Контакт

Црна хроника

Еден ранет и двајца претепани во пресметка во Куманово

Објавено пред

Едно лице од Арачиново е рането со четири истрели од пиштол, а двајца од кумановското село Опае се претепани во пресметка што се случила ноќеска во Куманово

dobivaj vesti na viber

Инцидентот, како што соопшти локалната полиција се случил синоќа околу 20 часот пред дискотека „Нота Бас“, каде сопствениците на локалот, двајца браќа од селото Опае биле физички нападнати од четворица од Арачиново, со дрвени стапови и физичка сила.Помалиот брат Л.О.(19) во помош на постариот Г.О (28), кој бил малтретиран и удиран, влегол во дискотеката, се вратил со пиштол и четири пати го застрелал А.Б.(24) од Арачиново, три пати во ногата и еднаш во стомакот.Групата од Арачиново по ова избегала заедно со ранетиот, а сопствениците на дискотеката биле пренесени во локалниот Медицински центар, каде се констатирани тешки телесни повреди, фрактури на раката и телото, по што и двајцата се задржани на лекување, наведува СВР Куманово.Полицијата ја фатила групата од Арачиново на влезот од нивното село. Полицајците го пренеле ранетиот во Градската болница во Скопје, а другите тројца А.С. (20), Д.З.(31) и Ш.М. (34) се приведени.При увидот на местото на инцидентот се пронајдени три чаури, еден проектил, пет куршуми, една рамка полна со муниција 7,62 мм, стапови, но не и пиштолот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Двајца мажи измамиле и одзеле пари од жител од Гостиварско

Објавено пред

Вчера во 12:20 часот во СВР Тетово, 64-годишен жител на гостиварско село, пријавил дека околу 11:00 часот на улица Беличица во Гостивар две машки лица, од кои едното зборувало на арапски јазик, го измамиле и му одзеле пари.

dobivaj vesti na viber

Според пријавеното, тие му ги побарале парите наводно за да ги покажат на сопругата на едното лице и притоа му оставиле торбичка со девизи како гаранција дека ќе се вратат.

Како што било пријавено, откако не се вратиле, тој ја отворил торбата и забележал дека нема девизи и сфатил дека е измамен.

Според МВР, се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Маж од Богданци со закана бил принуден да потпише фактури со големи суми

Објавено пред

Вчера во 14:00 часот во Полициската станица Гази Баба, У.С.(45) од с. Селемли, општина Богданци, пријавил дека се договорил со Б.А., сопственик на фирма на „Кванташки пазар“ во Скопје, да се видат и да ги надминат недоразбирањата што ги имаат нивните фирми околу плаќање стока.

dobivaj vesti na viber

Според МВР, У.С. дошол пред канцеларијата на Б.А., кој излегувал и му рекол да го почека во просториите на фирмата, каде две лица со закана го принудиле да потпише две испратници со две фактури со суми од по 1.170.000 денари.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Оштетен споменикот на Гоце Делчев во Градски парк

Објавено пред

Оштетен споменикот на Гоце Делчев во Градски парк во Скопје, соопшти полицијата.

dobivaj vesti na viber

Имено, синоќа во 19:34 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул. Илинден, во Градски парк, со боја бил оштетен споменикот на Гоце Делчев.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот, информираат надлежните.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 часа

Шолц: Имаме проблем со работната сила, потребна е функционална миграциска политика

Германскиот канцелар Олаф Шолц потврди дека Германија има проблем со работната сила и коментираше каква заедничка миграциска политика би сакал...

Европа11 час

Земан: Ризикот од нуклеарен конфликт е висок, верувам во силен воен одговор

Ризикот од нуклеарен конфликт е голем поради руските закани за употреба на тактичко нуклеарно оружје во Украина, изјави денеска во...

Економија11 час

Време е за одговорно однесување со енергенсите, поддршка за ранливите граѓани, порача владиниот економски совет

Денес во Владата се одржа Економскиот совет на кој присуствуваа премиерот Димитар Ковачевски, првиот заменик-претседател на Владата, Артан Груби, вицепремиерот...

