Контакт

Топ

Четириесет и шест годишен жител на Мислешево починал при пад од трактор

Објавено пред

Четириесет и шест годишен жител на струшкото село Мислешево го загубил животот при пад од трактор, извршувајќи земјоделски работи, соопшти денеска СВР Охрид.

Полицијата информира дека се работи за Б.М. (46), кој починал на нива во местото „Градарица“.

Во одделението за внатрешни работи Струга, вчера околу 13 часот, од Итната медицинска помош, пријавено е дека примиле повик за повредено лице на нива во месноста „Градарица“, атар на струшкото село Мислешево и дека по излегување на местото, медицинската екипа констатирала смрт.

Од извршениот увид предводен од јавен обвинител, констатирано е дека се работи за Б.М.(46) од селото Мислешево, кој починал при управување трактор, информираа од полицијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Објавено пред

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија.

Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД), ќе ја предводи владата во коалиција со Зелените и Слободните демократи (ФДП). Тој доаѓа на местото на Ангела Меркел, која заминува по 16 години на чело на Германија.

Утринското гласање во долниот германски законодавен дом, одржано со тајно гласање и без дебата, беше само формалност. Немаше сериозно сомневање дека германскиот Бундестаг за нов федерален канцелар ќе избере некој друг.

Со тајно гласање во парламентот, Шолц ја доби поддршката од 395 од 707 присутни пратеници, изјави претседателот на Бундестагот, Бербел Бас. За да биде избран на Шолц му беа потребни 369 гласови.

Шолц, кој беше заменик на Меркел и министер за финансии во големата коалиција во заминување, отиде во палатата Белвjу во Берлин, каде германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер официјално го назначи за канцелар.

Шолц е деветтиот повоен канцелар на Сојузна Република Германија, а заклетвата ќе ја положи во текот на денот.

Шолц и неговиот кабинет од 16 министри – седум од СПД, пет од Зелените и четворица од ФДП – ќе бидат именувани од германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер во претседателската палата, а ќе положат заклетва во Бундестагот.

Прикажи повеќе...

Свет

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Објавено пред

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод.

Капсулите Сарко го поминаа правниот преглед и сега можат да се користат во Швајцарија. Тие се создадени со 3Д печатење, а нивната примена во Швајцарија би можела да започне во 2022 година.

Капсулата ја дизајнираше доктор Филип Нишки, а таа може да обезбеди мирна смрт.

„ Погодноста за тој што ја користи е тоа што не мора да добие никаква дозвола, не му треба специјален лекар за да се обиде да ја вметне иглата и не мора да зема тешки лекови“, рече Нишки.

Капсулата се активира одвнатре и може да се влече до местото каде личноста сака да го заврши својот живот. Откако ќе се активира, капсулата се полни со азот и кислородот се намалува. После тоа, лицето ја губи свеста и на крајот умира. Процесот на умирање, како што велат, трае помалку од една минута.

Холандија, Швајцарија, Белгија, Луксембург, Канада и Колумбија дозволуваат потпомогнато самоубиство, иако секоја од нив има различни правила. Речиси сите земји кои ја дозволуваат оваа практика бараат од луѓето да имаат неизлечива или терминална состојба која не може да се излечи и предизвикува нивно страдање.

Прикажи повеќе...

Европа

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Објавено пред

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници кои доаѓаат од земји надвор од Европската унија, вклучително и балканските земји.

Федералната полиција во Берлин на Твитер објави дека рациите започнале во 7 часот, а полицијата претресувала куќи и фирми, фокусирајќи се на главниот град на Германија и покраината Бранденбург, но и во Бремен и Долна Саксонија, пренесува АП.

Околу 1.000 полицајци се вклучени во рации и истрага против 20 лица осомничени за вмешаност во наводното фалсификување на документи за државјанство на ЕУ и сместување работници во големи логистички компании.

Полицијата спроведе неколку налози за апсење и заплени имот вреден неколку милиони евра, но повеќе детали не беа соопштени. Имињата на осомничените и компаниите исто така не беа објавени во согласност со германските правила за приватност.

Осомничените, наводно, управувале со мрежа на агенции за привремени вработувања на Балканот и Германија, вклучително и фиктивни компании. Преку овие компании, осомничените тогаш наводно претставувале работници од земји кои не се членки на ЕУ како граѓани на ЕУ, користејќи фалсификувани лични документи и ги ставале во големи германски логистички компании.

Осомничените ги задржале парите што овие фирми во тоа време ги плаќале како плати на привремените работници.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет2 часа

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа2 часа

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет3 часа

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет3 часа

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет3 часа

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет4 часа

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа18 часа

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа19 часа

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија20 часа

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа21 час

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија24 часа

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија1 ден

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија1 ден

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија1 ден

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа1 ден

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија1 ден

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет1 ден

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет1 ден

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Свет1 ден

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Досие