Претседателот Пахор за време на посетата е придружуван од Здравко Почивалшек, заменик претседател на Владата и министер за економски развој и технологија, како и од Матеј Тонин, заменик претседател на Владата и министер за одбрана на Република Словенија.

Прикажи повеќе...

Свет

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Објавено пред

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот на Германија со корона-кризата.

„За да се надмине ситуацијата, треба да промениме некои работи во наредните месеци. Пандемијата всушност ќе почне сега. И во Германија”, рече Дростен, додавајќи дека коронавирусот не е научен феномен, туку природна катастрофа.

Минхен од вчера значително ги заостри мерките против коронавирусот. Само пет лица или членови на две домаќинства имаат дозвола да се собираат во угостителски објекти и јавни простории.

Приватни прослави во затворен простор се дозволени за 25 гости, и до 50 на отворено.

На некои јавни површини во Минхен исто така е задолжително да се носат заштитни маски, а тоа се главно популарни места за собирање во главниот град на Баварија – Мариенплац, Сендлинген Штрасе и слични локации.

Построгите мерки би требало да траат седум дена.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Објавено пред

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што резултатот од претседателските избори не е „познат однапред“ и им порача на собраните дека плановите на Бајден се опасни за американската економија.

„Ако сакате да ја спасите Америка, мора да гласате“, им рече тој на илјадниците приврзаници собрани на аеродромот Jексонвил на Флорида.

Тој тврди дека Бајден е премногу левичар за Американците и предупреди дека демократските планови за борба против коронавирусот ќе ја загрозат економијата.

Критичарите велат дека Трамп не открил национална стратегија за борба против коронавирусот, кој уби повеќе од 200.000 луѓе во САД, најмногу во светот. Трамп тврди дека вакцината ќе биде достапна наскоро и брзо ги укина ограничувањата по карантинот во пролетта, што предизвика нагло зголемување на стапката на невработеност.

„Планот на Бајден ќе ја уништи Флорида“, рече Трамп. „Мојот план ќе го уништи вирусот“, додаде тој.

Претходно во Шарлот, Северна Каролина, тој потпиша две извршни уредби, вклучително и онаа што се обидува да обезбеди граѓаните со претходно постоечки здравствени проблеми да го задржат осигурувањето.

Администрацијата на Трамп сака да го укине т.н. „Обамакер“ кој, меѓу другото, воведе дека луѓето со постојни здравствени проблеми не плаќаат за поскапа полиса за здравствено осигурување.
Американците, како што покажуваат националните анкети, повеќе му веруваат на Бајден отколку на Трамп во однос на здравствената заштита, наспроти економијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

(Видео) Пендаровски го пречека словенечкиот претседател Борут Пахор

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“, претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Свет46 минути

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет49 минути

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет54 минути

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија57 минути

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион1 час

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет15 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ16 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа17 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија18 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија19 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет20 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија21 час

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија21 час

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија22 часа

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Свет22 часа

(Видео) Насилни протести во САД поради случајот со Бреона Тејлор, ранети се двајца полицајци

Двајца полицајци од Луисвил, во американската држава Кентаки, беа застрелани во средата вечерта во центарот на тој град среде масовни...

Регион24 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ24 часа

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Македонија24 часа

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија24 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Досие