Контакт

Црна хроника

Запленети седум килограми хероин наменети за косовскиот пазар

Објавено пред

Единицата за борба против недозволена трговија со дрога и оружје (ЕБПНТДО) денеска до Основно Јавно обвинителство за организиран криминал и корупција ќе достави кривична пријава против четири лица од Скопје за произвотство и подажба на дрога

Кривичната пријава што ќе ја поднесе ЕБПНТДО  е за сторено кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“ против лицата Н.Џ.(43), И.Н.(22), Р.А.(29) и В.И.(44), сите од Скопје, соопшти МВР. Според соопштението, (ЕБПНТДО) и Царинската управа, а во соработка со Турската служба за борба против дрога и СЕКИ Центарот од Букурешт вчера пресекле меѓународен канал за недозволена трговија со наркотична дрога на релација од Турција преку Македонија до Косово и се запленети околу седум килограми хероин.Врз основа на претходно добиени оперативни сознанија на ЕБПНТДО и преземени координирани мерки и активности, синоќа во 21 часот и 30 минути во стовариште „Товарна Скопје“ на улицата „808“, во Скопје  извршен е преглед во патничко моторно возило „Даеву Матиз“ со скопски регистерски ознаки, управувано од лицето Н.Џ.(43), при што на задните седишта се пронајдени две јутени вреќи на кои имало натпис „1 195 ТК ПИЈАМА ШАБАН СК“ во кои имало текстилна стока пижами. Во близина на возилото затекнато е и лицето И.Н.(22), по што двајцата се лишени од слобода.При извршениот преглед во една од вреќите сокриени во пижамите пронајдени се четиринаесет полиетиленски проѕирни пакувања со наркотична дрога хероин. Петнаесет минути потоа на булевар „Никола Карев“ од слобода се лишени и лицата В.И.(44) кој управувал патничко моторно возило „Форд Ескорт“ со скопски регистерски ознаки и совозачот Р.А.(29) и двајцата од Скопје, лица во текот на предистражната постапка, со примена на посебни истражни мерки, се идентификувани како соучесници, односно нарачатели на пратката хероин.„Одземените пакувања се предадени на вештачење во Одделот за криминалистичка техника на МВР, при што се потврди дека се работи за хероин со висок процент на чистота. Од досега добиените сознанија, хероинот бил наменет за косовскиот пазар и по илегални канали требало да биде изнесен од земјава. Неговата цена на наркопазарот на големо се проценува на околу 100.000 евра, додека на мало може да достигне тројно повеќе, односно до 300.000 евра“, стои во соопштението.Според информациите со кои располага полицијата, хероинот неделава бил подигнат од Турција, заедно со друга стока нарачана од повеќе фирми, наменета за широка потрошувачка. Товарното возило со кое е транспортирана стоката вчера во раните утрински часови влегло во Македонија на граничниот премин „Стар Дојран“, а доцна попладнето по завршувањето на неопходните процедури се упатило кон стовариштето „Товарна Скопје“, каде нарачателите требале да ја подигнат својата стока.Од страна на ЕБПНТДО се преземаат дополнителни мерки и активности за целосно документирање на случајот и пронаоѓање на други лица кои се евентуално инволвирани во транспортот за што преку СЕКИ центарот повратно ќе биде известена и турската полиција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Побаран притвор за осомничен од Охрид во чиј дом е пронајдена дрога

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка против 35-годишен охриѓанец за неовластено производство и продажба на дрога.

.Како што се наведува, осомничениот неовластено набавил марихуана и ја држел во својот дом во Охрид. При извршен претрес на неговиот дом, пронајден е еден килограм дрога спакувана во одделни пакувања, како и опрема за мерење – две дигитални ваги со остатоци од растителната материја.

Покрај донесената Наредба за спроведување на истражна постапка, надлежен јавен обвинител до судија на претходна постапка од Основниот суд Охрид достави и предлог за определување на мерката притвор против осомничениот

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Пехчевец застрелал 20-годишна девојка

Објавено пред

Дваесетгодишна девојка од Пехчево вчера била донесена во болницата во Пехчево со прострелна рана од пиштол во стомакот.

Вчера во 18.45 часот од Здравствениот дом Пехчево било пријавено дека кај нив била донесена С.Н.(20) од Пехчево со прострелна рана од пиштол во стомакот. Според информациите од полицијата, девојката ја ранил И.Н. (23) од Пехчево, а пукањето се случило во домот каде заедно живееле.

Девојката била препратена во Медицинскиот центар Штип, а И.Н. е приведен во полициска станица. Против него ќе биде поднесена кривична пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Гости истепале музичари во кафеана во Аеродром

Објавено пред

Двајца музичари вчера биле нападнати од страна на двајца гости во угостителски објект во скопски Аеродром.

