Контакт

Црна хроника

Скопјанец осомничен за компјутерски криминал

Објавено пред

Единицата за борба против компјутерски криминал при Министерството за внатрешни работи поднесла кривична пријава против 52-годишен скопјанец, поради сомнение дека сторил две кривични дела „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“, од кои едното во обид

Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека пријавениот делото во обид го сторил во текот на ноември 2008 г., кога имал намера да се стекне со противправна имотна корист за себе и за друг, па направил преправање на пластична картичка на која вметнал вистински податоци од платежна картичка во сопственост на странски државјанин, кои податоци ги поседувал нелегално и на 13 ноември 2008 г. од банкомат на македонска банка извршил една нелегална трансакција која била неуспешна. Во соопштението се додава дека од обезбедената видеодокументација од поставената камера на банкоматот и по извршено споредување со претходно обезбедени фотографии за лица кои се занимаваат со ваков вид криминал е констатирано дека пријавениот ја извршил трансакцијата.Поради основано сомнение дека пријавениот поседува опрема за преземање податоци од платежни картички, во мај годинава при претрес во домот на пријавениот се пронајдени предмети наменети за прибирање на податоци од платежни картички со што го сторил второто кривично дело.Притоа, како што се наведува во соопштението, пронајдените предмети се привремено одземени и доставени до Одделот за криминалистичка техника при МВР заради вештачење од каде што е утврдено дека наведените предмети претставуваат опрема наменета за снимање на аудио и видео записи, кои записи се снимаат во меморијата на уредот, а кои потоа можат да се прегледуваат со помош на компјутер.Во евиденциите на МВР, осомничениот е регистриран како сторител на кривични дела тешки кражби и разбојништво за што од страна на надлежниот суд во 2003 г. му била изречена затворска казна во траење од две години и 10 месеци и во 2007 г. добил условна осуда.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Три лица претепале 16-годишно момче од Визбегово

Објавено пред

Вчера во 12.55 часот во Полициската станица Бит Пазар било пријавено дека истиот ден околу 12.40 часот на ул.„192“ во село Визбегово, скопско, три лица физички го нападнале Х.Р.(16) од село Визбегово. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, информира МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Пожар зафати три возила во Скопје

Објавено пред

Пожар зафати три возила во Скопје. Изутринава во 3.46 часот во СВР Скопје било пријавено дека на булеварот „Јане Сандански“ настанал пожар во возило „порше кајен“, сопственост на М.Ј.(43) од Скопје. Од огнот биле зафатени и возила „сузуки“и „пежо“. Извршен е увид, информира МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Скопјанец претепан пред ноќен клуб

Објавено пред

Скопјанец бил нападнат пред ноќен клуб во гкавниот град. Изутринава во 8.30 часот во Полициската станица Центар, Г.Ѓ.(36) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 2.45 часот во ноќен клуб на ул.„Кеј 13 ти Ноември“ бил физички нападнат од неколку лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет52 минути

Поглед во внатрешноста на аеродромот во Сингапур – домот на највисокиот водопад во светот

По четиригодишна изградба и огромен медиумски интерес, долгоочекуваниот аеродром ,,скапоцениот камен” Чанги во Сингапур е официјално отворен. Аеродромот се протега...

Избори 20191 час

ДИК: Гласањето помина без проблеми

Државната изборна комисија вечерва излезе со оценка дека денешното гласањето поминало тековно и без проблеми. Ден пред претседателските избори во...

Европа2 часа

Париз: Уапсени 126 лица на протестите на ,,Жолтите елеци”

На протестите на,,Жолтите елеци” во Париз се уапсени 126 лица, а полицијата со демонстрантите, кои подметнуваа и мали пожари, се...

Регион2 часа

САД ќе и испорачаат три хеликоптери ,,Блек Хок” на Албанија

Соединетите Американски Држави (САД) ќе испорачаат три хеликоптери ,,Блек Хок” во Албанија, со цел да ги зајакнат нивните воени капацитети,...

Регион4 часа

Трговски центар во Сараево евакуиран поради дојава за бомба

Трговски центар во Сараево беше евакуиран попладнево откако во сараевската полиција пристигнала дојава за поставена бомба. Со брза реакција на...

Регион10 часа

Во Косово вратени со авион десетици жени и деца на џихадисти од Сирија

Дестици жени и деца, членови на семејствата на косовски џихадисти кои војувале во Сирија, со авион биле вратени во Косово,...

Избори 201911 час

Поради изборите МВР ќе издава лични карти денеска и утре

Министерството за внатрешни работи соопшти дека сите одделенија за управни работи ќе работат и денеска и утре. Сите барања за...

Топ11 час

Трактор и три возила се судрија кај Струмица

Сообраќајка помеѓу трактор и три возила се случила синоќа на магистралниот пат Струмица-Граничен премин „Ново Село“, на место викано „Леска“. МВР...

Топ12 часа

Сообраќајна несреќа на улица во Скопје, меѓу повредените и деца

Пет лица со повреди биле пренесени во болница по сообраќајна несреќа што се случила вчера на улицата „Кемал Сејфула“ во...

Свет12 часа

Брачен пар осуден на доживотен затвор, ги злоставувале нивните деца

Брачен пар од Калифорнија кој ја призна вината за повеќегодишното злоставување на нивните 12 деца, е осуден на доживотна казна...

Европа12 часа

Јункер: Постои страв дека ќе дојде до брегзит без договор

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, побара од Велика Британија да го искористи шестмесечното одложување на брегзит за разработка на...

Свет12 часа

Во Египет референдум за продолжување на мандатот на претседателот

Египѓаните на референдум ќе гласаат за амандманите за продолжување на мандатот на претседателот Абдел Фатах ал Сиси. Одлуката за распишување...

Избори 201913 часа

Денеска гласаат затворениците, раселените и немоќните лица

Денеска затворениците, раселените и немоќните лица гласаат на изборите за претседател и на предвремените локални избори што ќе се одржат...

Свет1 ден

Помпео: Русија се меша во изборите во целиот свет

САД ќе продолжат да го осудуваат руското мешање во американските избори и ќе преземат одлучни мерки против злонамерното дејствување на...

Избори 20191 ден

МВР ќе издава лични карти и утре и задутре

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите одделенија за управни работи ќе работат в сабота и в недела...

Македонија1 ден

,,Сведочите на рекла-кажала”, Мијалков се обиде да го дискредитира Звонко Костовски

Со поставување вкрстени прашања, ексшефот на тајната полиција Сашо Мијалков се обиде да го дискредитира сведочењето на Звонко Костовски, еден...

Македонија1 ден

(Видео) Јанакиески побарал увид во доказите за крвавиот четврток

Околу триесетина минути траеше распитот на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески во Обвинителството за организиран криминал и...

Македонија1 ден

Револтирана мајка: Син ми доби силна тупаница по главата поради бојата на кожата

Револтирана мајка од Скопје на Фејсбук објави дека нејзиниот 13-годишен син добил тупаница по глава, а претходно бил навредуван на...

Македонија1 ден

Надица се логираше со други имиња за да види што другите гледаат во системот, сведочеше Звонко Костовски

Обвинетата началничка во МВР, Надица Николиќ, на денешното судење за масовното прислушување познато под кодното име „Таргет-Тврдина“ го испрашуваше инженерот...

Крвав четврток1 ден

Јанакиески повикан на распит во обвинителство за крвавиот четврток

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, е повикан на распит во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во...

Досие