Контакт

Црна хроника

Шеесетгодишен скопјанец загина во тракторска несреќа во Македонски Брод

Објавено пред

Шеесетгодишен скопјанец загинал во тракторска несреќа во атарот на селото Ковач, Македонски Брод.

Како што информираат од МВР, М.С. (60) од Скопје движејќи се со трактор по шумски земјен пат, изгубил контрола над тракторот којсе превртел, а од здобиените повреди М.С. починал на самото место.

Од страна на лекар констатирана била смрт, а увид на местото извршила полициска екипа од Македонски Брод.

Црна хроника

Крадци во Скопје ги напаѓале жртвите и им се заканувале со воздушен пиштол

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе oбвинителен акт против едно лице за разбојништво од член 237 став 1 и разбојничка кражба од член 238 став 1 од Кривичниот законик. Против него и негова соизвршителка е поднесен и обвинителен предлог за кражба од член 235 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик.

Обвинетиот на 11 мај, во влезот на станбена зграда на улицата „Радика“, со употреба на закана дека ќе ја нападне, на оштетената и одзел ранец во кој имало пари и други предмети во вкупна вредност од 26.600 денари. Тој влегол во влезот на зградата по оштетената и и се заканил со пиштол наменет за исфрлање синтетички топчиња под дејство на компромитиран воздух.

Тој побарал таа да му ги даде сите предмети кои ги имала кај себе, а потоа и го побарал и клучевите од станот и од возилото. Кога се спротивставила, на сила и ги одзел клучевите и го напуштил местото.

На 15 мај, пред влезот на станбена зграда на улицата „Варшавска“, обвинетиот заедно со неговата помошничка забележале жена како стои со количка за бебе и дека лифтот во зградата се сервисира. И понудиле да и помогнат и да и ја качат количката до катот каде што живее.

Оштетената ја прифатила понудата и се качиле на третиот кат. Кога таа започнала да ја отклучува вратата од станот, забележала дека и го нема мобилниот телефон кој се наоѓал во количката и веднаш се упатила кон обвинетиот кој тргнал да си оди, барајќи да и го врати телефонот. Затечен во кражба, тој започнал да ја турка и да ја удира во ѕидовите од влезот, а во еден момент го извадил и пиштолот за исфрлање синтетички топчиња. Притоа се заканил дека ќе ги убие и оштетената и нејзината малолетна ќерка која за цело време ја држела во рацете. По ова побарал да ја отвори влезната врата од станот и да му ги даде сите предмети кои што се вредни, но оштетената се спротивставила и започнала да вика. Тогаш излегле соседите од нејзиниот кат, по што обвинетиот избегал од местото.

На 25 мај, пак, од стан на улицата „Драгиша Мишовиќ“, двајцата обвинети одзеле патики и чизми во вкупна вредност од 32.600 денари. Со оштетениот се познавале од претходно, па додека првообвинетиот разговарал со него за да му го одвлече вниманието, второобвинетата останала во ходникот и ги одзела предметите со намера противправно да ги присвои. Надлежниот јавен обвинител со Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за првообвинетиот, бидејќи постои опасност од бегство и можност тој да ги повтори делата што му се ставаат на товар.​

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Трактор удри во 9-годишно дете во Тетовско

Објавено пред

Вчера на локалниот пат во селото Беловиште, Тетовско, трактор со гостиварски регистарски ознаки, со прикачена преса за балирање, управуван од К.Ф.(30) од с.Беловиште, удри во дете на возраст од девет години од Штип.

Во незгодата, пешакот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани  во Медицинскиот центар Гостивар, каде што бил пренесен за укажување лекарска помош, информираат од полицијата.

Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од Полициската станица Гостивар.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Скопјанец во Градскиот парк го врзал својот малолетен внук за дрво, а внуката ја удирал по глава

Објавено пред

Четириесет и шестгодишен скопјанец во Градскиот парк во Скопје, со употреба на внатрешна гума од мопед, го врзал својот малолетен внук за дрво, а малолетната внука ја удрил по главата и и` се закнувал со дрвена палка. Настанот бил снимен и пријавен од страна на очевидец.

СВР Скопје поднесе кривична пријава против С.Д., поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „запуштање и малтретирање на малолетно лице“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет1 час

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет1 час

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија2 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет2 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија2 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет2 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет2 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет3 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет14 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија20 часа

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија20 часа

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија20 часа

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Македонија21 час

Независна пратеничка група: Мицкоски кочел закони за да штити криминал поради личен интерес

Мицкоски нé лажеше дека се грижи што ќе се уништи партијата, а имал гајле само за некого, свој личен интерес...

Македонија21 час

Филипче: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести и во услови на Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја, при...

Регион23 часа

Граничниот премин Евзони повторно затворен

Граничниот премин Евзони требаше да биде отворен од денес, но сепак, во краток временски период овој граничен премин беше затворен,...

Македонија23 часа

Кривична пријава и државен карантин за синот на починатата кој учествуваше во инцидентот пред „8 Септември“

Обид насилно да се изнесе тело на почината од коронавирус е причината за инцидентот што вчера се случи во болницата...

Економија23 часа

Игротеките бараат поддршка и протоколи за почеток со работа

Три конкретни мерки за што поскоро отворање и почеток со работа предложи Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности и...

Македонија1 ден

Ременски бара обвинителката Русковска да биде изземена од судењето за „Меѓународен сојуз“

Фросина Ременски, третообвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, заедно со Бојан Јовановски-Боки 13, бара да се изземе обвинителката Вилма Русковска од...

Македонија1 ден

Лицата со Ковид-19, во самоизолација и хронично болните можат да се пријавуваат за гласање за изборите

Почнува пријавувањето до општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за...

Досие