Според информациите од МВР, инцидентот се случил синоќа. Н.Б.(36) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 00.50 часот во угостителски објект на булевар „Јане Сандански“, тој и И.П.(34) од Скопје, кои биле ангажирани како музичари, биле физички нападнати од К.М.(35) од Скопје и М.Б.(23) од село Брвеница, тетовско, кои биле гости во објектот.

На Н.Б. му била укажана лекарска помош во комплексот клиники „Мајка Тереза“, а И.П. се здобил со телесни повреди. Напаѓачите се приведени во полициска станица и против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за...

Македонија10 часа

Повредена новинарка на Канал 5 на одбележувањето на Водици

Новинарката Мирјана Мирчевска од Канал 5 телевизија заврши во болница со повреда на вратот и на раката откако, за време...

Свет11 час

Трамп најави важна објава

Американскиот претседател Доналд Трамп најави важна објава во врска со блокадата на работата на федералната влада. Неговата најава следи во...

Свет12 часа

Масовни протести во Унгарија против премиерот Виктор Орбан

Неколку илјади Унгарци протестираа денеска во Будимпешта против премиерот Виктор Орбан и неговиот закон за прекувремени часови, кој досега неколкупати...

Свет13 часа

(Видео) Расте бројот на загинати во најголемата експлозија на нафтовод во Мексико

Билансот на загинати во силната експлозија на нафтовод во Мексико се искачи на 66 луѓе. Повредени се 76, изјави гувернерот...

Македонија15 часа

Загадувањето во Битола, Тетово и Струмица до шест пати над дозволеното

Присуството на штетните ПМ10 честички во воздухот во Битола, Тетово и Струмица, во изминативе два дена било и до шест...

Топ15 часа

Расправија во кафеана му претходела на пукањето во Кочани, напаѓачот е во бегство

На пукањето што се случи вчера околу 17 часот во угостителски објект во Кочани, а во кое едно лице беше...

Регион17 часа

Епидемија во Хрватска, девет лица починаа од грип

Девет лица починаa од грип во Хрватска, но за два смртни случаи во Сплит сè уште се чекаат официјални информации,...

Македонија17 часа

Директор на основно училиште склучувал договори во четири очи, го оштетил Буџетот за 1,2 милиони денари

Директор на основно училиште во Кратово, без да објавува јавни огласи, склучувал договори во четири очи за набавка на разни...

Македонија19 часа

Скопјани се гневни откако градот се искачи на прво место по загаденост во светот

Социјалните мрежи се преполни со реакции, откако вчеравечер Скопје се искачи на првото место по загаденост во светот.   Мерните...

Македонија20 часа

82 обвинители ја тужат државата за неисплатени додатоци на плата

82 обвинители од јавните обвинителства низ земјава ја тужат државата пред домашните судови за неисплатени додатоци во вкупен износ од...

Економија20 часа

„Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед

Aгенцијата „Фич” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед. Од Министерството за финансии соопштија дека...

Свет1 ден

Втората средба меѓу Трамп и Ким ќе се одржи кон крајот на февруари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун ,повторно ќе се состанат кон крајот на февруари, соопшти Белата куќа...

Регион1 ден

(Видео) Објавена снимка од свечениот ручек во Белград: Дачиќ пее, а Путин ракоплеска

Руската новинска агенција ТАСС објави видеоснимка од свечениот ручек кој вчера во Белград беше приреден во чест на посетата на...

Истражувања2 дена

(Видео) Турците ем градат кај Стара железничка ем плаќаат казна од 2 милиона денари месечно

Турската компанија „Лимак“, која го гради комплексот со дваесеткатници кај Старата железничка станица, месечно уплаќа по  2 милиони денари во...

Македонија2 дена

(Видео) Димовски: Следува комплициран избор на антикорупциска комисија

Конкурсот за избор на членови на антикорупциската комисија објавен во октомври денеска беше поништен за да може да се објави...

Македонија2 дена

(Видео) Наумовски си ја зголеми платата, а Ѓорче Петров нема пари за ветените базен и градинка

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, годинава ќе зема повисока плата, а планирани се и нови вработувања во Општината во...

Топ2 дена

Каракамишева повикана во полициска станица поради говор на омраза

Професорката Тања Каракамишева била на информативен разговор во полициска станица бидејќи била пријавена за ширење говор на омраза. Таа на...

Македонија2 дена

(Видео) Ако не се освести Заев, одиме со Мицкоски, порачаа пазарџиите

„Ако не се сврти кон народот, како што вети Заев, ние ќе се приклучивме кон другите, ќе одиме со Мицкоски“,...

Македонија2 дена

(Видео) Кекеновски со иницијатива до Уставниот суд: Се противам на каубојското носење на Законот за јазиците

Професорот Јове Кекеновски поднесе иницијатива за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Според него, власта каубојски и...

Досие