Контакт

Црна хроника

Момче полеано со бензин и запалено

Објавено пред

Момче се наоѓа во животна опасност, откако синоќа во селото Кондово било полеано со бензин и запалено, при расправија меѓу две групи.

Ова денеска го соопшти Mинистерството за внатрешни работи, додавајќи дека синоќа околу 21.30 часот во селото Кондово од непознати причини настанала расправија меѓу шест лица од селото Долно Свиларе од една страна и три лица Кондово од друга страна.При расправијата Е.З (18) од Долно Свиларе со шише полно бензин го испрскал Р.Р. (18) од Кондово и го запалил. Момчето со изгореници од трет степен по главата и по телото е пренесено во Градската болница и се наоѓа во животна опасност.На лице место се затекнал локален полицаец, кој испукал неколку куршуми во воздух за да ја растера групата.Учесниците во трагичната расправија се приведени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Уапсени тројца Албанци што нелегално престојувале во Македонија

Објавено пред

Гостиварската полиција на 20 ноември уапсила тројца албански државјани кои илегално влегле во земјата.

Како што информираат од МВР, Албанците, двајца на возразат од 35 години и еден 41-годишник, непријавено престојувале на подрачјето на Република Македонија.

Кога биле уапсени, тројцата биле предадени за натамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична за гостиварец кој бесправно сечел дрва од државна и приватна парцела

Објавено пред

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 43-годишник од гостиварското село Долна Бањица поради сомнение за сторени две кривични дела пустошење шума и две кривични дела кражба.

Како што информираат од МВР, во период од 2016 до март 2018 година, пријавениот на подрачјето на Гостивар извршил бесправна сеча на дабови дрва од парцела во сопственост на државата, со што за ЈП „Македонски шуми“ предизвикал материјална штета од 29.400 денари.

Четириесет и тригодишникот бесправна сеча извршил и на парцела во приватна сопственост на жител од Гостивар, при што предизвикал материјална штета од 364.095 денари.

Со тоа пријавениот извршил бесправна сеча на 31,62 квадратен метар дабови дрва и предизвикал вкупна материјална штета од 393.495 денари (над 6.000 евра).

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична против стружанка што на интернет објавувала компромитирачки фотографии од поранешното момче

Објавено пред

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 30-годишна жена од струшкото село Горно Татеши поради сомнение дека на социјалните мрежи објавувала компромитирачки фоторафии од своето поранешно момче.

Со ваквата постапка таа сторила кривично дело злоупотреба на лични податоци.

Како што информираат од МВР, на 17 септември годинава, пријавената на социјалните мрежи „Фејбук“ и „Инстаграм“ креирала лажни профили на име на 36-годишен тетовец со кого претходно била во љубовна врска.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

В петок состанок на телото за помирување

В петок, најверојатно, ќе се одржи состанок на координативното тело за помирување и интеграција. Деталите околу новиот предлог за амнестија...

Бегството на Груевски3 часа

Рот: Правото на азил е гест на хуманост за прогонетите, но не и за пријател на премиерот

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, упати критики до унгарските власти кои му доделија...

Македонија3 часа

Италијански медиуми: Папата Франциско во мај ќе ја посети Македонија

Папата Франциско во мај следната година ќе ја посети Македонија, објави римокатоличкиот интернет сервис „Религион дигитал“, повикувајќи се на извори...

Свет5 часа

Турција: Не е можно ЦИА да не знае кој дал наредба за убиството на Кашоги

Турција ги обвини САД дека се обидуваат да го игнорираат убиството на новинарот Џамал Кашоги, што се случи во саудискиот...

Бегството на Груевски7 часа

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија7 часа

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција, на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија8 часа

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Бегството на Груевски8 часа

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија8 часа

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет9 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија9 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија19 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија21 час

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија23 часа

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија24 часа

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized1 ден

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија1 ден

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Македонија1 ден

Кривична за директор на јавно претпријатие кој незаконски си зел аванси од над 2 милиона денари

Гевгелиската полиција поднесе кривична пријава против 29-годишен директор од Дојран поради сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“. Како...

Бегството на Груевски1 ден

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за...

Досие