Контакт

Црна хроника

Ќе се вештачи рачната бомба фрлена во близина на прилепско кафуле

Објавено пред

Во присуство на Одделот за антитерористичка заштита, безбедно беше демонтирана рачната бомба пронајдена денеска во близина на кафуле во Прилеп.

Како што информираат од Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, бил извршен и увид на местото каде неексплодираната бомба била фрлена, во близина на прилепското кафуле „Кафе ин“.

„Пронајдениот материјал е подигнат, обезбеден, документиран и испратен на вештачење“, се навдува во соопштението во кое се додава дека прилепското основното јавно обвинителство издало наредби за проверки и расчистување на настанот.​©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Фатени двајца Кубанци кои нелегално сакале да ја поминат границата со Грција

Објавено пред

Вчераво 14.30 часот во Полициска станица Меџитлија од слобода биле лишени П.Б.И.Е.(46) и К.Ф.Л.(29), двајцата од Куба, кои во атар на с.Драгош, битолско, се обиделе илегално да ја преминат државната граница помеѓу Р.С.Македонија и Република Грција. Тие биле предадени на полициски службеници од СВР Битола за понатамошна постапка.

Вечерта во 19.30 часот во Полициска станица Меџитлија од слобода биле лишени Г.Б.(23), С.Б.(33), Ф.Х.(18) и А.М.(32) од Албанија, кои во атар на с.Живојно, Битолско, се обиделе илегално да ја преминат државната граница помеѓу Р.С.Македонија и Република Грција. Тие биле предадени на полициски службеници од СВР Битола за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Тешко повреден моторџија во Скопје

Објавено пред

Моторџија е тешко повреден во Скопје. Ккао што информира МВР, вчера во 17.20 часот во СВР Скопје на крстосница од ул.„Босна и Херцеговина“, ул.„Кемал Сејфула“ и ул.„Александар Урдаревски“, Џ.М.(47) од Скопје, управувајќи мотоцикл „априлија“ со тетовски регистарски ознаки, изгубил контрола и паднал на коловозот.

Тој се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен во Комплекс клиники „Мајка Тереза’’. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Пријави за двајцата Косовци што краделе брендирана облека во Скопје

Објавено пред

Единицата за имотни деликти и малолетничка деликвенција при СВР Скопје поднесе кривична пријава против А.Ц.(19) и С.Ш.(22) од Република Косово, поради сомнение дека сториле две „тешка кражба“.

На 11.10.2019 година околу 17 часот во трговски центар во Скопје, од два објекти со употреба на сила одзеле брендирани производи, здобивајќи се со противправна имотна корист. Лицата се лишени од слобода, а одземените предмети се вратени на сопствениците.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следи...

Свет2 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство кое таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион2 часа

Словенија: Полицијата во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз кој патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа3 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за...

Македонија13 часа

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет15 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија16 часа

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа18 часа

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион19 часа

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт19 часа

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Свет20 часа

Оштетен аеродромот во Барселона, откажани 45 лета

Поради протестите во Шпанија, откажани се 45 лета на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона, кој, според информациите, претрпел мала...

Свет20 часа

Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск

Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите и чие...

Топ21 час

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија...

Македонија22 часа

Кривични пријави против Меѓународниот сојуз, „Томато продукција“ и „БМЈ медија груп“

Против Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13, против „Томато продукција“, каде што беше сместена телевизијата „1ТВ“, и против...

Економија22 часа

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари, објави на владина седница премиерот Заев. Тој истакна дека е постигнат договор...

Македонија23 часа

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, поднесе оставка

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса, денеска, на прес-конференција, соопшти дека се повлекува од функцијата. Неговата одлука за повлекување следува по...

Македонија1 ден

На судењето за ТНТ вештак тврди дека и со „нокиа 3310“ може да се прислушува

Во Кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ТНТ на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев, предложен од обвинетите. Вештакот,...

Македонија1 ден

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Македонскиот претседател, Стево Пендаровски, денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник Die...

Дијаспора1 ден

Македонски организации во Бугарија: Ја повикуваме Софија да го запре говорот на омраза

,,За жал не може да се каже дека прифатената позиција на Владата и парламентот на Република Бугарија изненадува – таа...

Македонија1 ден

Поранешни вработени во „Охис“ на протест пред Собрание, бараат неисплатени плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и...

Досие