Контакт

Црна хроника

Уште седуммина од наркогрупата од Грчец се спогодија со обвинителството

Објавено пред

Jaвното обвинителство информира дека по спогодбите со седуммина припадници на групата за шверц на дрога, осомничени во предметот „Планина“, склучени се спогодби со уште седум лица од групата во Грчец.

Потсетување, станува збор за акцијата во која беа уапсено 21 лице, за кои потоа обвинителката Вилма Рускоска кажа дека биле продавачите на дрогата, а не и главните наркобосови.

Наркобосовите избегаа, а за акцијата обвинителката кажа дека била пробиена. Тие успеале со себе да ја понесат и дрогата, а во моментот на спроведување на акцијата, локациите каде што се чувала биле исчистени.

Новите седуммина од уапсените кои прифатиле да се спогодат биле запознаени со доказите со кои обвинителството располага и го признале извршувањето на кривичното дело за кое се товарат.

Врз основа на тоа се прогласени за виновни за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, информираат од Обвинителството.

„Со пресуда на обвинетите им е изречена казна затвор во која се пресметува и времето поминато во притвор, и тоа:
– на осомничениот С.С.(34) осудуван за други кривични дела, во траење од пет години;
– на осомничените Б.Љ.(39) и Ф.Љ. (33) осудувани за други кривични дела, во траење од по три години и шест месеци и
– на осомничените И.А. (19), С.Е. (21), Е.И. (24) и Ќ.Љ. (29) досега неосудувани, во траење од по три години“, се наведува во соопштението.

Во периодот од месец март 2020 година до месец март 2021 година, наркогрупата неовластено купувала кокаин, хероин и марихуана, а дрогата ја криеле на безбедни локации во селото Грчец.

Заради неовластена продажба организирале мрежа на препродавачи и посредници во која се опфатени и останатите осудени и осомничени лица.

Тие имале задача да воспоставуваат контакти со заинтересирани купувачи од Тетово, Гостивар, Скопје, Струмица и други градови.

Откако ќе ја договореле цената, количината и видот на наркотичната дрога, продавачите ги известувале босовите И.М. и Б.Љ. кои се недостапни на органите на прогонот, а кои им ја давале измерена и спакувана нарачката. Препродавачите добивале процент од постигнатата цена која се движела од 4-5.000 денари по грам за кокаин и од 12-15.000 денари за 100 грама марихуана.

Како предмети што се употребени за извршување и што потекнуваат од кривичното дело, се одземени: едно возило „ауди 3“, 17 мобилни телефони, 32 држачи за СИМ-картички, 13 СИМ-картички, едно пакување бела непозната материја, 6 мали полиетиленски пакувања со кокаин, 5 капсули бела боја и еден куршум.

Обвинетите што се спогодиле со обвинителството се упатени на издржување на изречената казна, а за останатите истражната постапка е во тек.​

Црна хроника

Тепачка меѓу две вработени во училиште во Чаир

Објавено пред

Вработена во основно училиште во Чаир во полиција пријавила дека била физички нападната од нејзина колешка.

Имено, вчера, во 12.45 часот, во СВР Скопје, М. Р. (35) од Скопје пријавила дека околу 11.40 часот во основно училиште на подрачјето на Чаир, каде што била вработена, по претходно недоразбирање, била физички нападната од нејзина колешка С. В..

Сочинет е записник за констатиран прекршок по член 12 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, информираа од МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Син си ја претепал својата мајка во Вевчани

Објавено пред

40-годишен жител од Вевчани се сомничи за физички напад врз неговата мајка, соопшти полицијата.

ОВР Струга поднесе кривична пријава против М. К. (40) од Вевчани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело телесна повреда при вршење семејно насилство.

Тој на 4.9.2021 година, во дворот од семејната куќа во Вевчани, физички ја нападнал својата мајка и ѝ нанел телесни повреди.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Тракторист излетал од патот, бил пуштен на домашно лекување, а наредниот ден повторно побарал помош и починал

Објавено пред

Тракторист од Светиниколско излетал од патот, од незгодата добил повреди за кои побарал лекарска помош во болницата во Свети Николе. Подоцна тој бил пуштен на домашно лекување, но утредента повторно побарал медицинска помош и набргу потоа и починал.

Според информации од полицијата, на 19.9.2021, во 17 часот, во СВР Штип било пријавено дека на локалниот пат за с. Горобинци, Светиниколско, трактор „имт 533“, управуван од М. В. (68) од с. Горобинци, излетал од патот.

Во незгодата М. В. добил повреди констатирани во Јавната здравствена установа „Свети Николе“ по што бил пуштен на домашно лекување.

На 20.9.2021, воб 5 часот, М. В. повторно отишол во ЈЗУ „Свети Николе“, од каде што со возило на итната медицинска помош бил пренесен во Клиничката болница Штип, каде што починал.

Извршен бил увид на местото на настанот од екипа од Полициската станица Свети Николе.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија4 часа

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет4 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет5 часа

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион5 часа

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија7 часа

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија7 часа

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион9 часа

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија10 часа

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија12 часа

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија13 часа

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет13 часа

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион14 часа

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет14 часа

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија14 часа

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет1 ден

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет1 ден

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион1 ден

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија1 ден

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија1 ден

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Досие