Европа13 часа

Поранешен шеф на ЦИА: Западот треба сериозно да ги сфати заканите на Путин

Поранешниот шеф на ЦИА во Москва, Ролф Ловат-Ларсен, зборуваше за „CBS“ за нуклеарните закани на рускиот претседател Владимир Путин. Ловат-Ларсен...

Европа15 часа

(Видео) Станбена зграда се урна во Турција по експлозија на гас

Станбена зграда во Турција се урна по експлозија предизвикана од истекување гас, јавија турските медиуми. „Си-ен-ен Турк“ објави дека експлозијата...

Европа16 часа

Германија: Сè повеќе граѓани се со финансиски проблеми

Сè повеќе германски граѓани се соочуваат со големи финансиски тешкотии, а цените на енергентите и на прехранбените производи би можеле...

Топ17 часа

Деветмина повредени во сообраќајна несреќа на „Словенечка“

Девет луѓе се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на булеварот Словенија во Скопје. Несреќата се случила меѓу...

Топ19 часа

Вработен во „Пошта“ уништил архивски материјал, против него е поднесена кривична пријава

Единицата за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против К. Л. (59) од Скопје поради постоење основи на сомнение...

Свет20 часа

Антонов: Новата воена помош од САД за Украина го зголемува ризикот од воен конфликт меѓу Русија и Западот

Рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, изјави дека одлуката на Вашингтон да испрати поголема воена помош за Украина ги загрозува...

Свет20 часа

Земјотрес со јачина од 5,7 степени го погоди Иран, најмалку 276 повредени

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди северозападниот дел на Иран, а државната телевизија и...

Свет20 часа

Продолжуваат ударите на руските сили – погодени повеќе од 27 населени места во Украина

Генералштабот на вооружените сили на Украина утрово соопшти дека руските сили во изминатите 24 часа извршиле девет ракетни напади, шест...

Европа20 часа

ЕУ воведува ограничување на цената на нафтата во новите пакет-санкции против Русија

ЕУ се согласи да воведе ограничување на цената на нафтата во новиот план за санкции за Русија, но последните детали...

Европа21 час

Австрискиот ловец на плагијати најде нова жртва – министерот за внатрешни работи

Ловецот на плагијати, Штефан Вебер, најде нова жртва, австрискиот министер за внатрешни работи, Герхард Карнер, за кого тврди дека го...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави контактите за набавка на поевтини енергенси и ќе се разгледаат предлозите

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до Владата своите контакти за набавка на поевтини енергенси, за што конкретно е задолжен министерот за...

Македонија1 ден

Ахмети: Во ДУИ немало оган, ниту ќе има

Заврши средбата во седиштето на ДУИ во Мала Речица. По речиси шест часа, лидерот на партијата Али Ахмети рече дека...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Пред состанокот бев загрижен, истата загриженост ја споделувам и сега

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата со премиерот Димитар Ковачевски изјави дека ја има истата загриженост како и пред...

Свет1 ден

(Видео) Бајден повторно се изгуби, предизвика загриженост за неговото здравје

Здравствената состојба на шефот на Белата куќа Џо Бајден за време на неговото официјално патување во Порторико уште еднаш го...

Свет2 дена

Путин заминал во бункер од каде ги носи клучните одлуки, го предупредил и семејството

Рускиот претседател Владимир Путин наводно подготвува клучни одлуки за можен нуклеарен напад во бункер далеку од Москва, јавуваат западните медиуми....

Економија2 дена

Од 15октомври скопјани ќе имаат парно – АД ЕСМ и АДОРА постигнаа договор

АД ЕСМ и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна...

Европа2 дена

Лукашенко: Украинците постојано провоцираат на границата

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја обвини соседна Украина дека испратила 15.000 војници во граничната област за да изгради одбрана...