Контакт

Црна хроника

Украдени две црковни ѕвона тешки 140 кг

Објавено пред

 

Изминатиот викенд, непознат сторител, од црквата во кочанското село Пантелеј украл две црковни ѕвона, тешки по 70 килограми, соопшти полицијата.

Во понеделник во полицијата во Кочани било пријавено дека на 20/21.01.2017 година во село Пантелеј, кочанско, непознат сторител извршил кражба во манастирот „Св.Пантелејмон“.

Сторителот влегол внатре и одзел две црковни ѕвона, изработени од месинг, од по 70кг.
Полицијата од Кочани презема мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот./крај/со/бб

Црна хроника

Сообраќајна несреќа на автопатот Гевгелија-Скопје

Објавено пред

На автопатот Гевгелија-Скопје доцна вечерва се случи сообраќајна несреќа.

Како што соопштија од Авто мото-сојузот на Македонија, поради сообраќајната несреќа на автопатот Гевгелија-Скопје, поточно по наплатна рампа Градско, сообраќајот се одвива со наизменично пропуштање на возилата.

Во несреќата нема повредени.

Претходно, од АМСМ посочија дека сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози и возачите треба да возат со приспособена брзина на движење, да ја почитуваат поставената сообраќајна сигнализација и внимателно да управуваат со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде што се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. На осојничавите места коловозите се наместа влажни, па поради ниските температури, карактеристични за вечерните и утринските часови, постои можност и од појава на голомразица.

Од Авто мото-сојузот исто така потестуваат и дека од 15 ноември стапи во сила законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2019 година.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Казнети 68 возачи бидејќи возеле пребрзо

Објавено пред

Во текот на изминатиoт ден на подрачјето на Секторот за внатрешни работи – Скопје се случиле шест сообраќајни незгоди од кои три со телесни повреди и три со материјална штета. При сообраќајните незгоди четири лица се здобиле со лесни телесни повреди.

68 возачи се санкционирани бидејќи се движеле со поголема брзина од дозволената. Исто така, исклучени се и 10 возачи бидејќи шест го управувале возилото пред да се стекнат со право за управување моторно возило, тројца биле возачи почетници и еден го управувал возилото под дејство на алкохол. Три возила се исклучени од сообраќај бидејќи биле нерегистрирани. Санкционирани се седум возачи кои поминале крстосница на црвено светло, двајца не дале првенство на минување на пешаци, 12 не поседувале зимска опрема во возилата, еден не користел сигурносен појас и девет користеле мобилен телефон додека го управувале возилото. Во текот на изминатиот ден издадени се 101 мандатни платни налози, додека исто така 70 возила се подигнати со „пајак”.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Куче скитник нападнало 36-годишен скопјанец

Објавено пред

Куче скитник нападнало 36-годишен скопјанец. Како што информира полицијата, вчера, во 17:40 часот, во Полициската станица Аеродром, Д.М.(36) од Скопје пријавил дека претходниот ден околу 18:30 часот на булевар Видое Смилески – Бато бил каснат од куче скитник во пределот на левата потколеница.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа10 часа

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур,...

Македонија13 часа

Обвинение за скопјанец што му нанел телесни повреди на својот татко

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство достави обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело телесна повреда од...

Европа14 часа

Кнајсл: Мирот не се постигнува со формирање војска

Министерката за надворешни работи на Австрија, земјата што претседава со ЕУ, Карин Кнајсл, оцени дека денешната одлука за трансформација на...

Македонија14 часа

(Видео) Дебата: Невладините се судрија со власта – „План има, пари нема, помина и оваа зима во чад и задушување“

Во дебатната емисија на „Макфакс“, на која се говореше за проблемот со аерозагадувањето, претставници на невладиниот сектор се судрија со...

Македонија16 часа

Амнестијата ќе донесе и помали затворски казни, дали ќе се менува обвинението?

