Контакт

Црна хроника

Почина Нада Глигорова

Објавено пред

Почина Нада Глигорова, сопругата на првиот претседател на независна Македонија. Глигорова починала во својот дом од старост.

Погребот што ќе биде извршен утре, ќе биде далеку од очите на јавноста, според нејзината желба.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Во Скопје 15 сообраќајки и 13 повредени

Објавено пред

Од

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Скопје се случиле вкупно 15 сообраќајни незгоди од кои осум со лесни телесни повреди и седум со материјална штета. Во сообраќајните незгоди 13 лица се здобиле со лесни телесни повреди.

Од преземените мерки и активности констатирано е дека 45 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени 17 возачи од кои: двајца возачи поради тоа што управувале моторно возило под дејство на алкохол, 12 возачи управувале возила без да се стекнат со право за управување на моторно возило и тројца возачи затоа што биле возачи-почетници.

Исто така исклучени од сообраќај се и 14 возила бидејќи 13 биле нерегистрирани и едно возило било технички неисправно. Санкционирани се шест возачи поради поминување на крстосница на црвено светло, тројца поради неправилно престигнување, двајца возачи затоа што не дале првенство на минување на пешаци, еден возач поради недавање првенство на минување на возила во зона на крстосница и четири возачи поради неносење заштитен шлем (кацига).

Во однос на пешаците санкционирани се двајца пешаци кои поминале коловоз надвор пешачки премин. Во текот на изминатиот ден издадени се 64 мандатни платни налози, додека 65 возила се подигнати со специјално возило “пајак”.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Пронајдена артилериска граната од Првата светска војна

Објавено пред

Од

При изедување градежни работи на улицата „Новачки пат“ во Битола, била пронајдена една артилериска граната кал.122мм од 1-ва Светска војна.

Истата била подигната од пиротехничар од Дирекција за заштита и спасување за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Тенда паднала врз глава на дете додека играло на игралиште

Објавено пред

Од

На игралиште на улица „Ѓорги Поп Христов“ во Топанско поле, додека 13 годишно дете играло со други деца, од невремето, врз глава му паднала тенда и се здобило со повреди.

Детето веднаш било пренесено во Градска општа болница „Св.Наум Охридски“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 минута

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија41 минута

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредниве денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори кои произведуваат, подготвуваат...

Свет58 минути

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет1 час

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ1 час

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Свет5 часа

НАСА откри две нови далечни планети

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој е во потрага по нови светови надвор од Сончевиот систем, открил две нови далечни планети...

Спорт13 часа

Модриќ е „кралот“ на светот

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал...

Македонија19 часа

„Најди некој со сила од Унијата на жени, некој непознат“, Јанакиески вртел телефони за да бара противкандидат за градоначалник

На продолжението од судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство, познат со кодното име „Титаник“, во доказната постапка се репродуцираат...

Македонија20 часа

(Вознемирувачки фотографии) Смртоносни отрови расфрлани во повеќе градови, реагира „Анима мунди“

Исклучително силни смртоносни отрови се расфрлани во повеќе градови и села во целата држава – Валандово, Велес, Охрид, Куманово, Тетово,...

Македонија20 часа

Поднесено обвинение против Васе Доневски за скандалот со „Секјуриком“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот директор на Службата за општи и заеднички...

Македонија21 час

Димитров: Со четири амандмани ќе се менува Уставот, сè уште не се напишани, ниту преговарани

Уставите андамани не се напишани, ниту преговарани, нив ќе ги дефинира Собранието со двотретинско мнозинство, порача министерот за надворешни работи,...

Виница Виница
Македонија22 часа

Масовно труење во Виница, за една ноќ затруени 120 лица

Вчера, во текот на ноќта, дури 120 лица побарале итна медицинска помош во здравствената установа во Виница кога почувствувале симптоми...

Титаник, СЈО Титаник, СЈО
Македонија23 часа

ДУИ во 2013 година забележала дека на седница на владата ВМРО-ДПМНЕ протнала 400 државјанства на луѓе од Кичево

Во разговор од 9 јануари 2013 година во предметот „Титаник“ меѓу ексшефот на УБК, Сашо Мијалков, и поранешната министерка за...

Свет1 ден

Две лица загинаа во Полска кога камион удри во училиштен автобус

Во сообраќајна несреќа, која утринава се случи во Полска, загинаа две лица. Несреќата се случила помеѓу камион и училиштен автобус....

Македонија1 ден

Вртиме на списоците што ги собираше ти, му вели обвинета на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот на СЈО со кодно име „Титаник“ со репродукција на бомбите. Во разговор од...

Топ1 ден

67-годишен маж пронајден мртов во река во близина на Прилеп

67-годишен маж е пронајден мртов во река во близина на Прилеп. Според полицијата, вчера околу 16 часот било пријавено дека...

Вести1 ден

Јапонските ровери испратија први фотографии од астероид

Двата мали ровери кои јапонското вселенско летало „Хајабуса 2“ во петокот успешно ги спушти на астероидот Рјугу, ги испратија првите...

Европа1 ден

Веднаш по излегувањето од притвор, Алексеј Навални повторно уапсен

Полицијата денеска повторно го уапси активистот за борба против корупцијата и противник на рускиот претседател Владимир Путин, опозицискиот лидер Алексеј...

Свет1 ден

Пирати киднапирале 12 членови на екипаж на брод во близина на Нигерија, меѓу нив има и Хрват

Пирати од Нигерија киднапирале 12 членови на швајцарски товарен брод, а меѓу киднапираните има и еден Хрват. Товарниот брод бил...

Македонија2 дена

Договорот со Грција е диво месо вметнато во здрав организам, порача Мицкоски од Охрид

Овие месеци се пишува историја, а јас Христијан Мицкоски, заедно со огромното мнозинство од народот, со разум, мудрост, но и...

Досие