Контакт

Топ

Царинската управа поднесе пријава за избегнување на плаќање акциза од еден милион евра

Објавено пред

Царинската управа вчера поднесе кривична пријава против правно лице со седиште во Велес и против одговорното лице во правното лице со иницијали Б.А., поради основано сомневање дека е сторено кривично дело избегнување плаќање на акциза.

Станува збор за увезен тутун пуштен во промет без притоа да се плати акциза во вкупен износ од 64.613.703 денари или повеќе од еден милион евра.

Имено, се работи за два увоза на тутун во лист од типот „Вирџинија“ реализирани од страна на правното лице од Велес во октомври 2019 година, по што увезениот тутун наместо да се доработи е пуштен во промет на незаконски начин без да се плати акциза.

Во координација со Основното јавно обвинителство од Велес, инспекторите од одделението за истраги при Царинската управа извршија претреси на повеќе локации во Скопје и Велес заради обезбедување докази во врска со случајот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489, Куманово-60, Дебар-3, Штип-42, Прилеп-81, Тетово-36, Струга-36, Велес-36, Битола-37, Охрид-41, Кавадарци-37, Гостивар-42, Гевгелија-9, Струмица-30, Крива Паланка-13, Радовиш-4, Крушево-2, Кочани-10, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-5, Берово-3, Валандово-3, Виница-2, Делчево-7, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-10, Ресен-3, Неготино-18.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 1.242 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје-326, Куманово-111, Штип-36, Прилеп-69, Тетово-67, Струга-50, Велес-51, Битола-78, Охрид-55, Кавадарци-27, Гостивар-98, Гевгелија-15, Струмица-65, Радовиш-4, Крушево-3, Кочани-33, Пробиштип-5, Демир Хисар-13, Македонски Брод-3, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-7, Виница-14, Кратово-3, Свети Николе-10, Кичево-68, Ресен-12 и Неготино-14.

Починати се 29 лица, седум пациенти од Скопје (82, 67, 78 83, 70, 66 и 56), тројца од Куманово (63, 78 и 62), четири од Прилеп (73, 65, 76 и 59), еден пациент од Тетово (62), двајца од Битола (66 и 85), еден од Кавадарци (76), четири пациенти од Гостивар (69, 69, 70 и 58), тројца од Гевгелија (73, 75 и 71), двајца од Струмица (63 и 77), еден пациент од Радовиш (67) и еден од Неготино (60). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 62.945, бројката на оздравени пациенти е 40.188, на починати е 1.792, а бројот на активни случаи изнесува 20.965. Од вчера се евидентираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 27.464, активни 10.151
• Куманово 3.806, активни 896
• Дебар 465, активни 100
• Штип 2.717, активни 535
• Прилеп 3.091, активни 1.008
• Тетово 3.859, активни 910
• Струга 1.483, активни 440
• Велес 2.028, активни 678
• Битола 2.112, активни 882
• Охрид 1.638, активни 604
• Кавадарци 1.292, активни 491
• Гостивар 2.599, активни 922
• Гевгелија 754, активни 232 (58 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 132 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.741, активни 564
• Крива Паланка 444, активни 136
• Радовиш 442, активни 121
• Крушево 132, активни 70
• Кочани 1.249, активни 237
• Пробиштип 365, активни 87
• Демир Хисар 202, активни 77
• Македонски Брод 173, активни 48
• Пехчево 100, активни 20
• Берово 367, активни 88
• Валандово 221, активни 66
• Виница 378, активни 148
• Делчево 462, активни 202 (135 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 154, активни 50
• Свети Николе 848, активни 230
• Кичево 1.287, активни 472
• Ресен 464, активни 184
• Неготино 608, активни 316 (79 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3.012 теста се преку: ИЈЗ – 703, ЦЈЗ Скопје – 78, „Авицена“ – 263, „Биотек“ – 304, МАНУ – 219, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 256, „Систина“ со PCR-метода – 212, лабораторија „Лаор“ – 36, Судска медицина – 7, ЦЈЗ Битола – 1, Инфективна клиника – 2, ГАК – 9, „Синлаб“ – 59, „Ремедика“ – 38, лабораторија во болницата во Козле – 16, ЈЗУ (рапид-тест) – 802, УК Пулмологија со алергологија – 7, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 335.298 тестирања на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Македонија

Починатите од Ковид-19 не мора да бидат погребани во затворен и залемен метален сандак

Објавено пред

На денешната седница Владата го прифати заклучокот на Комисијата за заразни болести дека овластените оператори за погребални услуги се должни да го применуваат соодветниот наменски протокол за превенција од инфекција и контрола за безбедно управување со мртво тело во контекст на Ковид-19, во кој не е правно нормирано дека постапувањето со телото на умрено лице, кое починало од заразната болест, се врши во затворен и залемен метален сандак.

Воедно, со овој заклучок Владата наведува дека подготовката, завиткувањето, транспортот и закопувањето на мртвото тело, предизвикано од заразната болест Ковид-19, не е утврдено дека се врши во затворен и залемен метален сандак ниту во правилникот за условите и начинот за закопување, ископување и пренос на умрено лице.

Во согласност со протоколот и правилникот, ексхумацијата на починатите е дозволена, но не порано од една година.

Прикажи повеќе...

Македонија

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Објавено пред

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол, со пропишани превентивни мерки во услови на пандемија на Ковид-19.

Oдлуката е донесена имајќи предвид дека скијачките центри не располагаат со затворени гондоли на жичниците, информираат од Владата.

Владата ги прифати и препораките на Комисијата во однос на протоколот за безбедносни мерки против Ковид-19 за ски-центрите во земјата, за измени во однос на обезбедувањето редарска служба пред билетарниците и ски-лифтовите, задолжително обезбедување физичко растојание од 1,5 до 2 метра и пред билетарниците (како пред жичниците и ски-лифтовите), ограничување на работата на угостителските објекти на терените само на отворен простор и со шалтерска продажба со прибор за еднократна употреба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија3 часа

Починатите од Ковид-19 не мора да бидат погребани во затворен и залемен метален сандак

На денешната седница Владата го прифати заклучокот на Комисијата за заразни болести дека овластените оператори за погребални услуги се должни...

Македонија4 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија4 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ6 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија6 часа

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија8 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија8 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Регион8 часа

Србија воведе нови мерки – угостителските објекти и продавниците ќе работат до 17 часот, за викенд ќе бидат затворени

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок....

Македонија9 часа

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија9 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија11 час

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион12 часа

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Македонија13 часа

Почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше...

Свет13 часа

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет13 часа

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет13 часа

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет13 часа

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет14 часа

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Македонија14 часа

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Досие