Кој сè ќе може да побара амнестија од учесниците во настаните на 27 април, најверојатно, ќе биде познато в понеделник,...

Македонија16 часа

(Видео) Јанакиевски: Животните што се хранат од медицинскиот отпад од македонските депонии се поголема закана од фабриката за преработка

По реакциите во врска со највата за изградба на фабрика за преработка на медицински отпад  на земјиштето во дворот на...

Крвав четврток16 часа

Пепиќ: Се колнам во своите чест и вера дека не го удрив Села

Покрај разговорите од одземените телефони на пратениците Јохан Тарчуловски и Љубен Арнаудов на денешното рочиште за крвавиот четврток беше презентирана...

Крвав четврток17 часа

Тарчуловски до Мицкоски по апсењата за 27 април: Не е фер да се враќаме во Собрание додека не ги пуштат луѓето од притвор

Во една од вибер-комуникациите помеѓу актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и обвинетиот пратеник Јохан Тарчуловски, кои јавното обвинителство денеска...

Крвав четврток17 часа

Василевски пред 27 април: Подобро е во Собрание да одиме без вратоврски, да не ни пречат

На денешното рочиште за крвавиот четврток беа презентирани докази од дополнителната листа на обвинителството. Помеѓу доказите беше и вибер-комуникација помеѓу...

Регион17 часа

Злосторство во Босна: Татко си ги заклал децата, по што се самоубил

Ужасна трагедија ги вознемири жителите на Босна и Херцеговина, откако медиумите објавија дека татко ги заклал своите три деца, по...

Крвав четврток18 часа

(Видео) Снимателите денеска куртулија од дополнителни проверки поради снимање на обвинителките

Снимателите кои направија снимки од денешното рочиште за крвавиот четврток, за разлика од вчера, не беа изложени на дополнителни проверки...

Топ19 часа

70-годишен неподвижен маж настрада во пожар во Сопиште

70-годишен неподвижен маж настрада во пожар во Сопиште. Како што информира полицијата, вчера, во 20:20 часот на улица 1 во...

Регион20 часа

Парламентот ги усвои законите – Косово доби војска

Косовскиот парламент ги усвои законите кои овозможуваат трансформација на Косовските безбедносни сили во Вооружени сили на Косово. Во Парламентот влегле...

Македонија21 час

Одложено рочиштето за смртта на Никола Саздовски

Се одложи рочиштето за смртта на Никола Саздовски – Саздо, поради оправдано отсуство на еден поротник. Имал смртен случај. На...

Регион22 часа

(Видео) Пронајдени 15 килограми експлозив на автопатот Косовска Митровица – Приштина

Косовската полиција пронашла 15 килограми експлозив на Газиместан, пишува приштискиот весник „Коха“ повикувајќи се на портпаролот на полицијата во Пришина,...

Свет22 часа

Сенатот едногласен: Убиството на Кашоги го наредил принцот

Сенатот на САД едногласно ја усвои резолуцијата во која саудискиот принц Мохамед бин Салман е посочен како одговорен за убиството...

Европа22 часа

Три жени избодени во Нирнберг

Три жени се избодени со нож во одделни напади во Нирнберг, а германската полиција во моментов испитува дали овие инциденти...

Свет22 часа

Трамп и Путин нема да се сретнат ако Русија не ги врати запленетите украински бродови

Средбата на американскиот претседател, Доналд Трамп, и рускиот шеф на државата, Владимир Путин, нема да се оствари сè додека Русија...

Македонија23 часа

Возете внимателно, снег врне во Гостивар, Маврово, Стража, Кичево…

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани по претежно влажни коловози. Врнежи од снег со променлив интензитет има...

Европа23 часа

(Видео) Хаос во Будимпешта, се судрија полицијата и демонстрантите

Неколку илјади антивладини демонстранти синоќа се судрија со полицијата пред зградата на парламентот во Будимпешта. Полицијата употреби солзавец за да...

Досие