Контакт

Црна хроника

Убиство во тетовско Желино

Објавено пред

Вербална расправија меѓу двајца жители на тетовско Желино во петокот завршила со убиство. Триесет и седумгодишник вчера попладне околу 16 часот во фабриката за преработка на мермер и мермерни производи „Делфо-комерц“ со пиштол убил 33-годишен соселанец

Министерството за внатрешни работи соопшти дека двајцата соселани се расправале околу некои нивни  претходни недоразбирања. Сега починатиот го турнал соселанецот а тој налутен поради тоа се упатил кон својто автомобил, го зел пиштолот и со еден истрел  го погодил во десната рака и десната страна од градниот кош. Ранетиот бил со автомобил ан неговито шура веднаш бил пренесен во една приватна амбуланта во село Желино, а од таму со друго возило во Клиничката болница Тетово, каде што им подлегнал на здобиените повреди.Случајот  во Полициското одделение Групчин телефонски бил пријавен од сега осомничениот. Екипа од Тетовската полиција, дежурен истражен судија и заменик-јавен обвинител извршиле увид на местото на убиството, додека  осомниченито е приведен. Кај него епронајден и е предаден за вештачење пиштол марка „црвена застава М-57’’, калибар 7,62 милиметри, кој го поседувал со дозвола.По наредба на Истражен судија телото на убиениот е предадено за  обдукција.И убиенито и осомничениот за убиство не биле вработени во „Делфо-комерц“, туку во фабриката дошле да купат одредени производи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Двајца Италијанци и двајца тетовци уапсени за кражба на менувачница

Објавено пред

Од

Тетовската полиција го расчисти разбојништвото кое вчера (18. септември) во утринските часови беше извршено во менувачница, односно агенција за трансфер на пари лоцирана на тетовската улица „Илинденска“.

Како што информираат од МВР, усапсени се четири лица на возраст од 32 до 57 години поради сомнение дека се сторители на кривичното дело. Двајца од уапсените се од Италија, а другите двајца од Тетово.

Италијанскиот државјанин М.М. и тетовците Е.В. и Х.Л. се осомничени дека извршиле кривично дело „разбојништво“, а втората осомничена од Италија дека извршила кривично дело „прикривање“.

Според извештајот од МВР, првоосомничениот М.М. влегол во објектот и заканувајќи му се на вработениот со пиштол од метален сеф и фиока противправно одзел парични средства во вкупен износ од околу 20.000 евра, по што со такси возило управувано од Х.Л. веднаш се оддалечил заедно со другите осомничени, кои го чекале во непосредна близина.

Набрзо, четворицата разбојници се упатиле кон угостителски објект покрај регионалниот пат Тетово-Волковија, каде ги поделиле одземените парични средства, по што во друг угостителски објект каде престојувале, биле уапсени од тетовската полиција.

Во текот на денешниот ден четворицата ќе бидат изведени пред судија во претходна постапка на Основниот суд Тетово.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Мотоциклист загина во сообраќајна несреќа кај Кадино

Објавено пред

Од

Триесет и двегодишен мотоциклист загина во сообраќајна несреќа што се случила на патот од село Кадино кон село Марино, Скопско.

Според информациите на МВР, несреќата се случила вчеравечер во 19 и 30 часот меѓу автомобил „алфа ромео“ со скопски регистерски ознаки управувано од А.Ѓ.(37) од село Петровец, и мотоцикл „сузуки“, управуван од Т.В.(32) од село Кадино.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил Т.В., кој бил пренесен во Градската општа болница „Свети Наум Охридски“ каде во 22 часот починал. Возачот на автомобилот се здобил со тешки телесни повреди, а сопатникот Н.Б.(44) со телесни повреди.

Полицијата работи на утврдување на причините за несреќата.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

За да ги избегне болничките трошоци, малолетна мајка избегала со туѓо дете од Детската клиника

Објавено пред

Од

Во вечерните часови на вчерашниот ден 41-годишна скопјанка во полиција пријавила дека додека таа не била присутна, нејзиното малолетно дете исчезнало од собата во Клиниката за детски болести, каде што престојувале заедно.

Таа веднаш случајот го пријавила кај вработените, кои ѝ кажале дека детето било земено од 17-годишна мајка, која исто така лежела на Клиниката со своето дете. Малолетничката не била осигурена и избегала од Клиниката за да не ги плати трошоците, но со себе го зела и детето на 41-годишната скопјанка.

Според соопштението од полицијата, на мајката ѝ се јавиле домашните, кои ѝ рекле дека 17-годишата девојка го однела нејзиното дете дома. Набргу детето било повторно вратено на Клиниката, каде што ја прима потребната терапија и е во добра состојба.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток3 минути

„Излезете комуњари, отворете“ викаа по нас, а ние стоевме зад регал за да не се одбие куршум, рече сведок за 27 април

Во кривичниот суд во Скопје со сослушување на четворица сведоци продолжи судското рочиште за 27 април, познат како крвавиот четврток....

Македонија12 минути

Мнозинството уставни судии не се согласуваат дека одлуката за референдум е неуставна

Мнозинството од судиите не се согласуваат со предлогот на Гошева, Уставниот суд да поведе постапка и да изрече времена мерка...

Македонија29 минути

За Гошева, одлуката за референдум е неуставна, предлага Уставниот суд да поведе постапка

За Елена Гошева, одлуката за референдум е неуставна, предлага да стопираат сите активности и Уставниот суд да поведе постапка. Таа...

Вести2 часа

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија2 часа

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Македонија2 часа

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс. Како...

Македонија22 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура23 часа

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ1 ден

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија1 ден

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија1 ден

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет1 ден

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија1 ден

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Свет1 ден

(Видео) Јужнокорејскиот претседател пристигна на третиот самит со севернокорејскиот лидер во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател, Мун Џае-ин, пристигна во Пјонгјанг на третиот состанок оваа година со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. На меѓународниот аеродром...

Европа2 дена

Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив

Европската Унија сака да ја преземе одбраната на надворешните граници на одделни земји за да овозможи влез на мигранти, изјави...

Свет2 дена

(Видео) Пожар на паркинг пред шопинг-центар во Њујорк, над 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во пожар што избувнал пред паркинг на шопинг-центарот „Кингс плаза“ во Њујорк. Локалните медиуми пренесуваат...

Свет2 дена

Русија и Турција се договорија да формираат тампон-зона во Идлиб

Русија и Турција се договорија да создадат демилитаризирана тампон-зона во сириската провинција Идлиб за да ги разделат владините сили од...

Daily news2 дена

(Видео) Техничкиот директор на ЈСП: Старите автобуси ќе возат до идното лето

Поради недоволен број возила, ЈСП мора во сообраќај да ги пушта старите автобуси „санос“. Техничкиот директор, Васил Толевски, вели за...

Македонија2 дена

Актерката Ирена Ристиќ приведена па однесена во болницата во Бардовци оти чистела ѓубре пред Влада

Актерката и активистка Ирена Ристиќ со полициско комбе била приведена во полициска станица „Беко“ бидејќи, како што вели, чистела догорчиња...

Македонија2 дена

Ги уценувале со илјадници евра за да не објават текстови за Драган Даравелски и Минчо Јорданов

Во кривичниот суд во Скопје, повторно, од почеток почна судењето за случајот „Шпион“, кое го застапува специјалното јавно обвинителство. Во...

Досие