Контакт

Топ

160 животи згаснуваат годишно во сообраќајни несреќи во земјава

Објавено пред

17 ноември е светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди, на милионите лица кој изминатите години трагично го загубија животот на патиштата ширум светот. Годишно, 1.3 милиони луѓе, од сите страни на светот, го губат животот во сообраќајни незгоди, а 20 до 50 милиони лица се повредени. Тоа значи дека над 3.500 лица умираат дневно, како последица од сообраќајни незгоди, односно на секои 25 секунди едно лице го губи животот во сообраќајна незгода.

Товарот на тага и неволја што го доживуваат огромен број луѓе како последица на сообраќајните незгоди е сè поголем затоа што голем дел од жртвите и повредените лица во сообраќајни незгоди се деца и млади. Годишно во светот, околу 400.000 млади лица, на возраст до 25 години, го губат животот во сообраќајни незгоди, односно 1 100 млади лица, на возраст до 25 години, секој ден го губат животот во сообраќајни незгоди.

Сообраќајните незгоди претставуваат прва причина за смртност за лицата на возраст од 15 до 19 години, втора причина за смртност за лицата на возраст од 10 до 15 години и од 20 до 24 години и трета причина за смртност за лицата на возраст од 5 до 9 години.

Во земјава во просек, околу 150-160 лица годишно го губат животот во сообраќајни незгоди, односно по едно лице на секои 2-3 дена. Околу 6 200 лица, секоја година се повредени во сообраќајни незгоди. Во 2018 година, 133 лица го загубија животот на улиците и патиштата во Северна Македонија, а 5 860 лица се сериозно повредени.

Секоја година, нови настрадани – загинати и поврдени лица, се додаваат на безброј милиони што веќе страдаат како последица на сообраќајните незгоди. Затоа РСБСП со апел: Време е! Разбди ја свеста и кажи стоп за смртта на патиштата! Стоп за возачите кои без размислување притискаат на педалата за зголемување на брзината! Стоп за возачите кои возат пијани! Стоп за не користењето на безбедносните појаси! Стоп за возачите кои возат технички неисправни и небезбедни возила! Стоп за мотоциклистите без заштитна кацига! Стоп за лошите патишта! Стоп за не одбележаните пешачки премини ! Стоп за небезбедените велосипедски патеки!

Нула толеранција за неодговорно учество во сообраќајот затоа што последиците од сообраќајните незгоди се премногу сериозни, тешки, трајни и ненадоместливи.
Голем дел од тешките судбини со кои се соочуваат милиони семејства ширум светот, ќе беа поразлични доколку безбедноста на сообраќајот ја добиеше важноста и приоритетот на општествено дејствување кој несомнено го заслужува. Многу човечки судбини ќе беа поразлични доколку секој учесник во сообраќајот беше за нијанса поодговорен и посовесен.
Светскиот ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди има цел да не потсети, да дадеме помен на сите загинати лица во сообраќајни незгоди, но и да допре до свеста на секој учесник во сообраќајот, да размисли за одговорноста и за последиците од сообраќајните незгоди.

„Да ја намалиме црната статистика на патиштата, да го направиме сообраќајот побезбеден, почнувајки секој од себе, од сопствените грешки и од сопственото однесување во сообраќајот.Време е! Разбуди ја свеста и кажи стоп за смртта на патиштата!, порачуваат од РСБСП по повод Светскиот ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди.

Македонија

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Објавено пред

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот за јавно здравје вели дека патниците кои од Кина ќе влезат во државата, ќе добијат инфмормации што да прават доколку имаат некои од симптомите на вирусот. Микиќ вели дека постојат индиции за ограничени пренесувања на вирусот од човек на човек.

„Сè уште се испитува колкаво е значењето на овој начин на пренос бидејќи тоа повлекува други заштитни мерки. Нема потреба од паника и воведување посебни мерки. Комисијата заклучи дека ќе се изготват дополнителни информативни материјали и ќе ги доставиме до аеродромот во Скопје за патниците во смисла кои мерки треба да ги преземат оние што патуваат во Кина. Тие треба да избегнуваат пазари, каде што има диви и домашни животни, да избегнуваат блиски контакти со оние што имаат инфекција и, секако, доколку и тие самите имаат респираторна инфекција, да избегнуваат густо население. Сè уште нема информација дека вирусот лесно се шири од човек на човек“, вели Микиќ.

Статистиките покажуваат дека засега смртта е на пониско ниво, но, според Микиќ, прерано е да се коментира за ова прашање. Термалната камера на аеродромот во Скопје засега нема да биде вклучена, вели докторот, додавајќи дека таа мерка е многу малку ефикасна.

„Термалната камера се вклучува и се исклучува на аеродромот во таргетирани летови што доаѓаат од одредени градови. Само мал дел земји имаат воведено термален скрининг. Таа мерка не е многу ефикасна и не дава големи резултати. Во моментот сметаме дека нема никаква потреба да се вклучи оваа термална камера бидејќи имаме и други заболувања кои може да дадат слични симптоми. Ризикот за импортација во Македонија е многу мал. Европскиот центар за заразни болести го оценува ризикот за импортација како средно ниско“, додаде Микиќ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Објавено пред

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се спасија од кривичен прогон. Одлуката ја донесе Уставиот суд кога судиите ја изласаа одлуката со мнозинство гласови.

Судиите имаа спротивставени мислења, некои од нив сметаа дека не смее да се дозволи Собранието да му даде право на судот да одлучува некој да добие амнестија, а друг да не биде амнестиран. Другите, пак, твдеа дека не може да олучуваат дали Собранието има право да го донесе законот.

Претседателот на Уствниот суд, Сали Мурати, посочи дека никогаш нема да поддржи амнестии кои ѝ штетат на државата потенцирајќи дека со законот не се дисциплинираат сторителите на кривични дела при упадот во Собранието. Неговиот колега, судијата Насер Ајдари, беше дециден дека судот не може да одлучува дали Собранието има право да го донесе законот.

Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Законот за амнестијата во целина е поднесена од Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес, а иницијативата за членот 2 од истиот закон е поднесена од адвокат Јошевска-Анастасовска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Објавено пред

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека треба да се зајакнат капацитетите со нови лаборатории, па да се подобри состојбата со животната средина.

„Излегуваат многу информации, јас апелирам да ги проверуваме посебно кога станува збор за сензитивна материја како оваа. Обвинителството поведе постапка со која се испитуваат наводите што се изнесуваат во јавноста. Од Министерството за животна средина имаме информација дека се увезува само отпадот што е дозовлен и за кој има сертификати, дека немаме штетен отпад кој е увезен во државата. Секако дека ова што се случува во Република Бугарија го следиме одблизу. Град Скопје презема конкретни чекори. Институциите треба да го следат случајот и да ги јакнеме капацитетите со лаборатории, со цел следење на состојбите во државата за подобрување на животната средина“, вели Спасовски.

Пред два дена Демократскиот сојуз инсистира да се направи темелна истрага за увозот на отпад во Македонија, во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа. Според нив, аферата во Бугарија за сомнителниот отпад од Италија ја наметнува непосредната соработка со бугарските власти бидејќи како увозик се споменува фирма што има сопственички удел во ЈП „Дрисла“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија2 часа

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија2 часа

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија2 часа

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија3 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет3 часа

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет4 часа

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет4 часа

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион4 часа

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Свет5 часа

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет7 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател, Владимир Путин, синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет8 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија8 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура19 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет20 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт20 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет21 час

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион24 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет1 ден

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија1 ден

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Досие