Контакт

Црна хроника

19-годишен скопјанец ограбил продавница

Објавено пред

19-годишен скопјанец потпомогнат од уште едно лице со употреба на сила извршиле кражба во маркет во Скопје.

Имено во 23:15 часот на бул. Илинден во Скопје, полициски службеници од Полициската станица Центар го лишиле од слобода А.И.(19) од Скопје.

Тој се сомничи дека претходно околу 22:55 часот со уште едно лице со употреба на сила одзел повеќе предмети од маркет на бул.Илинден. Одземените предмети биле пронајдени и вратени на сопственикот, а во службен разговор во полициска станица А.И. го признал делото.

За настанот бил известен јавен обвинител и во координација со него по целосно документирање и расчистување на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Црна хроника

Кривични пријави за двајца таксисти од Кичево, превезувале патници без лиценци

Објавено пред

Против две лица од Кичево се поднесени кривични пријави бидејќи истите превезувале патници без лиценци.

Според информацијата од МВР, кичевската полиција има поднесено кривична пријава против Н.Д.(35) и И.Ј.(65), двајцата од Кичево.

При сообраќајни контроли извршени на 14.01.2022 и 20.01.2022 на ул.„Гоце Делчев“ во Кичево, полициските службеници ги затекнале пријавените при вршење јавен такси превоз на патници без да поседуваат соодветни лиценци за вршење превоз на патници, како и извод од лиценци за возило, издадени од надлежен државен орган.

Прикажи повеќе...

Топ

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Објавено пред

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски регистерски ознаки, излетало од коловозот, а во него се превезувале 9 мигранти од Сирија.

Еден од мигрантите се здобил со повреди, констатирани во Медицински центар Гевгелија, а увид на местото на настанот извршила екипа од полициската станица Валандово.

Мигрантите се пренесени во прифатниот центар „Винојуг“ – Гевгелија, а СВР Струмица презема мерки за пронаоѓање на возачот на возилото, кој го напуштил местото на настанот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

22 казни за неисправни сопирачки на автобуси и комбиња што вршат јавен превоз

Објавено пред

Припадници на полицијата во текот на вчерашниот ден (27 јануари) спровеле акциска контрола на возила кои вршат јавен превоз на патници, пред сè автобуси и комбиња.

Како што информираат од МВР, при контролата откриени и санкционирани биле 42 технички неисправни возила, од кои 22 имале неисправни сопоирачки, 6 неисправен уред за управување итн…

Од овие 42 прекршоци, најмногу биле констатирани на територијата на СВР Тетово, вкупно 11. Од нив, шест возила имале неисправни сопирачки, 3 биле со неизвршен технички преглед, едно со неисправен уред и едно возило не поседувало потребна опрема.

По СВР Тетово, највеќе прекршоци биле откриени на територијата на СВР Скопје – 10.

Возилата се исклучени од сообраќај и ќе следуваат соодветни поднесоци.

Од ресорното министерство нагласуваат дека засилените акциски контроли ќе продолжат и во текот на викендот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија9 минути

Бектеши: Замрзнувањето на цените на основните прехранбени производи да продолжи до крајот на февруари

Министерот за економија Крешник Бектеши на својот Фејсбук профил информираше дека е доставен предлог до Владата, мерката за замрзнување цените...

Свет28 минути

НАТО не планира да испрати воени трупи во Украина

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг. Практично, тоа значи дека...

Свет32 минути

Лавров: Русија сака дипломатија, а не војна

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека САД го користат украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ги зголемат...

Регион2 часа

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија2 часа

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ3 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет4 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија5 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет6 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет8 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет8 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија22 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија1 ден

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Досие